Maç Analizi | Konyaspor 1-1 Beşiktaş

22. haftanın açılış mücadelesinde Konyaspor, Beşiktaş’ı ağırladı. Bolca pozisyon izlediğimiz maçta takımlar yenişemedi ve mücadele 1-1 beraberlikle sonuçlandı. Beşiktaş’ın tek golü Babel’in asistinde Atiba’nın sırtından gelirken Konyaspor’un tek golü Eto’o’nun asistinde Jahovic’in ayağından geldi.

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş maça zorlu fikstürü de göz önüne alarak çoğunlukla oynayan bazı oyuncularından yoksun çıktı. Tolgay, Caner, Lens ve Love için önemli bir forma fırsatı doğdu. Kadroya baktığımızda 4231 görünümlü bir 442 formasyonu görüyoruz. Talisca’nın forveti ikilediği klasik bir Beşiktaş kurgusu aslında.

Konyaspor da çift forvetle sahadaydı. Konyaspor ön tarafı yaratıcı futbolculardan kurulu kaliteli bir hücum hattına sahip. Bu futbolcular da bugün statik bir kurgunun ötesinde kendi yaratıcılıkları ve önde yakaladıkları Beşiktaş karşısında bolca pozisyon buldu.

Siyah – Beyaz Zıtlığında İki Devre

Beşiktaş adına yazılarımızda sıkça söz ettiğimiz durum bugün de yaşandı. Özellikle ilk yarıda Quaresma’nın da yokluğunun katkısıyla Beşiktaş çok akıcı bir kurguya sahipti. Ön tarafta Talisca & Love ikilisi hareketli oyunlarıyla rakip savunmanın dengesini fazlasıyla bozdu. Geriden pasla çıkabilen, merkezden de kanatlardan da pas oyunuyla rakip savunma kilidini kırabilen bir Beşiktaş izledik ilk yarıda. İkinci yarıda ise hatalı hakem kararlarının ardından gerilen oyuna Şenol Güneş’in yanlış hamleleri eklendi ve doğru oynayan takımın ayarları bozuldu. İlk yarı ve ikinci yarıyı kıyasladığımızda siyah ve beyaz arasındaki zıtlığa yine şahit olduk özetle.

Güneş’in skoru bulduğunda savunmayı Pepe & Vida önlerini de Atiba & Medel yaparak Bayern maçına hazırlık yaptığını düşünüyordum, bugün de yaşandı aynısı ve Beşiktaş’ın işleyen akıcı kurgusu bu değişikliğin ardından dağıldı. Yenilen golde Pepe’nin bireysel hatasından söz etmek mümkün lakin kaybedilen puanların faturası gol ve gollerin ötesinde ikinci yarıdaki yanlış oyuna yazılmak zorunda.

Şutlar

Beşiktaş’ın ilk yarıdaki isabetli şut sayısı, ikinci yarıdaki toplam şut sayısına eşit. Konyaspor’un ise ilk yarıda şutu dahi yok. Beşiktaş’ın iki yarıda zıt futbolla oynadığından az önce genel hatlarıyla söz etmiştim, bu şut verileri sözünü ettiğim zıtlığı özetliyor.

Paslar ve Ortalar

Beşiktaş adına yapılan orta sayısı yine mevsim değerlerinin üzerinde; Beşiktaş, Konyaspor’dan 5 kat fazla orta yapmış. Topla oynama yüzdesinde 53-47 gibi yakın bir orana sahipken yapılan orta sayısındaki anormal farkı Beşiktaş’ın ikinci yarıdaki “Orta-Kafa-Gol” ve “Dönenleri Topla” oyununa bağlayabiliriz.

Anahtar pas sayılarına baktığımızda da yakın veriler görüyoruz ama devre devre baktığımızda ikinci yarıda Konyaspor’un etkinliğinin arttığı çok net. Beşiktaş daha fazla savunmacıyla daha çok pozisyon verdi ikinci 45 dakikada.

Negredo’nun Anahtar Pasları

Negredo süre aldığı 31 dakikada attığı 3 anahtar pasla Beşiktaş’ın ikinci yarıdaki en tehlikeli pozisyonlarını hazırlayan isim oldu. O pozisyonlara bakıyoruz…

#1 Talisca’ya kafasıyla indirdiği top

#2 Sırtı dönük aldığı topla Babel’i savunma arkasına kaçırışı

#3 Lens’i ceza sahasında topla buluşturuşu

Love & Talisca

Şenol Güneş’in Negredo’dan yakınırken söz ettiği en önemli özellik hareketlilikti. Vagner Love hareketli oyunuyla ilk yarıdaki akıcı futbolda oldukça pay sahibiydi. Talisca’nın kurguya destek vermesi ise sezonun ikinci yarısındaki formunu açıklıyor.

Son Söz

Konyaspor devre arasında yaptığı transferlerle ligde kalmak için savaşacağının sinyallerini vermişti. Bu maç da buna paralel ilerledi. Beşiktaş iyi başladığı maçı kötü bitirerek şampiyonluk yarışında büyük bir darbe aldı. Evet, tartışılması gereken bir hakem performansı vardı ancak bunun arkasına saklanmak Beşiktaş’ın saha içindeki sorunlarına çözüm olmuyor.

Galip çıkmayan mücadelenin ardından Beşiktaş’ta gözler Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağı Bayern Münih maçına çevriliyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş