Maç Analizi | Gaziantepspor – Beşiktaş

Liderlik koltuğunu kaptırmak istemeyen Beşiktaş, düşme hattına girmek istemeyen ve yükselişe geçmek isteyen Gaziantepspor ile karşılaştı. Ofansif ağırlıklı sahaya çıkan Beşiktaş zorlu deplasmandan istediğini aldı ve liderlik koltuğuna tekrar yerleşti.

 Atiba-Sosa-Oğuzhan Üçlüsü

Hırvat hoca maça önceki yazılarımızda bahsettiğimiz bu üçlüyle başladı. Beşiktaş’ın ofansif ağırlıklı kadrosunun temel katmanını oluşturdular. Oğuzhan gerçek mevkisi olan 8 numarada başladı maça lakin ilk yarıda beklenen performanstan çok uzaktı. Atiba ise her zamanki yerinde, iki stoperin ortasında, birkaç adım önde kendine yer buldu. İlk yarıda Beşiktaş Veli’nin şutörlüğünü aradı. İkinci yarıda Oğuzhan’ın çilingir rolünü üstlenmesiyle kilit kırıldı ve gol de geldi.

Muhammet’in Eksikliği

Gaziantepspor adına maçın en önemli eksiği kuşkusuz Muhammet Demir oldu. Oğulcan’ın bir şeyler yapmaya çalıştığı maçta Chibuike ona ayak uyduramadı. Genç yaşına rağmen tecrübe sahibi Muhammet Gaziantepspor adına somut şeyler yapabilirdi.

Yalnız Kovboy Cenk Tosunbjk2

Demba Ba’nın olmadığı maçlarda yalnız kalan forvetler Beşiktaş’ın en büyük sıkıntısı. Ofansta kanat-forvet konumunda izlediğimiz Olcay ve Gökhanözellikle ilk yarıda Cenk’in yalnız kalmasında baş etkenlerdi. Okan Buruk bu yalnızlığı 90 dakikaya yayabilseydi bugün büyük ihtimalle iki takım da 1’er puanla ayrılacaktı. Kısacası fark yaratabilecek bir forvet oyuncunuz yoksa onun yalnız kalması takımın hücumda elini kolunu bağlar. Bilic ikinci yarıda Oğuzhan’ı biraz daha öne çekerek bu sorunun üstesinden geldi.

 

İdeal İkili Oturuyor

Önceki yazılarımızda Beşiktaş’ın ideal stoper ikilisinin Atınç&Pedro olması gerektiğini belirtmiştik. Dengeli stoper tandemi bugün çok iyi işler yaptı. Özellikle Atınç Nukan bir havalimanı kulesi gibi gelen bütün hava toplarını yönetti. Atınç maçın en çok hava topu kazanan, en çok top uzaklaştıran ve en çok pas yapan futbolcusu oldu. Pedro ile birlikte pas yüzdesi ve ikili mücadele konusunda da çok iyi işler yaptılar.

Savunma, hata affetmeyen bir bölgedir. Özellikle de stoperler için daha risklidir. Bugün Atınç da Pedro da çok iyi işler yaptılar. Pedro kaptanlık yapmış, genç ama tecrübeli bir isim. Atınç ise çok farklı. Herkes hata yapar ve yapılan hatalar onların büyük oyuncular olmasını sağlar. Bugün hata yapmayan bu ikili ileride birçok hata yapacak. Mühim olan bu hatalardan ders çıkarıp büyük oyuncu olabilmek. Bence Atınç bunu başaracak lakin önünde büyük bir zaman var. Birkaç maçla kimseye Jamie Carragher muamelesi yapılmasın çünkü bu en çok övülen futbolcuya zarar verir.

Atınç son maçlardaki formuyla formayı giymeye devam edecek gibi gözüküyor. Bu performansıyla Beşiktaş’ın devre arasında daha az para harcamasını sağlayabilir.

Merkez Kuvvetleri Besleyemeyen Kanatlar

Geçtiğimiz yazılarda yaptığımız bir başka tespit ise özellikle Serdar’ın hücum verimsizliğiydi. Gökhan’ın içe kat ettiği ataklarda sağ kanatta büyük bir boşluk doğuyordu ve Serdar bunu kapatamıyordu. Bugün bu devam etti lakin ikinci yarıda Olcay ve Gökhan’ın yer değiştirmesi bu boşluğun az da olsa önüne geçti. Motta ise Serdar’ın tam aksine ofansif bir bek ve sürekli rakip yara sahadaydı.

bjk4

Olcay’ın zaman zaman sahte 9 konumunda olduğu, Gökhan’ın sürekli içeride kaldığı Beşiktaş’ta merkezi kuvvetlerde sıkıntı yoktu. Sosa ve Oğuzhan’ın öne çıkıp, atağı başlatma görevini Atiba’ya devretmesiyle set oyunu da bir hayli şekillenmişti ancak yine bir ofansif bek eksikliği göze batıyordu. İsmail’in dengeli oyununu tercih etmeme rağmen Motta’nın bindirmelerini çok beğendim. Top kaybetme sıkıntısı ise hala çok büyük bir handikap. Beşiktaş için devre arası yapılacak bir sağ bek transferi hala çok büyük bir önem arz ediyor.

 

 

Üçüncü Bölgedeki İsabetsizlik

Ofanstaki yaratıcılık kıtlığına tercih hataları da eklenince Gaziantepspor’un tek umudu duran toplar oldu. Beşiktaş savunmasının duran top zafiyetinin önüne de Atınç’ın mükemmel performansı geçince Gaziantepspor’un gol umutları futbol tanrılarının inisiyatifine kaldı.

bjk5

 

Kolektiflikten fazlasıyla uzak kırmızı-siyahlı ekipte hücumda isabetsizlik başroldeydi. Sürekli uzun top tercihi ise büyük bir hataydı. Kısacası Muhammet’in yokluğunda ön tarafta önemli bir beyin eksik kaldı. Orta saha ihtiyacı ise tam gaz devam ediyor. Topa şekil verecek bir isim yok. Bu yüzden bütün ataklar doğaçlama oluyor. Kontra ataklarla biraz hareket katılsa da sonuç vermiyor. Gaziantepspor’un bütün gol umutları Muhammet’e bağlı durumda. Bugün de onun yokluğu ve Atınç’ın performansı bu isabetsizliğe yol açtı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş