Maç Analizi | Göztepe 1-1 Kayserispor

Süper Lig’in 19. haftasında ligin ilk yarısındaki performanslarıyla beklentileri aşan iki takım İzmir’de karşı karşıya geldi. Avrupa Kupaları için mücadele eden iki takım sahadan 1’er puanla ayrılırken goller Badji ve Tayfur’dan geldi.

İş ortağımız InStat’ın verileriyle karşılaşmayı inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

İki takım da ligimizin en çok kullanılan dizilişi olan 4-2-3-1’le sahada yer aldı. Konuk ekip Kayserispor, henüz 20. dakikada attığı golle öne geçmesinin ardından savunma güvenliğini iyice ön plana çıkardı. 76. dakikada 10 kişi kaldıktan sonra ise orta saha bloğunu da ceza sahası önüne kadar çeken Kayserispor, kendisi gibi Avrupa Ligi mücadelesi veren rakibinden deplasmanda kritik bir puan aldı. İlk maçta evinde Göztepe’yi 1-0 yenen Kayseri, böylece 2’li averajda da üstünlüğü elde etti.

Erkenden golü de yiyince hücumda rakibine oranla daha fazla varlık göstermesi beklenilen Göztepe ise hücum oyuncularından beklenilen katkıyı alamayınca pozisyon ve tempo açısından kısır bir maç izledik. İzmir temsilcisi, 60. dakikada yaptığı değişikliğin meyvesini bir golle alınca beşincilik mücadelesinde doğrudan rakibi olan Kayserispor’un puan olarak gerisine düşmekten kurtuldu.

Göztepe

Maça enerjik başlayan bir Göztepe vardı. Ceza sahası içine girmekte zorlansa da Poko’nun enerjik futboluyla rakip yarı sahada etkili olan Göztepe, aynı Poko’nun hatası sebebiyle geriye düştükten sonra ise beklenen reaksiyonu veremedi.

Golden sonra panik yapmamaları ve pas oyununa devam etmeleri Göztepe adına olumluydu ancak hücum oyuncularının tamamı kötü performans sergileyince bu pas oyununu 3. bölgeye taşımakta ve pozisyona girmekte zorlandılar.

Maç boyunca Göztepe 578, Kayserispor ise 372 pas yapmış. Buna karşın Göztepe 3. bölgede 165 pas yaparken Kayserispor 129 pas yapmış. Maç boyunca %59’la topa hakim olan ve toplamda rakibinden 206 fazla pas yapan Göztepe, buna rağmen aynı etkinliği 3. bölgede gösteremedi ve hücum alanında rakibinden sadece 36 fazla pas yapabildi.

Göztepe’nin hücumdaki verimsizliğini gösteren bir diğer tablo da şut tablosu. Maç boyunca 12 şut çeken ev sahibi, bunların sadece 3’ünde çerçeveyi tutturabilmiş. Ayrıca 12 şutundan sadece 3’ünü ceza sahası içinden çekebilen Göztepe’nin şut çektiği ortalama uzaklık ise tam 22.5 metre. Ceza sahasının boyunun 16.5 metre olduğunu düşünüldüğünde bu mesafenin ne kadar uzak olduğu daha da net anlaşılıyor ve bu, Göztepe’nin kaleye yaklaşmakta zorlandığını bize gösteriyor.

Kısır Futbolun Sebebi

Göztepe’nin topa sahip olmasına rağmen etkisiz oynamasında ise 2 sebep ön plana çıktı. Bunlardan biri ilk 11’de sahaya çıkan hücum oyuncularının isteksiz ve kötü performansı, diğeri ise Göztepe’nin ağır tempoda oynayarak Kayserispor’un ekmeğine yağ sürmesi.

Tamer Tuna hücumda Gouffran-Castro-Halil-Jahovic dörtlüsüne şans verdi. Ancak buna karşın bu oyunculardan hiç biri Kayserispor savunmasını zorlayamadı. Gouffran için artık kelime dahi israf etmek gereksiz zira Fransız futbolcu oynadığı maçların bir tanesinde dahi takımına katkı sağlamadı. Ligde 16 maçta forma giyen Gouffran, buna karşın bir tek gol ya da asist dahi yapamadı. Tabelaya katkı yapamamasının yanı sıra hücumda çaba dahi sarfetmeyen Gouffran, Göztepe’nin bu maçtaki en kötü futbolcusuydu.

Jahovic, Castro ve Halil’de ne toplu ne topsuz oyunda takımları adına varlık gösteremediler. İlerideki statik oyunları sayesinde Kayseri’nin savunma dengesini bozamadılar, ayrıca birbirlerinden kopuk bir görüntü sergilediler.
Göztepe adına maçın kader anı ise şüphesiz 60. dakikada yapılan oyuncu değişiklikleriydi. Etkisiz iki kanat oyuncusu Halil ve Gouffran’ı çıkartıp yerine Sabri ve Tayfur’u aldı Tamer Tuna ve gol de bu iki oyuncu sayesinde geldi.

Göztepe’nin Golü

Göztepe’nin maç başından beri hücumda belki de ilk defa doğruyu yaptığı pozisyon buydu. Daha demin Göztepe hücumcularının statik oyunundan bahsetmiştik. 60 dakika boyunca Göztepeli futbolcular arkaya bu tip koşular yapmadı ve Kayserispor’un yerleşik savunma düzenini bozamadı. Burada ise sonradan oyuna giren Tayfur savunma arkasına doğru bir koşu yaparken yine sonradan oyuna giren Sabri, şahane bir pasla bu koşuyu ödüllendiriyor. Göztepe bu tip koşuları daha çok deneseydi maçtan galibiyetle ayrılabilirdi.

Maçın En İyisi

Göztepe’nin en çok göze batan oyuncusu yeni transfer Poko’ydu. Her ne kadar takımının yediği golde payı olsa da enerjik oyunu ve sahada ayak basmadık yer bırakmamasıyla dikkat çeken Poko, Göztepe hücumlarında da çabalayan tek isimdi. Maç boyunca %87 pas isabet yüzdesiyle oynayan Poko, hücuma yönelik paslarında da 39/45’le %87’lik bir oran tutturdu. Ayrıca ceza sahası içine 4’ü isabetli 6 pas gönderen Poko, bir merkez orta saha oyuncusu olmasına rağmen 5’i başarılı 7 dripling girişimiyle de takımının en çok dripling yapan oyuncusu oldu. Gabonlu futbolcunun performansına gölge düşüren tek olay ise biraz önce de belirttiğim gibi yenilen golde yaptığı hataydı.

Kayserispor

Son 3 deplasman maçını kazanarak İzmir’e gelen Kayserispor, özellikle hücum anlamında oldukça etkisizdi. Bunda tabi ki erken gelen golün de etkisi var ancak 1-0’dan sonra tamamen savunma yapıp kontra atak kovalayan Kayserispor, etkili pozisyonlar üretemedi. Maç boyunca tempoyu elinden geldiğince düşük tutmaya çalışan deplasman ekibi, Göztepe oyuncularının da buna çanak tutmasıyla istediğini elde etse de Tayfur’un golüne engel olamadı.

Yukarıdaki grafikte takımların hücuma çıkma hızlarının ortalama indexleri gösteriliyor. Kayserispor’un buradaki indexi 16.8 ki lig ortalaması göz önüne alındığında bu rakamın yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu da bize Kayserispor’un hücuma hızlı çıkmak ve kontra ataklarla gol aramak istediğini gösteriyor ancak Sumudica’ın öğrencileri final paslarını vermekte sıkıntı yaşayınca istedikleri pozisyonlara giremediler. Maç boyunca 18 defa kontra atağa çıkan Kayserispor bunlardan sadece 1’inde rakip kaleye şut çekebildi.

Bu pozisyonda Kayserispor’un savunma düzenini bize gösteriyor. Özellikle 76. dakikada Kana-Bıyık’ın atılmasından sonra tüm hatlarıyla savunmaya çekilen ve topu tamamen Göztepe’ye bırakan Kayserispor futbolcularını sık sık bu şekilde kümelenirken görmüştük.

Son 15 dakikada sadece %22’yle topla oynayan konuk ekip, bu bölümde rakibine pozisyon vermedi ve bu zorlu deplasmandan kritik 1 puanı aldı.

Maçın En İyisi

Kayserispor adına maçın en iyisi Badji’ydi. 90 dakika boyunca 8 defa pas arası yapan ve 10 sahipsiz top kazanan Senegalli, takımının hücuma çıkışlarında da önemli rol oynadı. Attığı golle takımına 1 puanı getiren Badji, ayrıca 246 index puanı aldı ve bu konuda da takımının en iyisi oldu. Maç bittikten sonra hakeme yaptığı yoğun itirazları sonucu kırmızı kart görmesi ise Senegalli futbolcunun İzmir deplasmanındaki tek olumsuz hareketiydi.