Maç Analizi | Kasımpaşa – Trabzonspor

Süper Lig’in 15. haftasında Kasımpaşa’nın Fenerbahçe mağlubiyetinin yaralarını sarmak için çıktığı, Trabzonspor’un ise galibiyet serisini dört maça çıkarmak için oynadığı maç Trabzonspor’un 3-0’lık galibiyetiyle sonuçlandı ve maç sonunda Trabzonspor hedefine ulaşarak seriyi dört maça çıkardı. İlk ve ikinci 15 dakikalık periyotta oyunun hakimiyetini eline alan Kasımpaşa için işler her ne kadar fena gitmese de 46. dakikada gelen bir hatanın ardından yenen gol takımı demoralize etti, ikinci yarıya da etkili başlayan Kasımpaşa takımının bir de penaltısı verilmeyince takım tekrar motivasyon düşüklüğü yaşadı ve dengelenen oyunun son dakikalarında yediği 2 golle sahadan puansız ayrıldı. Oyun içinde istediklerini tam olarak gerçekleştiremeyen takım için ana sorunlardan biri de Neumayr’ın kreatifliğini bu maçta sergileyememesiydi.

Maçı iş ortağımız Instat verilerinin ışığında inceleyeceğiz.

ORTALAMA POZİSYONLAR

Ortalama pozisyonlara bakıldığında maçın daha çok bir ikinci bölge maçı olduğunu görmek mümkün ki maçı izleyenler de maçın genellikle bu alanda oynandığını görmüştür. Kasımpaşa’ya baktığımızda orta sahada Sadiku ve Pavelka ikilisinin ortalama pozisyonlarda üst üste konumlandığını görüyoruz ki bu da bize Mensah’ı 2. bölgede kullanmak yerine iki defansif kabiliyete sahip 6 numara oynatılması tercihinin merkezi daha iyi savunmak olduğu fikrini veriyor. Kemal Özdeş ve ekibinin bu ikiliyi ortasahada kırılması gereken maçlarda kullandığını daha önce de görmüştük ki  bu tercih Agu ve Badu gibi dirençli iki merkez oyuncusuna karşın iç sahadaki Bursaspor maçında da kullanılmıştı. Yine dikkat çeken bir diğer veri iste Kanat orjinli olan Murillo’nun pozisyonunda yaşadığı kayma, Murillo’nun bu varyasyonları maç içinde çok problem yaratmasa da 46. dakikada yenen golde Eduok’un kanadına doğru yaşadığı pozisyonel kayma gole sebep oluyor. Bu hatanın analizini de birazdan aşağıda göreceğiz. Trabzonspor’a gelecek olursak da bu maçta atak için sıklıkla sağ kanadı tercih eden takımda Joao Perreira’nın neredeyse 2. alanın ortalarında konuşlandığını görmek mümkün ki, bu maçta N’Doye da forvet orjinli bir oyuncu olmasına karşın Abdülkadir Ömür ile maç içinde sıkça kanat değiştirerek sahanın sağını bolca kullanmaya çalıştı. Maçta Emmanuel Mas ise beklenen desteği veremeyince Trabzonspor için sahanın solundaki etkinlik bir hayli azdı.

Atak yönleri görselimiz ise iki takımın da sağ kanattaki etkinliğini onaylar niteklikteyken, sol taraf için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

 

TOPA SAHİP OLMA

Topa sahip olma oranlarına bakıldığında ise Kemal Özdeş’in de basın toplantısında bahsettiği gibi ilk 15-20 dakikalık periyotta etkin bir Kasımpaşa’yı görmek mümkün ki daha sonra dengeye gelen oyunda 3. 15 dakikalık periyotta önce Trabzonspor topa hükmediyor ve bu hükmediş de 46. dakikada Kasımpaşa’nın kalesinde gördüğü bir gole dönüşüyor. 45. ve 75. dakika arasında hakimiyeti eline alan ev sahibi topa sahiplik oranını bir hayli arttırıyor ve %65’lik bir oran yakalıyor. Bu dakikalarda Trabzonspor’lu oyuncunun eline ya da gövdesine çarpan tartışmaya açık pozisyonda Kasımpaşa takımının itirazları sonuçsuz kalınca son periyotta demoralize olan takım topa hakimiyetini kaybediyor ve ardı ardına gelen 2 gol de maçı kopma noktasına getiriyor.

PAS BAĞLANTILARI

Öncelikle Kasımpaşa’nın pas bağlantılarına baktığımızda en sık paslaşmanın stoperler Omeruo ve Ben Youssef arasında gerçekleştiğini görmek Kasımpaşa adına pek de istenilen bir durum olmasa gerekiyor. Kaldı ki maç boyunca Burak Yılmaz da Ben Youssef’in teknik kapasitesinin kısıtlı olduğunu bildiğinden dolayı önde pres ile oyuncuyu zorlamak istese de istediği hataları oyuncuya yaptırmadı. Trabzonspor’u inceleyecek olursak da yazının başında söylediğimiz gibi Trabzonspor takımı bariz bir şekilde oyunu sağ kanada yıkıp sol bek Vegneau’nun defolarından faydalanmak istedi ki Vegneau’da maçta aksayan oyunuyla dikkat çekti. Bu bağlamda da oyuncu girdiği 17 mücadelenin 9’unu kazanarak ortalama bir grafik çizdi. Trabzonspor’da ise takımın istasyonu olan Onazi 73 pasta 57 başarı ile fena bir grafik çizmedi, 15 pasla sağdan sürekli bindirme yapan Perreira’yı besleyen oyuncu dikine yaptığı 7 pasla da topu Yusuf’a ulaştırırdı.

BİR BEKTEN FAZLASI

Kasımpaşa’nın belki de kahramanlığa soyunmayan ama her daim görünmez kahramanı olan sağ beki Popov ise ilginç istatistikleri ile bu maçta da dikkat çekiyor.

111 aksiyondan 90’ında başarılı olup 7 kez kontra oyununa destek veren bu alanda takımın 3. sıradaki ismi olan Popov’un kaybettiği 7 topun ise hiçbirini kendi yarı alanında kaybetmemesi ise oyuncunun hücum sever yönünü gözler önüne seren bir istatistik. Bu hücumseverliğin ise takımı adına geride bir problem yarattığını söylemek pek de doğru olmaz çünkü oyuncunun defansif istatistiklerine baktığımızda 15 mücadeleden 11’inde başarılı olduğunu ve bunların ikisinin hava topu olduğunu, bu iki hava topunda ise %100’lük başarı yakaladığını da görmek mümkün.

Instat indexlerimizde de Popov’un 303 puanla takımda başı çektiğini görüyoruz.

ALIŞKANLIK (İLK GOLÜN ANALİZİ)

Kasımpaşa’nın soyunma odasına gitmeden hemen önce yediği gole göz atacak olursak da sol kanattan gelen ve Omeruo’ya ulaşan topta Omeruo’nun pası iki kişinin baskıya geldiği Vegneau’ya verdiğini görüyoruz ki burada hatanın gizli kahramanı yanlış pas opsiyonunu kullanan Omeruo değil fakat pasın şiddetini ayarlayamamasının da topun kaptırılmasındaki etkenlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Hatanın sorumlusuna gelecek olursak da burada Omeruo’yu yanlış pas opsiyonu kullanmaya yönlendiren orjini kanat olan Murillo. Fenerbahçe maçının ardından bu maçta da forvet olarak kullanılan Murillo bir alışkanlığın neticesi olsa ki görselde belirttiğim üzere koşusunu sol kanattaki arkadaşı Eduok’un kanadına soğru yapıyor. Aslında yapması gereken maç başı belirlenen diziliş gereği yukarıda belirtilen boş alanda konuşlanması, önünde istediği pası verebilecek pozisyonu almasının mümkün kılan boşluğa sahip Omeruo’dan dikey bir pas beklemesi . Bu yanlış koşu dikine verilen packing paslarının değerinin günden güne arttığı modern futbolda Omeruo’yu soldaki arkadaşına pas vermeye itiyor ve bu da hatayı doğuruyor. Ardından Trabzonspor kontradan golü buluyor.

SON SÖZ

Skorun yanılttığı, Kasımpaşa’nın futbolun doğrularını sahaya daha iyi yansıttığı maçta 3 puanı demoralize olan rakibine karşı son dakikalarda bulduğu 2 golle koparan Trabzonspor için işler şuanlık iyi gidiyor. Kasımpaşa cephesine gelecek olursak da bugün kupadan elenen takım zorlukların üzerinden gelecek kapasitede bir kadroya sahip. Kadro derinliği olarak istenilen seviyede olmadıklarını düşünsem de anlık durumda artık sadece lige odaklanmaları onları ligde daha yukarıya günden güne daha da yaklaştıracaktır diye düşünüyorum.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş