MAÇ ANALİZİ | Milan – Roma

milan roma ile ilgili görsel sonucu

Transfer sezonunun iki hareketli takımını karşı karşıya getiren maçta Roma ; deplasmanda rakibini Dzeko ve Florenzi’nin golleriyle geçmeyi başardı. İşte karşınızda maçın şifreleri.

Dizilişler ve Ortalama Pozisyonlar

1

Milan

Milan takımı maça 3-5-2 dizilişiyle başladı. Güçlü Roma orta sahasına kalabalık bir orta alanla karşılık vermeyi düşünen Montella’nın bu düşüncesi makul karşılanabilirdi fakat pratikte işler istendiği gibi gitmedi. Orta saha merkezini sağlam tutmaya çalışan Milan hücum yaratıcılığı konusunda çok etkisiz kaldı. Bunda Hakan’ın oynadığı pozisyonunda etkisi vardı tabii ki. Roma’yı etkisizleştirmeye çalışan Montella aslında kendi kazdığı kuyuya düştü. Orta sahadaki kıran kırana geçen mücadele maç açısından pozisyon kısırlığı yarattı. Toplam 3-4 pozisyonun yaşandığı maçta Roma biri ceza sahası dışından olmak üzere 2 bireysel yeteneğe dayalı golle maçı almayı bildi. Biglia’yı orta saha merkezine yerleştirip 6’lı bir hucüm dizilişi yaratan Milan’da sıkıntı topu 3. Bölgeye taşımakta yaşandı. Orta saha merkezinde yalnız kalan Biglia ve ayağı diğer stoperlere göre daha düzgün olan Bonucci’yle topu çıkarmaya çalışan Milan başarılı olamadı. Keza Roma’nın ilk golü Bonucci’nin uzun topunu kontrol edemeyen Rodriguez’in yaptığı top kaybıyla geldi.

2

Yukarıda ki görselde Bonucci’nin Roma ceza alanına doğru gönderdiği uzun top görülüyor. 4 Milan’lı oyuncu önlü arkalı yayılarak kontrol edilecek bir uzun toptan yaratılacak bir varvasyon için pozisyon alıyorlar.

Maç içinde hücum varyasyonu yaratmakta büyük sıkıntılar çeken Milan takımı çift forvet oynamanın gerekleriyle bol miktarda ceza sahasına top göndersede, Uzun Roma savunmacıları arasında Silva-Kalinic ikilisinin hiç şansı olmadı. İkinci bir hücum planı geliştiremeyen Montella  bu açıdan da sınıfta kaldı. Maçı orta sahanın kazanacağını düşünen Montella aslında yanılmamıştı. Ama bu düşünce Roma adına hayata geçti ve az da olsa daha çok hücumu düşünen Roma orta sahası maçın kilidini açtı. Umutsuz bir oyun sergileyen Milan daha toparlanamadan 2. golü de kalesinde görünce maç koptu ve Hakan’ın kırmızısıyla sahadaki herkes maçın bitmesini beklemeye başladı. Maç boyu hücum sıkıntısı çeken takımına müdahaleleriylede etki edemeyen Montella Milan adına hala bir soru işareti.

Roma

Roma takımı ise maça 4-3-3 dizilişiyle başladı. Dinamik, yırtıcı, sert fakat yaratıcılıktan biraz uzak orta sahası bu deplasman için uygundu. Hızlı kanatları ve ilerde topu tutmayı çok iyi bilen Dzeko’yla Milan’ın akın sürekliliğininde önüne geçmeyi düşünen Di Francesco, bu planında başarılı oldu. Maçın kırılma anı ise 30. dakikada Strootman’ın oyundan çıkıp yerine son haftaların formda ismi Pellegrini’nin girmesiyle yaşandı. Zayıf fiziğine rağmen hızı, çabukluğu ve topu rakip yarı sahaya çok hızlı taşıması nedeniyle Roma adına günün en iyilerinden bir oldu. Tecrübe abidesi De Rossi’yi savunmanın önünde emniyet sibopu olarak tutan Di Francesco Nainggolan ve Pellegrini ile kapılan topları hızlıca hücumcularla buluşturmayı hedefledi. Roma’nın gollerine bakıldığında ilk golde Pellegrini ikinci golde ise Nainggolan orta sahada aldıkları toplarla dikine giderek Milan savunmasının dengesini bozdu. Değişikliğinin meyvesini alan Di Francesco şüphesiz bu galibiyetin en önemli mimarı oldu.

Bu galibiyette en önemli etkenlerden biri de Roma takımının hatasız oynayan savunmacılarıydı. Özellikle Fazio ve Manolas takımın savunmasında ne kadar önemli olduklarını bu maçta bir kez daha gösterdi.

Kritik İstatistikler

4

Milan takımının sık paslaşmalarını gösteren bu grafikte takımın en çok pas yapanlarının orta saha merkezi ve savunmacıları olduğu görülüyor. Bu durum Milan takımının 2. ve 3. bölge de topa ne kadar az ve verimsiz sahip olduğunu gösteriyor.

5

Maçın belki de en kritik istatistiklerinden biri olan ikili mücadelelerde kazanılan toplarda Roma takımı Milan’dan 15 adet fazla top kazanarak orta saha üstünlüğünü gözler önüne serdi.

Maçın İyileri

6

Fazio ve Manolas yüzde 90’ın üzerinde pas tamamlama, toplam 21 ikili mücadelenin 19 unu kazanma ve savunmadan çıkan ilk topları başarılı bir şekilde kullanarak takımın galibiyetine en önemli etkiyi eden isimler oldu.

8

Attığı golün yanı sıra ilerde top tutarak takımın rakip yarı alanda çoğalmasını sağlayan Dzeko şüphesiz takımının en kilit oyuncularından biri oldu.

60 dakika görev aldığı maçta basılmadık yer bırakmayan,  4 top çalan, %90 pas isabetiyle oynayan ve bir asist yapan Pellegrini maçın kaderini değiştiren isim oldu.

Son Söz

Baştan aşağı yenilenen kadrosuyla yeni bir takım hüvviyetine bürünmeye çalışan Milan’ın önünde İtalya liginde başarı için uzun bir yol var gibi görünüyor. Teknik direktörlük meziyetleri tartışılan Montella’nın takımının oyun düzeni üzerinde etkili değişiklikler yapması ve hücumlarını tek düzelikten kurtarması gerekiyor. Karşısında takım savunması iyi olan bir ekip olduğunda  bu sıkıntıları yaşamaması adına yenilikler yaratması gereken Montella’yı Milan’da sıkıntılı günler beklediği kesin görünüyor.

Roma adına işler belki biraz daha yolunda gibi görünsede orta sahasının yaratıcılık eksikliği hala göze batmakta. Takım savunmasını son derece iyi yerleştirmiş görünen Di Francesco hücumcularının form tutmasını beklemekten başka çarelerde aramalı. Pellegriniyi orta sahaya monte etmesi belkide onlar için bu kısırlığın çözümü olabilir. Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Fakat kötünün iyisinin kazandığı bu maçtan Roma takımında iyi yolda olduğu görüşünü çıkartmak biraz zor görünüyor.

İki takım da başarı istiyorsa iyi savunma gol getirir mantığından hızlıca kurtulup, modern hücum sistemleri geliştirmek zorunda.

Konuk Yazar: Gökhan KUMRU

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş