MAÇ ANALİZİ | Fenerbahçe – Yeni Malatyaspor

1673079_940x531

Ligin 8. Haftasına ilk sıradan uzaklaşmış olarak giren Fenerbahçe, evinde Yeni Malatyaspor’u ağırladı. Maça neredeyse en ideal kadrosuyla çıkan Fenerbahçe, daha maçın ilk yarım saatlik diliminde 3 gol bularak rakibini yıprattı ve derbi öncesi moral bulmayı başardı.

Maçı, iş ortağımız Instat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

chrome_2017-10-16_18-28-57

Aykut Kocaman maça 4-3-3’lük bir kurguyla çıktı. Soldado en uç noktada, arkasında ise Valbuena ve Giuliano vardı. Dirar her ne kadar ortaya yakın oynasada, ara sıra kanata sarkarak orta için boşluk aradı. Ortasahayı ve bekleri öne iterek daha ilk çeyrekte 4 pozisyon bulan Fenerbahçe, hakimiyetini ilk yarı boyunca devam ettirdi.

 

Paslar

 chrome_2017-10-16_19-21-36

Paslara baktığımızda Fenerbahçe’nin 8 başarılı anahtar pası verdiğini görebiliyoruz. Dirar 3 ve Giuliano 2 kere bu başarıyı yakalarken, Giuliano’nun iki pasınında Dirar’a gitmesi dikkat çekti. Burada bir diğer önemli istatistik ise ileri atılan paslar. Milli aradan önce Aykut Kocaman’ın oyuncuları top kaptığında genellikle topu geriye dönerek pozisyona yeniden başlıyordu. Bu maçla beraber buna adeta bir son verilmiş gibi, rakipten kapılan hava topları ve paslar daha oyuncular yerleşmeden ileri sürüldü. Bu oyun anlayışı ile Fenerbahçe 6-7 kritik pozisyon buldu ve bazılarını gole çevirebildi.

Topla oynama

 chrome_2017-10-16_19-52-39

%61 ile topa ve maça hükmeden Fenerbahçe, rakip sahaya 22 kere girerek Malatyaspor defansına zorluk çektirdi.

Giuliano ve Dirar faktörü

 fenerbahce-kendi-sahasinda-yeni-malatyaspor-u-3-10134439_506_o 

Her ne kadar Valbuena’nın istikrarlı oyunu göz önünde olsada, gözden kaçmayan Giuliano ve Dirar faktörü vardı Malatyaspor karşısında. Aralarındaki akıllı paslaşmalar ve maç boyu yaptıkları başarılı driplinglerle (7) gerçekten iyi maç çıkardılar. Bu ikiliye Valbuena eklendiği zaman Fenerbahçe’nin üçüncü bölgede rakiplerine karşı etkili kurgusu devam edecektir.

 chrome_2017-10-16_20-19-41 

Zaten aksiyon haritasına baktığımızda Dirar, takımın genel ortalamasının hep üstünde gözüküyor. İnStat’ın özel algoritmasıyla çıkardığı indekse baktığımızda, Fenerbahçe’nin ileri uçtaki en yüksek indeksin (352) Dirar’a ait olduğunu görebiliriz. Takımın en yüksek indeksi ise 355 ile Hasan Ali’de.

İlk gol

 İlk gol aslında Ozan’ın bu sezon devamlı yaptığı, ancak nadiren sonuç aldığı bir aksiyondan çıkıyor.

chrome_2017-10-16_20-32-09

Top kanatta iken dört oyuncu birden ileriye yöneliyor. Ancak Valbuena, Giuliano ve Soldado rakip oyuncuları içe doğru çekerken Ozan uzaktan bindirme yapıyor.

chrome_2017-10-16_20-41-53

Giuliano ve Valbuena ortaya giderken, Soldado ön direğe, Ozan ise arka direğe yönleniyor. Aslında şu pozisyonda Dirar’ın 2 pas seçeneği var ve ikiside gole yatkın. Eğer Dirar pası ön direğe, yani Soldado’nun bölgesine vermiş olsaydı, Soldado orta veya arkaya bırakıp asist yapabilirdi. Dirar arka direği seçti ve Ozan güzel bir kafa vuruşu ile açılışı yaptı. Önceden belirttiğim gibi Ozan bu tür atak aksiyonun bu sezon neredeyse her maç denedi, hatta Beşiktaş karşısında net bir pozisyon yakalamıştı.

İkinci yarı orta saha durgun

 IH3-282694-4

Fenerbahçe orta sahayı boş bıraktığı an Malatyaspor topu iyi kullanmaya başladı ve pozisyon üretti. Bu sorun özellikle Giuliano’nun kanada sarkması ve defansın geriye yaslanması ile doğdu. Valbuena’nın çıkmasıyla Malatyaspor topa hükmetmeye başladı ancak Fenerbahçe ceza sahasına pas aktaramadı ve uzaktan 1 şut çekerek son çeyreği başarısız bir şekilde tamamladı.

Maçın adamı

752x395-dirar-dondu-janssen-yedek-1508106337298

 Önceden belirtmiştim, Valbuena bu sezon Fenerbahçe‘nin en önemli oyuncusu. Ancal Fenerbahçe tek bir oyuncu ile şampiyon olamaz, bunu geçen sezon Lens ile gördük. Ne zaman Valbuena gerekli yardımı görürse, o zaman takım galibiyet yüzü görür. Bu maç gerekli destek Dirar ve Giuliano‘dan geldi. Takımın adeta ateşleyicisi olan Dirar, maçın adamı olmayı hak etti.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş