MAÇ ANALİZİ | Monaco – Porto

porto monaco ile ilgili görsel sonucu

Geçen senenin peri masalı; yarı finalist Monaco, evinde Porto’ya Aboubakar(2) ve Layun’un golleriyle 3-0 mağlup olarak gruptan çıkma şansını bir hayli zora soktu.

Dizilişler ve Ortalama Pozisyonlar

1

Monaco maça klasik 4-4-2 dizilişiyle başladı, planları ise her zaman yaptıkları gibi kanat hücumcularını orta saha merkezine sokup savunma arkasına ve içine yapılacak dribblinglerle,(half-space) Porto savunmasını yıpratarak golü bulmaktı. İlk 15 dakika kanatlarını ve orta saha merkezini iyi kullansalarda Porto planını uygulamaya koymakta geç kalmadı. Monaco’nun hücumlarını orta sahayı kalabalık tutarak tek düze kanat akınlarına bırakan Porto, istediği oyunu rakibine kabul ettirdi. Bunda şüphesiz teknik direktör Sergio Conceiçao’nun orta sahasının ortasını 3 tane dinamik oyuncudan kurmasının payı büyüktü. 10 numara pozisyonunda görünen takımın kaptanı Herrera’nın oyunu iki yönlü oynayabilen bir orta saha olması koçun elini kuvvetlendirdi.Maça 4-2-3-1 dizilişiyle başlayan Porto savunmada orta saha’nın ortasını Herrera ile güçlendirerek Monaco’yu kanatlara mahkum etme taktiğini başarıyla uyguladı.

İlk Devre

Bu durumun farkına varan Jardim mecburen oyununu kanatlar üzerinden kurmak zorunda kaldı. Genellikle Sidibe-Ghezzal ikilisi üzerinden hücum eden Monaco’nun ceza sahasına gönderdikleri toplar Falcao’nun direğe nişanladığı vuruşu dışında, iyi pozisyon alıp iyi zamanlamaya sahip olan Porto savunmasına tehlike yaratamadı. Lemar’ın kötü performansı,  zaten kanatlara kalan oyunu tek kanada mahkum etti. Porto’nun sağ kanadında bulunan Ricardo-Marega ikilisinin hücum tehdidi ve etkili performansı  Lemar’ı savunmaya daha çok yardım etmek zorunda bıraktı. Hücumu halihazırda kanatlara kalan Jardim duruma müdahale edemeden Porto’nun gölü geldi. Marega’nın şutunu çıkaran Benaglio maç boyu hiç bir seken topu alamayan Monaco savunmacılarının kurbanı oldu ve Aboubakar’ın ikinci şutuna engel olamadı.İlk devre böyle sona erdi.

2

Yukarıdaki görselde Monaco takımının sık paslaşmaları görülüyor. En çok paslaşan ikili olan Ghezzal-Sidibe takımın hücum aksiyonlarında ilk tercih oldu. Fabinho ve Moutinho ise takımı hücuma kaldıran çıkış paslarını veren isimler.

İkinci Devre

İkinci devre başlarken daha çok sprinter bir forvet olan Diakhaby’yi çıkarıp ceza sahası içinde daha etkili olan Carillo’yu oyuna alan Jardim, Falcao’yla birlikte ceza sahasına yollanacak toplarla tehlike yaratmayı amaçladı. Fakat bu düşünceside neredeyse hatasız oynayan Filipe-Marcano ikilisi tarafından çökertildi. Birşey üretemediğini  farkeden Jardim Lemar’ı çıkarıp Marcos Lopes’le iki kanadıda hareketlendirmek istedi. Ama dakikalar 69’u gösterirken Porto derslik bir kontraya kalktı.Bireysel  yetenekleriyle adeta parlayan Brahimi, topu kendi ceza alanından çıkarıp Marega’nın önüne nefis bir pas attı. Marega’ya ise Aboubakar’a al da at demek kaldı. Farkı ikiye çıkaran Sergio oyuna hemen müdahale etti ve işleyen Monaco sağ kanadının karşısına Layun’u da koyarak orayı da kapatmayı başardı. Üretkenlikten giderek uzaklaşan Monaco’nun umutları tükenmişken, zaten maç boyu alarm veren Monaco savunmacıları yine ortada kalan bir topu uzaklaştıramayarak 3. golü kalelerinde  gördüler.

3

Yukarıdaki görselde ise Porto takımının sık paslaşmaları görüyoruz. Savunmadan çıkarken ilk topların Felipe’den Ricardo’ya oradan Marega’ya geçiyor. Ricardo-Marega İkilisi Monaco sol kanadını tamamen etkisiz hale getirerek takımın hücumlarında belirleyici oldu.

4

Sol taraf Monaco,  sağ taraf ise porto’yu gösteriyor.

Maçın en iyileri

5

Attığı iki golün yanında Monaco savunmasını  fiziksel olarak yıpratıp Marega ve Brahimi’ye hazırladığı pozisyonlarla maçın adamı olmayı haketti.

6

Monaco’nun sağ kanadının fişini çeken adam. Mükemmel oyununu 2 asistle süsleyerek takımını bu zor deplasmanda galibiyete götürdü.

7

Monaco adına sahanın en iyisi; gerek savunmada gerekse takımın hücuma çıkışlarında en önemli isim olan Fabinho’nun bu oyunu takımını mağlubiyetten kurtaramadı.

Son Söz

Lige çok iyi başlayan iki takım da, Avrupa maceralarına ilk maçlarda kötü başlangıç yapmıştı. Porto evinde Beşiktaş’a kaybederek büyük yara aldığı grupta deplasmanda aldığı bu galibiyetle yaralarını sardı. Monaco’da ise durum ciddi manada kötüleşmeye başladı. Geçen senenin yarı finalisti bu sezona Leipzig deplasmanında aldığı 1 puanla başlarken evinde kaybettiği bu maçla gruptan çıkma şansını zora soktu. Kaybettiği oyuncuların yerini henüz dolduramamış görünen Monaco,  Avrupa’da hücum gücü olarak geçen senenin bir hayli gerisinde. Pozisyon üretmekte güçlük çeken Monaco’nun asıl sıkıntısı şifrelerinin rakip takımlar tarafından çözülmüş olması. Jardim yeni hücum sistemleri ve setler geliştiremezse Avrupa’ya erken bir veda söz konusu olabilir. Porto ise bu oyunuyla deplasmanda bir çok takımı zorlayacak gibi görünüyor.

Konuk Yazar: Gökhan Kumru

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş