Maç Analizi | Manchester City 1-0 Chelsea

Manchester City şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Mucize bir şey gerçekleşmezse, sezon sonu gelmeden Premier Lig’in yeni şampiyonu belli olacak. Topun sürekli Manchester City’de olduğu, Chelsea’nin olabildiğince az gol yemek üzerine kurduğu oyun yapısıyla maç, bu sene Premier Lig’in zevksiz maçları kategorisine girebilir. Bence M.City’li taraftarlar da skordan memnun ancak bekledikleri kadar zevk alamadan evlerine gittiler.

InStat verilerini kullanarak maçı analiz etmeye başlayalım.

Ortalama PozisyonlarBütün olay Chelsea’nin yarı sahasında döndü diyebilirim. Manchester City kanat beklerin de katılmasıyla toplamda 8 kişiyle hücum etti. Chelsea ‘1 kişi fazla ol.’ kuralını uygulayarak, Hazard hariç 9 kişiyle savunma yaptı. Savunma hattında olan oyuncuların kendi aralarındaki ve bloklar arası mesafeyi sürekli koruyarak alan bırakmadılar. Manchester City sürekli bir boşluk bulmaya çalıştı ancak ceza sahası içerisinde fazla etkili olamadılar. M.City merkezden ve kanatlardan boşluk aramaya çalıştı. Chelsea gol haricinde tehlikeli boşluk bırakmadı. Böyle olunca oyun sadece hücum eden ve savunan şekline döndü. İkinci yarının başında gelen M.City golünden sonra biraz hareketlenerek hücum etmek isteyen Chelsea, kaleyi bulan şut çekemeden maçı bitirdi. Morata ve Giroud hamlelerinin son 10 dakikada gelmesi de; Conte’nin kendisine sorması gereken ciddi bir soru!

Kanat Bekleri ve Hücum Pasları M.City’de kanat beklerin hücuma katkısı her maç gördüğümüz bir aksiyon oldu. Ancak dün farklı olan; top M.City’deyken ve oyun kanattan geliştirildiğinde, ters kanattaki bek oyuncusu pas opsiyonu olabilmek için biraz daha sahanın merkezine doğru geldi. Walker ve Zinchenko bütün set hücumlarında bu bölgelere gelerek pas istediler. Sezon başından itibaren, bu kadar sahanın merkezinde topla buluştukları bir maç olmamıştı.

Guardiola’nın bunu yapmak istemesinde iki farklı neden olduğunu düşünüyorum. Birincisi; orta sahada kalabalık olabilmek ve bir tane daha fazla pas opsiyonu yaratabilmek. İkincisi ise -ki belki de öncelikli düşüncesiydi-; Chelsea orta sahasında oynayan oyuncuların bir gözlerinin de bu oyuncularda olmasını sağlamak. Bu sayede 3. bölgeye geçişlerde –mavi karelerin olduğu alan- de Bruyne ve D.Silva’ya biraz daha alan yaratılmış oldu. Zinchenko hücum paslarında 115/110, Walker ise 65/52 isabet yakalayarak, de Buryne’den fazla hücum pası yaptılar.

Paslaşmalar

M.City maç boyunca yaptığı 990 pasın %92’sini kendi 2. bölgesinin sonlarında ve 3. bölgelerinde yaptı. Chelsea pas bağlantılarını kesmek için bir aksiyon yapmadı. Paslaşmalara izin verdi ve sadece alanları savunmaya çalıştı. Bu katı savunma anlayışı, M.City’nin ceza sahasına yaklaşmasını zorlaştırdı. M.City adına gereksiz pas sayısının biraz fazla olduğunu, maçı izleyenler görmüştür. Guardiola’nın fazla orta mesafeli pas yaptırmak istemesinin nedeni olarak; ayağa iyi pas yapabilen oyunculara sahip olmasını ve oyun alanını derinlik/genişlik olarak sonuna kadar kullanmak istemesini gösterebiliriz. Tehlikeli sayılabilecek kısa paslaşmaları oyun içerisinde 2-3 pozisyonda görebildik.

Atak YönleriM.City’nin ‘Hücum Bölgeleri’ istatistiği, kanat bek oyuncularının hücuma dahil olduğu fikrimi destekliyor. Atak sonuçlandırma konusunda bu maçta çok iyi olamasalar da, hücum anlayışı olarak kanatları kullanma istekleri maç boyunca devam etti.

Chelsea Top KayıplarıM.City’nin hücumda uyguladığı baskı sonuna kadar işe yaradı. Top rakipteyken ve topu kaptırdıktan sonra uyguladığı şok baskı, Chelsea savunma oyuncularının topu kaybetmesine neden oldu. Kaleci Courtois dahil olmak üzere bütün Chelsea savunmacıları, sezon ortalamasının çok üzerinden top kaybı yaptılar. Bu da Chelsea’nin oyunu geriden kuramamasını sağladı. Chelsea yapamadığı pas oyunlarının yanında, kaleyi bulan şut çekemeden maçı bitirdi.

Hazard!Conte’nin oyun içerisinde gol bulma ihtimali, duran toplar veya kontra ataklardı. Yakaladıkları 3-4 tane kontra atak ihtimali olan pozisyonda da başarılı olamadılar. Bu konuda hayal kırıklığını ise Hazard yaşattı. Yaptığı 3 dribblingten sadece 1 tanesinde başarılı olabildi. O pozisyon da, kendi sahasında yaptığı ve sonucunda tehlike olmayan bir denemeydi.

Sonuç

M.City bol pas yaptığı bir maçtan 3 puanla ayrıldı. Böyle devam ederse, 7 Nisan’da kendi sahasında oynanacak olan Manchester Derby’sinde şampiyonluğunu ilan edebilir. Bu da tarihe geçecek bir an olacaktır. Bu hedefe giden yolda bir engeli daha zorlanmadan(!) aştılar. Conte bir sonraki senenin planlarını yapmaya başladığını kanıtlamış oldu. Oyun konsantrasyonu yok olmuş ve bunu oyunculara da yansıtmış.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş