Analiz | Manchester United 2-1 Leicester City

İngiltere Premier Lig’de 2018-2019 sezonu, Manchester United – Leicester City maçıyla başladı. İkinci dakikada kazandığı penaltıyla maça adeta 1-0 önde başlayan MANU, zaman zaman etkili ataklar geliştiren Leicester karşısında 2-1 galip geldi ve Premier Lig’e 18. kez galibiyetle başladı.

Maçı InStat verileriyle inceleyelim.

Üçlü orta saha diziliminde Pogba, yanında oynayan Pereira ve Fred’in savunmada başarılı oyunları sayesinde hücuma katkı sağlayabildi. Maçın kilit isimlerinden olan Pogba, penaltıdan attığı gol dışında oyun içerisinde de etkiliydi. Maç boyunca ısrarla sol kanadı kullanan Manchester United, bu ısrarının meyvesini Shaw’un attığı golle topladı. Leciester City özellikle ikinci yarıda Alexis Sanchez’in olduğu bölgede boşluklar bıraktı. Bu boşluklara rağmen Manchester United ikinci gol ve Lukaku’nun karşı karşıya kaçırdığı pozisyon dışında ceza sahası içerisinde etkili olamadı.

TOPLA OYNAMA ORANLARI

Zaman zaman rakip sahada iyi pas yapan Leicester City, çektiği 15 şutun dördünde kaleyi bulabildi. Bunların üçünde De Gea geçen sezon olduğu gibi bu sezon da harika kurtarışlarla gole izin vermedi. Manchester United ilk yarıda savunmadan pas yaparak çıkmak istedi. Yerleşmiş savunmaya karşı sol kanadı kullanarak etkili olmaya çalıştılar ama başarılı da olamadılar. İkinci yarıda uzun paslarla Sanchez’i kullanmak istediler ama gününde olmayan Alexis 78 aksiyonda 49 başarı elde ederek sezona kötü bir oyunla başlamış oldu.

PAS AĞLARIManchester United hücumda gezgin oynayan Rashford’u kaleye yakın bölgelerde topla buluşturamadı. Rashford’un da etkisiz olması, MANU için hücumda etkisiz bir maç yaşanmasına neden oldu. Pogba aldığı topları genelde dikey pas denebilecek şekilde A. Sanchez’le oynadı. Pas örgülerini yapamayınca, driplingler denedi ve 5/4 başarı gösterdi.

Leicester City her iki yarının son 15 dakikalarında rakip sahada daha fazla gözüktü ve daha iyi pas yaptı. Dikey pasların derinliği, kaleye yakın bölgelerde tehlike yaratmak için yeterli olmazken, bireysel yeteneklerin de etkisiz kalması skor bulmalarını zorlaştırdı.

PAUL POGBA

Pogba hem Dünya Kupası zaferi hem de bu maça kaptan olarak çıkmanın motivasyonuyla sahadaydı. İkinci dakikada attığı penaltı golü de iyice rahatlamasına ve istediklerini yapabilmesini sağladı. Uzun boyu yüzünden dripling yapması tahmin edilmeyen bir oyuncu olmasına rağmen, bu maçta da yüksek başarılı dripling ortalaması yakaladı. Bu sezon Mourinho’yla arası daha fazla gerilmezse, çok konuşulacak bir Pogba sezonu izleyebiliriz.

SON SÖZ

Manchester United lige üç puanla başladı ancak oynadığı oyun kimseyi tatmin etmedi. Geçen sezonu ikinci sırada bitirirken, bu sezona biraz daha saldırgan ve inançla başlamalarını bekliyordum. Erken gelen golün rehaveti kendini hissettirdi ve fazla zorlamadan maçın sonunu getirmeye çalıştılar. Leicester City ise beklenen reaksiyonu çok geç verdi ve Vardy’nin son dakikalarda bulduğu golle sadece skoru belirlemiş oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş