Maç Analizi | İ. Başakşehir- Beşiktaş

Avrupa Ligi’nde yoluna doludizgin devam eden Beşiktaş, Galatasaray’ı 4 golle mağlup edip tüm dikkatleri üzerine çeken Başakşehir ile karşılaştı. Beşiktaş 9 kişi kaldığı maçta hücum futbolunu sonuna kadar oynadı ve galip geldi.

 Vitesi Takan Bilic…

Veli, Gökhan ve Olcay’ın cezaları, Mustafa’nın sakatlığı derken Beşiktaş fazlasıyla eksik bir şekilde çıktı belalı takımına karşısa haya. Atiba’yı tipik bir regista olarak kullanan Bilic zaman zaman 4-4-2 zaman zaman da 4-1-3-2 gibi dizilişleri denedi. Bu dizilişlerde değişmeyen iki şey vardı; birincisi Atiba’nın görevi; ikincisi de Cenk ve Demba Ba’nın yan yana kalması.

Bilic sezon başından beri çift forveti deniyor ancak ilk defa bu kadar ileride denedi bu sistemi. Öncekilerde Mustafa, Demba Ba’nın yükünü hafifletmek için kullanılıyordu.

Sonunda Sosa ve Oğuzhan’ı birlikte izledik. Atiba’nın tükenmeyen akciğerleri yine sahnedeydi. Sosa ve Oğuzhan’ın hücumdaki hareketliliğin doğurduğu savunma sorunlarının hepsiyle ilgilendi Trinidad&Tobago asıllı Kanadalı futbolcu.

Bilic sonunda favori olarak çıktığı ve kesin anlamda üstün kabul edildiği bir maçta tek defansif orta saha kullandı. Sosa zaman zaman sağ iç kanat oyuncusu gibi oynarken zaman zaman da tipik bir ofansif orta sahaya dönüştü. Bu maçta vitesi tamamen ileriye takan ve hücum anlamında nitroya basan Bilic, tipik bir Football Manageroyuncusunun isteyeceği gibi bir sistemle çıktı sahaya.

İlk yarı Siyah, ikinci yarı Beyaz!

İlk yarıda, ikinci yarıda atacağı gollerin sinyalini veren Beşiktaş girdiği pozisyonlar bakımından değerlendirilirse kesinlikle SİYAH-BEYAZ bir görüntü verdi bizlere. İlk yarıda her şey yapılmasına rağmen bunlar sadece istatistiki verilere yansıdı. İkinci yarıda ise girdiği her atakta ciddi anlamda tehlike yaratan bir Beşiktaş vardı.

Atiba Hutchinson vs Sıradan Çinko Karbon Pil

Veli’nin yokluğunda ne yapacağı meçhul olan Atiba bizleri şaşırtmayarak her zamanki enerjik futbolundan resitaller sundu. Bilic’in son haftalarda hücumda yardımcı forvet olarak kullandığı Atiba bu maçta savunmada karşımıza çıkıyordu. Defansif oyun kuruculuğunun üstüne registalığını da koyunca Beşiktaş’ta orta saha oyuncularının sigortası oldu adeta. Heatmap verisinde de gördüğümüz gibi Atiba her yerdeydi. Üstüne biraz da şut becerisi koyabilirse skorerliği ile de ciddi katkı sağlayacak.

atiba

Maçın En İyi Üçlüsü > Jose Ernesto Sosa

Gökhan’ın yokluğunda kanat oyuncusu olarak oynadığı gözükse de gerçek bir oyun kurucu olduğunu gösterdi Arjantinli futbol sanatçısı. İki golde yaptığı direkt katkı dışında takımın 10 kişi kaldığı dakikadan itibaren ne kadar iyi bir savunmacı olduğunu da gösterdi. Oğuzhan’ın kötü oynadığı bir maçta Atiba’ya olan savunma desteğinin de ciddi önemi vardı. Sosa’nın Atletico ve Metalist günlerindeki verileri incelenirse asist becerisi önümüze çıkıyor ancak isabetli pas konusunda tipik bir 10 numara değil. Bugün bunun aksini gösterecek veriler de sundu bize. Yaptığı iki asist dışında oldukça isabetli bir pas istatistiği vardı Sosa’nın.

Duran toplar konusunda çok becerili olmasına rağmen takımla bu konuda henüz kaynaşamadı Sosa. Açıkçası haftalardır yaptığım eleştiriyi bu hafta da yapmak istemezdim ama durum bu. Sosa, Sivok’la duran toplar konusunda kaynaşma sağlarsa bu sezon minimum 10 golde bu ikilinin ortaklığını görürüz.

sosa

Rüzgârın Oğlu Kerim Frei

Son haftalarda takımın itici güçlerinden biri Kerim Frei. Yazının başında söylediğim cümlede Bilic’in nitroya bastığını söylemiştim. Bu nitro tam anlamıyla Kerim Frei. Dribblingin kitabını yazdığı bir maç daha izledik bugün. Oyun aklını da her geçen gün geliştiriyor. Şut becerisi konusundaki eksikleri de giderilirse Türk futbolu çok önemli bir yeteneği kazanacak. Kerim ve Gökhan’daki gelişmenin %25’ini Oğuzhan’da göremedik. Bu da apayrı bir tartışma meselesi.

Duran Top İlleti

Haftalardır duran toplar için hücum antrenmanı yapmıyor diye dizimizi dövdüğümüz Beşiktaş bu sefer de duran top savunmasından harap etti taraftarı. Pedro Franco’nun hava hakimiyeti konusundaki eksikliği bilinen bir gerçek lakin bu golü herhangi bir okul takımı yemez. Kademe, adam savunması… Ne ararsak var goldeki hatada. Beşiktaş’ın acilen duran toplara yönelmesi lazım. Takım savunması gibi çok zor bir meselenin hakkından gelen Bilic’in bu kadar kolay kapatabileceği bir açığı görmemesi de beni dehşete düşürüyor. Umarım bu teşhis yapılmıştır yoksa Beşiktaş mahalle takımlarından bile duran toplardan gol yiyebilir.

Demba Ba çıldırdı, Şampiyonluk İstiyor!

Attığı ilk golde topu kaleye çivileyen Demba Ba Beşiktaş adına Sosa, Kerim ve Atiba’yla birlikte sahanın en iyilerindendi. Cenk Tosun’la iyi bir ikili olduğu söylenemez lakin attığı golde çektiği şut dışında bir de volesi vardı ki gol olsa zirvede bırakmak için jübile yapardı.

dembaba

Demba Ba ceza sahası içinde gördüğü sineği bile kaleye sokacak gibi gözüküyor. Beşiktaşlı oyuncular da ona ayak uydurmaya başladı.

Haftaya Olcay’ın döneceği düşünülürse bir de onunla izlemek isterim bu hücumcul kadroyu. Şahsen Demba Ba’nın Olcay’la yakaladığı uyumu yansıtan başka bir ortaklık göremedik henüz. Formda olan Kerim kesilemez, Sosa ve Oğuzhan’ın arkasında Atiba’nın olduğu bir kadroda kanatlarda yer alabilir. Beşiktaş’ın yıllar sonra gerçek bir forvet oyuncusu var artık ve bu oyuncu Beşiktaş’ı şampiyonluğa kanatlandırmaya devam ediyor.

Beşiktaş hem geriye düştüğü hem de 9 kişi kaldığı bir maçtan hafta içinde önemli bir galibiyet almasına rağmen önemli bir galibiyet aldı. Abdullah Avcı’nın oyunu tutma konusundaki eksiklerinin de bu galibiyette az da olsa payı var. 9 kişi kalarak son dakikalarda Çanakkale Geçilmez’i oynayan Beşiktaş bu galibiyetle sadece 3 puan kazanmadı. Hem maç çevirmeyi öğrendi Karakartal hem de sayıca eksik kaldığı maçlarda galip gelmenin imkansız olmadığını. Beşiktaş adına sezonun kırılma maçlarından birini izledik bu gece.

Dileriz Karakartal yoluna Avrupa’da da böyle galibiyetlerle devam eder.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş