MAÇ ANALİZİ | Liverpool – Everton

P170401-055-Liverpool_Everton-1-e1491049315887

Premier League’in 30. haftasında Liverpool Merseyside derbisinde evinde Everton’ı ağırladı. İlk 4 için mutlak kazanması gereken maçta baştan sona üstün oynayan Liverpool maçı 3-1 kazandı. Bende sizler için bu maçın ufak bir analizini yapacağım.

Everton maça 3-4-3 düzeniyle başladı. Ancak bu sistem Liverpool karşısında hiç tutmadı. Liverpool’un dinamik, hızlı ve sürekli yer değiştiren ileri üçlüsü Everton savunmasını dağıttı. Liverpool neredeyse her atağında Everton stoperleriyle birebir durumda kaldı. Bu da Liverpool’un çok istediği bir durumdu. İlk golde bunun örneğini çok iyi gördük. Coutinho’nun çapraz koşusu rakibi bozmaya yetti ve Mane topu ağlara gönderdi.

Liverpool 1. Gol

1

Premier League’in 30.Haftasında Liverpool Merseyside derbisinde evinde Everton’ı ağırladı. İlk 4 için mutlak kazanması gereken maçta baştan sona üstün oynayan Liverpool maçı 3-1 kazandı. Bende sizler için bu maçın ufak bir analizini yapacağım.

Everton’ın golü

2

Everton’ın zorlandığı bir diğer konu ise savunma hareketleriydi. Koeman savunmada birebirler oluşturarak savunma yapmayı tercih etti. Aslında bu durum tam Liverpool’un istediğiydi. Coutinho, Mane, Firminho gibi çok hareketli oyuncular sürekli gezerek oynadıkları için bu markajcılarından çok rahat kurtuldular.

Everton savunma hareketleri oyuncu odaklı yaptığından Liverpool onları rahatça manipüle etti. Coutinho’nun golünde bunun örneğini gördük. Liverpool oyunu sağa yatırarak oynadı ve sol tarafta boş adamı yarattılar. Coutinho markajsız topu aldı ve rahatça driplingle gidip golünü attı. Savunma hareketlerinin top odaklı olmasının ne kadar önemli ve doğru olduğunu görmüş olduk.

Liverpool’un 2. golü

3

Maçın bir diğer kilit noktası ise herkesin bildiği gibi üzere Liverpool’un yaptığı baskıydı. Özellikle üstünlüğü ele aldıktan sonra Everton’ın oyun kurmasına yaptıkları baskı ders niteliğindeydi. Rakibin merkezdeki opsiyonlarını kapatıp kanada yönlerdiler. Takım dar olarak kaldığı için kanatta rahat çoğalıp ani bir baskıyla topu kazandılar ve hızlı hücumla golü buldular.

Liverpool 3. gol

4

Coutinho 1 gol 1 asistle yıldızlaştığı maçta Lovren’e de değinmek gerekir. Maç boyunca Lukaku’yu tutma görevini harikulade yerine getirdi. Maç boyu Lukaku’ya nefes aldırmayan Lovren maç sonunda taraftarlardan övgü aldı.

5

Sonuç

Kloop yine büyük maç kazanma geleneğini devam ettirdi. City ve United’ın puan kaybı yaşadığı haftayı 3 puanla kapatan Liverpool haftanın en kazançlı takımıydı diyebiliriz.