MAÇ ANALİZİ | Kayserispor – Beşiktaş

1

Beşiktaş, Kayseri deplasmanında 3 puanı tek golle aldı. Maçın tek golünü 67. dakikada Ömer Şişmanoğlu kaydetti. Kayserispor’da en dikkat çeken isim kaleci Muammer olurken maça baştan sona hakim olan taraf Beşiktaş’tı.

2

+ Kayserispor’un Artıları

Kayserispor maça doğru bir planla başladı. Beşiktaş’ın üstünlüğünü kabul edip hızlı atak kovaladılar. Plan başarılı bir şekilde uygulanamadığı için Kayserispor adına hücum anlamında olumlu şeyler konuşamıyoruz ancak oyunu kendi yarı alanında kabul edip pozisyonlar da veren Kayserispor’un en büyük artısı bu maçı 1 gol yiyerek tamamlamak oldu.

+ Beşiktaş’ın Artıları

Beşiktaş önceki haftalara benzer bir grafik çizdi. 90 dakika maça hakim olan taraftı. Üstelik daha önce denemedikleri bir modelle yaptılar bunu. İlk 45 dakika Beşiktaş’ı elmas formasyonunda izledik ve mutlak hakimiyet söz konusuydu. Bolca pozisyona da girdi Beşiktaş ancak bu pozisyonlardan sadece 1 tanesi gol oldu. Bireylerden çok takımı konuşabileceğimiz bir maç oldu Beşiktaş adına. Takımın en büyük artısı da maç boyu topa sahip olmak oldu. (%68 topla oynama)

– Kayserispor’un Eksileri

Kayserispor kaptığı toplarla hızlı ataklara çıktı ancak bu atakları net pozisyonlara çeviremedi. Hızlı kanat oyuncularıyla yakalanan şanslardan 2’si de ofsayt ile sonuçlandı. Umut Bulut’u göremediğimiz bir maç oldu. Hücum oyuncuları 3. bölgede topla fazla buluşamadı. Kayserispor adına en net pozisyon da golle sonuçlanamayınca mağlubiyet kaçınılmazdı.

– Beşiktaş’ın Eksileri

Beşiktaş’ın en büyük eksisi doğru oyunla gelen pozisyonların yanlış pas veya şut tercihleriyle harcanması oldu. Aboubakar’ın kaçırdığı pozisyon, orta saha oyuncularının hücumda yaptığı basit pas hataları, Cenk’in maçın son anlarında Ömer’in koşusunu görmeyip şut çekmesi de bu duruma verebileceğimiz örneklerden birkaçıydı. Bir diğer eksi de kanatsız oyunda beklerden gelmesi gereken hücum katkısıydı. Caner özellikle ilk yarıda üzerine düşeni fazlasıyla yaparken Beck aksadı. Bu modelde Gökhan & Caner bek tercihinin daha doğru olacağı görüşündeyim.

• Kırılma Anı

Maçın sonucuna direkt etki edecek yani kazananı değiştirecek bir andan bahsetmek kolay olmasa da Deniz Türüç’ün ilk yarıda kaçırdığı net fırsat iki takımın da oynadığı oyuna doğrudan etki edecek bir andı. Aynı yorumu Aboubakar’ın pozisyonu için yapmama sebebim ise maçın zaten Beşiktaş kontrolünde geçmesiydi. Yani Beşiktaş o golü kaçırdı ama bu çabayla başka bir golü attı. Kayserispor en net pozisyonunu kaçırdı ve o fırsat bir daha gelmedi.

+ Kayserispor’un En İyisi

Ev sahibi ekipte kaleci Muammer’in performansı maçın ilk yarıda kopmasının önüne geçti. Caner’in etkili ortalarında da Talisca’nın şutlarında da ön plana çıkan isim Muammer’di. İkinci yarıda Ömer’in klas gol vuruşunda ise yapacak bir şeyi yoktu. Kayserispor bugün sahadan farkla mağlup ayrılmadıysa bunda en büyük pay Muammer’indir.

3

+ Beşiktaş’ın En İyisi

Beşiktaş adına takımın geri kalanından net anlamda sıyrılan bir isim yoktu. Birkaç isim dışında takımca güzel bir performans vardı ancak birini seçmek gerekirse atılan tek golün sahibi Ömer Şişmanoğlu en doğru tercih olacaktır. Ömer sonradan girmesine rağmen fark yaratarak iyi bir hamle oyuncusu olduğunu gösteriyor ve rekabette güçlü bir yer ediniyor. Bu maçtaki gol vuruşu da Karabük maçındaki kadar temizdi. Mevcut forvetler içerisindeki en bitirici isim konumunda. Ömer; 4/4 pas, 2/1 şut, 1 kilit pas ve 1 golle maçı tamamladı.

4

Beşiktaş’ta kaleci Fabri, orta alanda Atiba, Necip, Tolgay ve kaçırdığı net pozisyona rağmen Aboubakar güzel işler yaptı. Caner Erkin de çıkışını sürdürerek sol kanatta etkili bir oyun sergiledi.

Beşiktaş > Kompakt Takım & Doğru Reaksiyon

İlk yarıda denenen farklı modelde Beşiktaş takım boyunu oldukça kısa tuttu. Savunma hattı da oldukça öndeydi. Bu da potansiyel Kayserispor atakları için bir riskti ancak üçlü orta saha kaybedilen toplara çok doğru anlarda çok doğru reaksiyon gösterdi. Atiba ve Necip’in savunma gücü Tolgay’ın çift yönlü oyunuyla süslendi ve orta alanda söz sahibi bir Beşiktaş izledik.

Beşiktaş > Bal Yapamayan Arı = Aboubakar

Beşiktaş’ın 9 numaralı oyuncusu Aboubakar oyunda kaldığı 45 dakika içerisinde çok doğru işlere imza atarken kaçırdığı mutlak gol pozisyonuyla bunları unutturdu. Bu da futbolun acımasız yüzünün en büyük göstergesi oldu. 9 numaralı forma sırtındaysa ve sen bir golcüysen istediğin kadar doğru iş yap o golü atmak zorundasın. Aboubakar’ın ilk golü attıktan sonra açılacağını düşünüyorum ancak Şenol Güneş’in de ona şans tanıması lazım. Ligde 7. hafta oynanırken ilk defa 11’de başladı Aboubakar. Kredinin tükendiği bir noktada değil ve üzerine gidilmesi lazım.

5

Beşiktaş > Quaresma

Başlık net ve sade: Quaresma. İşte Portekizli oyuncunun da oyununu bu başlıkta olduğu gibi sadeleştirmesi lazım çünkü her geçen maç riskli hareketlerine bir yenisini ekliyor. Yaşının getirdiği yükün farkında değil. Özellikle Beşiktaş yarı sahasında çok riskli çalım denemeleri var ve bazen bunların sonucu ağır olabiliyor. Quaresma 2011 ayarlarından çıkıp geçen sezonun ikinci yarısındaki ayarlarına dönmeli.

Beşiktaş > Siyah Beyaz Talisca

2 farklı Talisca izliyoruz: Top ondayken her hareketiyle fark yaratan mükemmel bir hücum kozu olan Talisca ve top onda değilken oyundan kopan Talisca. Brezilyalı oyuncu bu eksiklerin üzerine gittiğinde başka bir seviyenin oyuncusu olacak yeteneğe ve kaliteye sahip.

Geçtiğimiz haftalarda Galatasaray ve Fenerbahçe’den puan alan Kayserispor bu mağlubiyetle birlikte 5 puanla ligin arka sıralarında yer alıyor ve düşme hattına girmek üzere. Beşiktaş ise Napoli maçı öncesi kolay olmayan bir deplasmandan 3 puanla ayrıldı ve 7. hafta sonunda namağlup bir şekilde 17 puana ulaştı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş