Maç Analizi | Marsilya 2-3 Lyon

Ligue 1’in 30.haftasında Marsilya evinde Lyon’u ağırladı. Olympique derbisini Rami (KK), Aouar ve Memphis’in golleriyle Lyon 3-2 kazandı. Lyon bu sonuçla Marsilya ile 5 puanlık farkını 2’ye indirdi ve Şampiyonlar Ligi’ne katılma mücadelesini yeniden alevlendirdi.

Marsilya bu maçtan önce ligde son 11 maçta sadece 1 kez yenilmişti. Hafta içi oynanan Avrupa Ligi mücadelesinde Braga’yı eleyerek çeyrek finale kalmışlardı. Thauvin’in bu sezon harika performansına çok güveniyorlardı. Tüm kulvarlarda 18 gol, 14 asist ile takımının en büyük kozuydu. Bu büyük maça oldukça moralli geliyorlardı.

Lyon ise ligde son 7 maçta sadece 1 kez kazanabilmişti. Avrupa Ligi’nde ise kendi sahalarında CSKA Moskova’ya yenilerek, kupa dışında kalmışlardı. Bir de takımın yıldız Fekir’in sakatlığı nedeniyle bu maçta yer alamaması her şeyi Lyon aleyhinde gösteriyordu.

Kadrolar ve ortalama pozisyonlar

Marsilya bu sefer kağıt üzerinde daha hücumcu bir kadro ile sahadaydı. Rudi Garcia bu sezon büyük maçlarda Zambo-Gustavo orta sahası ile maçlara çıkıyordu. Bu kez orta sahaya Lopez’i alarak topu daha çok tutmayı istedi. Mitroglu yerine Germain başlama sebebi ise Germain’in gezerek oynayabilmesi ve markajdan kaçabilme özelliğiydi. Bunun dışında ideal bir kadroyla başladı.

Marsilya maç boyunca sağ kanatta çoğalarak hücum etmeyi denedi. Ortalama pozisyondan göreceğimiz üzere, Thauvin’in kanadından ataklar geliştirmeye çalıştı.

Lyon bu maça gelirken çok sıkıntılı bir süreçten geçiyordu. Fekir’in de sakatlığı işleri daha kötü hale getirmişti. Bruno Genesio son maçlarda çok yoğun eleştiri altındaydı. Lyon maça ideal bir kadroyla çıktı. Marsilya’nın sağ kanat hücuma karşı onlarda yine kendi sol kanatlarından oyunu kurmayı denediler. Hızlı,kısa paslarla atağın yönünü değiştirerek ters kanada oynamaya çalıştılar. Böylelikle Marsilya savunmasını açmayı denediler.

Lyon orta blok baskısı

Marsilya maça daha çok topa sahip olarak başladı. Tempoları düşüktü. Daha çok güvenli ve dikkatli paslarla oynadılar. Marsilya bu temposunu maç boyu artıramadı. Tempo artmayınca hücumda neredeyse hiç bir varlık gösteremediler.

Marsilya topa daha çok sahip olsa da 3.bölgeye girmediler. Bunun nedeni ise Lyon’un savunmasıydı.

Bu düşük temponun en önemli nedeni ise Lyon’un yaptığı orta blok ve derin savunmasıydı. Bu baskı sayesinde Marsilya’yı yan ve geri pas yapmaya zorladılar.

Lyon rakibine yüksek baskı yapamadı. 2.bölgeye savunmasına  geçip Payet-Thauvin ikilisini kapatmaya yönelik bir savunma yaptılar. Genelde Thauvin’e adam adama savunan Lyon, Payet’i ise topu alabileceği alanları kapatarak savundu.

Payet, baskı altında genelde geri gelerek topu alan bir oyuncu değil. Onun en büyük özelliği 3.bölgede sağa veya sola kayarak, kanatlarda çoğalmayı sağlamasıdır. Lyon orta baskısında Lopez-Gustavo ikilisinin Payet ile bağlantısını kopardı. Sonuç olarak çok etkisiz bir Payet ve Thauvin izledik.

Lyon’un reaksiyonu

Marsilya, 31’de Rolando ile öne geçti. Bu dakikadan sonra tamamen farklı bir Lyon vardı. Orta blok baskısı ve derin savunmasıyla Marsilya’yı durdurmuşlardı. Bir duran top oyunu sonrası golü yediler. Bu gol Lyon için uyanış oldu. Savunmayı biraz daha öne çıkarıp daha önde basmaya başladılar. Lyon bu dakikadan sonra oyunu uzun toplarla kurup, ikinci toplara basarak kazanmayı ve hızlı,kısa paslarla hücum etmeyi denedi. Bu planla Lyon, Marsilya’ya üstünlük kurdu.

Hava toplarında rakibine üstünlük kuran Lyon, bu planı sayesinde hücumda etkili oldu. 30-75.dakikalar arasında bu plan sayesinde Marsilya’dan daha çok topa sahip oldular.

Marsilya’nın savunma hataları

Marsilya kötü topa sahip oyunuyla şans üretmekte zorlandı. Bir de buna çok kötü savunma organizasyonu eklenince Marsilya için mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Özellikle savunma kaymalarında sıkıntı yaşadılar. Mandanda olmasaydı çok farklı bir skor görebilirdik. Mandanda tam 3 büyük kurtarış yaptı.

Marsilya savunması her Lyon kanat atağında hem çok derinde hem de yatay olarak uzak kaldı. Bunun sonucunda Lyon hücumlarda zaman ve alan bulabildi.

İkinci Lyon golünde de rakibin hızlı kanat değiştirmesi sonucunda kaymalarda sıkıntı yaşadılar. Aouar ceza alanının hemen dışında bomboş kaldı ve golü attı.

Maçın oyuncusu

Maçın oyuncusu Lyon’un genç yetenği Aouar oldu. Aouar maç boyunca 368 InStat Index’i tutturdu ve 1 gol, 6 dripling, 2 top kesme, 4 top kazanma ve 2 anahtar pas ile oynadı. Marsilya orta sahasını 2.yarıda kendi başına bitirdi.

Sonuç

Maç sonu olayları maçın önüne geçse de Lyon çok kritik bir galibiyet aldı. Bruno Genesio bu galibiyetle derin bir nefes alacaktır.

Maç boyu böylesine hedef maçta çok bir varlık gösteremeyen Marsilya ise elindeki fırsatı kaçırmış oldu. Şampiyonu belli olan bir ligde, Şampiyonlar Ligi yarışı büyük bir heyecanla devam edecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş