MAÇ ANALİZİ | Lyon – Monaco

monaco lyon ile ilgili görsel sonucu

Hafta içi Şampiyonlar Ligi’nde temsilcimiz Beşiktaş’ın rakibi olacak Monaco, Lyon deplasmanındaydı. Zorlu mücadele ve yüksek tempoda geçen bu keyifli maçı InStat verileriyle analiz etmeye gayret edeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

1

Lyon

Ev sahibi avantajını iyi kullanan Lyon zorlu rakibine karşı topa sahip olma güdüsüyle yüklü bir oyun ortaya koydu. Bek oyuncularını da sıkça oyunun içine alarak ve rakip sahada kalabalıklaşma çabasıyla hücumlarını şekillendirdi.

2

Maç boyunca top hâkimiyetini rakibine hiç bırakmayan ev sahibi ekibin bu görkemli istatistiğinde rakip yarı sahadayken kaptığı topların etkisi yadsınamaz. Lyon bu sayede hücumda sürekliliği sağlayıp rakibini oldukça bunalttı.

3

Lyon, deplasman ekibine nazaran daha sakin ve efektif oynamasına rağmen genelde 3.bölgede problem yaşadı. Atak bitirme konusunda fazla problem yaşamadılar ama oynanan oyuna nazaran isabetli şut sayılarının tatmin ettiği pek söylenemez.

4

Ev sahibi ekip henüz maçın başında buldukları gol için Fekir’in yeteneğine ne kadar teşekkür etse az. Oyuncunun pas tercihini görselle birlikte inceleyelim.

5

Pas öncesinde topla bir müddet oyalanan Fekir bu sayede rakip defansı kendine yaklaştırıyor. Böylelikle arka direkte işaretli alan boşalıyor ve Mariano kendini Kongolo’ya unutturup golü yapıyor.

Monaco

Fabinho ve Falcao gibi takım omurgasının önemli parçalarından yoksun olan Monaco alışılmış dizilişinden farklı olarak bu maçta sahaya 4-2-3-1 dizilimiyle yayıldı. Maçın başında rakip alanda fazla oyuncuyla baskı kurmaya çalışan Monaco, ev sahibi ekibin baskıdan isabetli paslarla başarılı çıkışları sonrası bu planından vazgeçti.

6

Özellikle geçen sezon geniş alanları kullanma becerisi ile takdir toplayan deplasman ekibi bu maçta alışılmış görüntüsünden çok uzaktı. Kanat oyuncuları neredeyse hiç çizgiye basmadan bütün hücumlarını merkezden bitirmeye çalışan Monaco’nun bu oyun anlayışı nedeniyle hücumlarında bek katkısı da zayıf kaldı. Aşağıda iki takımın bek oyuncularının bireysel verilerini karşılaştırdık. Oyuncuların InStat Index verilerine baktığımızda bu durumu daha net görebiliriz.

7

Hücum dörtlüsünü top sürme becerisi yüksek, hızlı oyunculardan kuran deplasman ekibi, pozisyon bulmak için alışılmış hücum şablonları yerine bu oyuncuların bireysel yeteneklerine güvendi. İki takımın pas ve hücum aksiyonu hızlarına baktığımızda Monaco’nun hücum aksiyonlarında daha hızlı fakat pas seriliğinin rakibinden daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu verilerden anlaşıldığı üzere, deplasman ekibi hücumları bu maç özelinde seri paslaşmalardan ziyade yetenekli oyuncularının hızlı driplinglerinden beslenmiş.

8

Oyun genelinde böyle bir hücum anlayışı güden Monaco’nun golleri ise yukarıda paylaşılan verilerin tam zıttı denilebilecek organizasyonlarla geldi.

Monaco’nun İlk Golü

9

İlk gol geçen sezon ki Monaco’nun alamet-i farikası kontra atak örneklerinden birisi ile geldi. Terrence Kongolo’nun (4 numara) baskı altında rakip orta saha bloğunu adeta delerek Balde Keita’ya ulaştırdığı top bekletilmeden savunma arkasına kaçan Marcos Lopes’e yuvarlanıyor. Kaleciyle başbaşa kalan Lopes fırsatı kaçırmıyor. Bu sürecin toplam 9 saniyede tamamlandığını da belirtmekte fayda var.

Monaco’nun 2. Golü

10

Monaco için bek katkısı zayıf kaldı demiştik. 2. golde Kongolo’nun ileri çıkışıyla birlikte yaptığı orta sonucu Lyon savunması topu uzaklaştıramıyor ve Adama Toure’nin önünde kalan top izlenesi bir füzeyle ağlarla buluşuyor.

Bitirmeden, özellikle hafta içindeki maçı düşünerek Monaco’nun bir savunma zaafından bahsetmekte fayda var. Fabinho’nun yokluğunun da etkisi olsa gerek, Monaco savunması bu maçta bloklar arasında ciddi boşluklar verdi. Ayrıca Football Manager dilinde konuşursak, Jardim ‘Sıkı Markaj’ butonuna basmayı unutmuş olmalı. Lyon’un 2. golünden hemen önceki bir görüntüyü inceleyelim.

11

Burada görüldüğü üzere orta saha bloğu arkasında pas opsiyonu olarak 4 oyuncu mevcut ve Ndombele’nin pas tercihi Aouar oluyor. Aouar haricindeki diğer 3 oyuncu demarke vaziyette savunma arkasına sarkmak için pozisyon almış durumdalar. Pozisyonun devamında Aouar-Mariano-Mendy paslaşması sonucunda aşağıdaki duruma geliniyor ve pozisyon Fekir’in golüyle sonuçlanıyor.

12

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş