Maç Analizi | Liverpool – Beşiktaş

Anfield Road gibi zorlu bir deplasmanda, iç saha etkisi yaratan 5.000 Beşiktaşlı dışında 40.000 de İngiliz futbolseverin seyirci olarak izlediği maçta sonucu bireysel hatalar belirledi. Liverpool, Beşiktaş’ı Balotelli’nin penaltıdan attığı golle 1-0 devirirken maçtan sonra Bilic bu skoru hak etmediklerini söyledi.

İlk 11’ler

liverpool-besiktas

Genel anlamda Liverpool’un set oyunu oynamak istediği ve Beşiktaş’ın takımca savunma yapmaya çalıştığı bir maç oldu. Liverpool adına maçın en iyisi Ibe olurken, Beşiktaş’ta Serdar bir adım öndeydi.

Beşiktaş Serdar’ın savunduğu, Gökhan’ın saldırdığı sağ kanadında aktifken, Liverpool ise Ibe’ın saldırdığı, Motta’nın savunmakta zorlandığı sağ kanatta daha aktifti.

1 aktif sağ kanat

Beşiktaş’ın Ders Veren Takım Savunması

Slaven Bilic’in en çok etki ettiği nokta olan takım savunması konusunda Beşiktaş yine ders verdi. 90 dakika boyunca bireysel hatalar dışında rakibe pozisyon verilmedi.

Motta-Ibe karşılaşmasının olduğu kanatta ise tam bir hezimet vardı. Olcay’ın oyunda o kadar uzun kalmasının tek sebebi de buydu. Motta’nın savunmadaki aksaklığını Olcay gideriyordu ve Olcay’ın oyunda kalması bu yüzden gerekliydi. Ersan yediği yüz kızartıcı çalıma rağmen Beşiktaş savunmasında önemli rol oynadı. Serdar ise 23 Temmuz 1987’den beri bu maça hazırlanmış gibiydi.

Hücum Yolundaki İsabetsizlik

Beşiktaş’ın maçtaki en büyük kozu tek paslarla çıkılan hızlı ataklar ve duran toplardı. Bunların dışında zaman zaman set oyunu oynamak istense de özellikle orta sahada yapılan pas hataları buna engel oldu. Beşiktaş’ın organize atak yapamamasındaki en önemli etken hücuma çıkılırken yapılan hatalı paslar oldu.

2 hatalı paslar

Beşiktaş’ın hücumdaki en etkili oyuncularından olan, takımın beyni konumundaki Sosa’nın bu kadar isabetsiz olması bile bu durumu özetliyordu. Sosa oyunda kaldığı süre boyunca %70 Başarılı Pas ile oynadı. Sosa bu sezon ligde de, Avrupa’da da %80’e yakın bir isabet sergiliyordu. Beşiktaş adına hücumdaki en büyük handikap, Sosa’nın verimsiz futbolu oldu.

Sambade Etkisi > Cenk Gönen

Üç direk arasında 90 dakika boyunca güven veren Cenk Gönen’e Beşiktaş Kaleci Antrenörü Sambade’nin elinin değdiği belli oldu. Bursaspor maçında oyuna girdiği andan beri kritik işler yapıyor Cenk. Bu maçta da Moreno’nun güdümlü füzesini pardon şutunu sağlam bir refleksle çıkardı. Rövanş maçında da aynı performansla mücadele etmesini bekliyoruz.

Liverpool’un Kontrol Ettiği Tempo

2015 yılının formda takımlarından Liverpool’un bu formu sezon başında yakalayamaması tesadüf değil. Rodgers’ın 3-4-3’ü yeni yeni keşfetmesi ve özellikle Emre Can’ın savunmadan hücuma geçişlerdeki etkisi Liverpool’un formunda önemli bir etken. Ibe ve Moreno gibi çok hızlı kanat-beklere, ön tarafta Coutinho ve Lallana eklenince tempoyu sürekli domine eden ve rakibi baskı altına alan bir Liverpool ortaya çıkıyor.

Beşiktaş da teknik ekip tıpkı Arsenal maçlarında olduğu gibi yine rakip analizi konusunda ciddi bir sınav verdi. Liverpool’la tempoyu ayarlama mücadelesine girerseniz galip daha mücadele başlamadan bellidir. Bilic de Rodgers’a bunu bilerek kafa tuttu ve bu taktik 80 dakika iş gördü.

Ibe vs Motta

Maçın başından sonuna kadar Ibe’ın Motta’yı nasıl geçtiğini izledik. Sezonun başarılı dripling rekorunu bile kırmış olabilir Ibe. Bunun sonucu olarak gol de bu şekilde gelişti. Ibe, Rodgers’ın 3-4-3’ünün en önemli elemanlarından biri. Moreno’nun diğer kanatta aynı verimi gösterememesinin ise sebebi tartışmasız olarak Serdar’dı. Beşiktaş’ta kanat oyuncularının savunmaya çekilmek zorunda kalmasının da en önemli nedeni Ibe ve Moreno’nun içeride kalmasıydı.

ibe vs motta

Suyun Yönünü Değiştiren Henderson

Gerrard’ın veliahtı nam-ı diğer Hendo, orta sahada tam bir maestro gibi çalıştı. Sturridge ve Lallana’ya sürekli ara paslar yolladı. Açıkçası Beşiktaş’ın önemli savunma şanslarından biri de takımın Henderson’ın ara paslarına ayak uyduramaması oldu. Atiba’nın yakın markajıyla ikinci yarıda Henderson’ın etkisinin azaldığını gördük. Beşiktaş’ta Veli-Atiba tandeminin yoğun çabası olmasaydı Henderson-Allen çok can yakardı.

70 bin kişi vs Liverpool

Şimdi artık gözler ikinci maça çevrildi. Liverpool taraftarları için hac niteliğinde olan Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda, 70 bin Beşiktaşlı taraftar Liverpool’un yalnız yürümesi için çaba sarf edecek. Uzun zamandır görmediğimiz bir atmosfere sahne olacak maçta Ersan ve Motta’nın cezalı olması Beşiktaş adına en büyük handikap. Bilic’in Atiba’yı Motta’nın yerine çekerek Atiba-Veli tandemini bozacağını zannetmiyorum. Liverpool’da ise Sterling hazır duruma gelecektir. Her açıdan bir şölene tanık olacağımız maçı sabırsızlıkla bekliyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş