Maç Analizi | Napoli-İnter

Geçtiğimiz sezondan itibaren yeniden yapılanma sürecinde olan ve bu sezon meyvelerini toplamaya başlayan Inter, takibini sürdürdüğü Napoli’ye konuk oldu. Milano ekibinin safî İtalyan savunmasından kesitler sunduğu maçta Napoli, rakibinin asma kilidini açamadı. Serie A’nın yenilgisiz iki takımı, birbirlerini yenemedi. Ancak Inter deplasmanda, Napoli’ye bu sezonun ilk puan kaybını yaptırdı.

napoli1

Inter, Napoli karşısında alanı çok iyi daraltarak savunma disiplinini nefes vermeksizin uyguladı. Napoli’nin hızlı oyunlarla ve driblinglerle savunmayı aşabildiği pozisyonlarda da Handanovic sahneye çıktı ve Napoli’nin öne geçmesine izin vermedi. Inter’de maçın adamı kalecileri Handanovic’ti.

Napoli’yi beklerken

Inter takım halinde kendi yarı sahasında Napoli hücumlarını savuşturmaya çalıştı. Maçın özellikle ikinci yarısında Inter, rakip yarı sahaya geçemedi. Oyuncular özellikle sağ alanlarını kapatarak Napoli’nin boş alan ve pozisyon bulmasını engellemeye gayret etti.

napoli2

Ancak Inter, rakibinin soldan hükmettiği oyunu savunurken bir bütün olarak o tarafa kaydığı gibi kendisi topu kullanırken de oyuna bu bölgeden başlamayı tercih etti. Inter’in yoğun pas bağlantıları şeması incelendiğinde Handanovic’in oyunu kendi sağına başlattığı ve Inter başlangıç oyunun aynı doğrultuda aktığı görülüyor. Napoli’nin soldan geliştirdiği hücumlar sonrasındaki bu aksiyon, Napoli’nin o bölgede hücum diziliminden savunma haline geçeceği boşluk zamanı değerlendirip Napoli dengesiz yakalamak için düşünülmüş. Tabii ki Candreva ve D’Ambrosio gibi Inter’in hızlı ve etkili  isimlerinin bu kanatta görev yapması da Inter’İn bu kanattan oynamasını haklı çıkartabilir. Ancak henüz kaleciden başlayan oyunda bu tarafın tercih edilmesi, oyunu nerdeyse tamamen soldan yöneten güçlü Napoli’ye karşı, sahaya tamamen onları kilitleme maksadıyla çıkmış Inter taktiği için daha gerçekçi bir yorum olacaktır.

napoli3

Yanısıra Inter, oyuna pasla hükmetmeyi seven rakibine karşı hızlı hücumlarla saldırmayı planladı. Bu durum deplasmanda Napoli karşısında oynayan bir takım için normal. Napoli’ye karşı hücum etmeye çalışırken topu kaybedip birkaç saniye içinde kendi kalenizde görmek istemezsiniz. Topla oynama istatistiklerinde de Inter oyuncularının hızlı kontra hücumlar planına ne kadar sadık kaldığı görülüyor. Inter hücum denemelerinin süresi Napoli’nin aksine kısa. Ve gittikçe de kısalıyor. Inter tamamiyle hızlı kontra hücumları tercih etti.

napoli4

İkili mücadeleler ve top kapma istatistikleri incelendiğinde Inter’in, teşebbüs ettiği 46 top kazanma girişiminin %67’sinde topu kazandığı görülüyor. Oyununu oynatmama ve savunma üzerine kuran bir takım için rakibin ayağından 31 top almak iyi bir sayı olarak görülebilir. Ancak özellikle ikinci yarı Napoli Inter’i kendi yarı sahasına hapsettikten sonra o alanda 33 başıboş top alması ve yine rakip sahada 14 pas arası yapması Inter’in asma kilidinin Handanovic’in elinde olduğunu gösteriyor. Inter rakibini iyi karşıladı, alanı iyi daralttı, ama ikinci yarıda kendi sahasından hiç çıkamadı. Beklendiği gibi Napoli’den büyük bir baskı yedi, yine de büyük açıklar vermedi; savunma dirayetini korudu fakat Handanovic’in yüksek performansı olmasa maç başka yöne de gidebilirdi. Bu bir takımın Napoli’ye karşı çok iyi savunma yapsa bile, yetenekli ayakların bireysel performansı sonucunda çaresiz kalabileceğinin bir göstergesi. Neyse ki Inter’in Handanovic’i var.

napoli5

Napoli her zaman olduğu gibi kurulu pas örüntüleri içinde çok hızlı paslaşmalar gerçekleştirdi. Instat’ın verilerine göre Napoli’nin isabetli paslarda yakaladığı hız 18.9. Napoli bu konuda oturmuş pas ezberleri ve pozisyon bağlantılarıyla Avrupa’nın en iyilerinden. Bu maç da bu özelliğini gösterdi; hızla paslaştı, Inter kalesine inmeye çalıştı ama önce Inter savunmasını sonra da Handanovic’i geçemedi.

napoli6

Beklendik biçimde alışılageldiği üzere Napoli, hücumunu kendi sol kanadından; sahanın sol altın alanından kurduğu oyunlar neticesinde şekillendirdi. Napoli tam 44 kez Inter kalesine soldan gelmeyi denedi. Napoli sahaya sol merkezli yayılan bir takım. Topa sahip olarak rakip savunmasında boşluk yaratana kadar topu döndürüyorlar. Onların oyun ezberi ve hızını savunmak zor ancak Inter, bu konuda oldukça iyi bir sınav verdi.

napoli7

Boşluk arıyorken

Bu noktada Napoli’nin azami pas bağlantıları incelendiğinde, rakip savunmada boş alan bulmaya ya da yaratmaya çalışan bir takımın pas ağı görülüyor. Napoli, Inter savunmasında gedik bulabilmek için topu yarı saha çizgisi civarında soldan sağa dolaştırdı. Inter savunmasının Napoli karşısındaki başarısı burdan da anlaşılıyor. Napoli aradığı boşlukları bulsa ya da yaratabilse yoğun pas bağlantılarını daha ziyade sahanın sol altın alanında kuracaktı. Fakat Inter savunma disiplini ve alan kapamasıyla buna müsaade etmedi.

napoli8

Kısas

Inter de, bu başarısının yanında, kendi ataklarını sağ kanadından başlattı. Napoli’nin hücumunu yönettiği, yönlendirdiği alandan. Görselde kaleci Handanovic’in oyunu sağa doğru başlattığı ve Interli oyuncuların da bu doğrultuda oyuna devam ettiği görülüyor. Bu rastlantı olmaktan ziyade savunmadan hücuma geçerken uygulanması düşünülmüş bir plana benziyor. Napoli kendi solundan oyunu yönettiği ve hücum ettiği için topu kaybettiğinde ya da başarısız olduğunda Inter, oyunu bu alandan devam ettirerek hücumdan henüz savunma pozisyonu ve konsantrasyonuna geçemeden Napoli sol kanadını yakalamak istemiş. Kuşkusuz bu planda Candreva’nın sağ kanattaki başarılı performansı da etkili olmuştur.

napoli9

Mertens nerelerdeydi?

Bunun doğal sonucu olarak sahadaki ortalama pozisyonu dikdörtgenin solunda kalan Mertens topla  buluşamadı. Onu savunan Skriniar’ın başarılı performansı bunun hem nedeni hem de sonucu oldu. Napoli boş alanları bulamadığı için altın alanda yoğun pas trafiği kuramadığı için topu bu bölgenin önünde konuşlanan Mertens’le de buluşturamadı. Mertens topla buluştuğunda 11 kez dribling üzerinden rakiplerini geçmek istedi ama bunu sadece 2 kez başarabildi. Mertens onu savunan Skriniar ile ikili mücadelelerinde kötü bir performans sergiledi.

napoli10

napoli11

Altın alan

Inter oyunu Napoli’nin solundan başlatmakta bu top kayıplarına rağmen ısrarcı davrandı. Aynı şekilde Inter de en çok topu bu alanda kaptı. Oyun bu alanda geçti denebilir. Her iki tarafta bu alanda pas yapmaya, hücuma çıkmaya ve hücum opsiyonları yaratmaya çalıştı. Haliyle kayıplar, kazanımlar ve aksiyonlar da bu bölgede had safhaya ulaştı.

napoli12

napoli13

Yine bu sebeple Napoli, alışkanlığı olduğu üzere, savunmayı açacak anahtar pas denemelerini yoğunlukla kendi sol alanından gerçekleştirdi. Ancak istatistikler incelendiğinde bu denli yoğun kullanılan alanın anahtar paslar açısından çok başarısız olduğu gözleniyor. Buradaki durum, Inter’in Napoli’yi nasıl kilitlediğinin ve neden hücumda da bu alanı kullanmak istediğini açıklıyor. Inter rakibini, kendi silahını ona doğrultarak etkisiz hale getirdi. Napoli’nin bu bölgeden anahtar pas girişimleri, Inter’in başarılı pozisyon alışı ve savunma hamleleri ile, sonuçsuz kaldı. Inter, devamında bu alanı kendi hücumlarını da başlatmak için kullanınca  Napoli sahanın bu bölümünde alışık olduğu üstünlüğünü kaybetti, Mertens’i de kullanamadı. Spalletti bu taktiğini hücuma daha sağlam çıkacak şekilde geliştirirse ligin ikinci yarısındaki rövanşta Napoli’yi, tam anlamıyla kendi silahıyla vurmayı başarabilir.

napoli14

Napoli’nin bu bölgeden anahtar pas girişimleri, Inter’in başarılı pozisyon alışı ve savunma hamleleri ile, sonuçsuz kaldı. Inter, devamında bu alanı kendi hücumlarını da başlatmak için kullanınca  Napoli sahanın bu bölümünde alışık olduğu üstünlüğünü kaybetti, Mertens’i de kullanamadı.

napoli15

Inter söz konusu alandan top da adam da geçirmedi.

Sonsöz: Rövanş

Inter disiplinli ve konsantre savunma performansına rağmen kendisine maçı getirecek hamleler yapmaktan uzaktı. İkinci yarı ev sahibinin baskısı karşısında tamamen kendi sahasına kapandı. Bu durum Napoli’nin olağan baskısı kadar Spalletti’nin de buradan beraberliği kar görmesinden de kaynaklanıyor. Inter için puan kaybetmemiş rakibine evinde puan kaybettirmek ve aradaki farkı da bir deplasman maçı sonucunda korumak yeterli görünmüş gibi. Ki haksız olduğu söylenemez. Ligin ikinci yarısındaki rövanşta Sarri’ye başka sürprizler hazırlıyor olabilir. Özellikle hücum etme konusunda, bu maçın getirdiği savunma özgüveni ile de beraber, Milano’daki maçta sağ kanattan hücum etkinliği daha yüksek bir Inter izleyebiliriz. Ancak Sarri de boş durmayacaktır.

napoli15

Napoli’yi takibini sürdüren Inter, maç sonunda Sarri’ye ‘Ben ekonomi bakanıysam Spalletti savunma bakanıdır’ dedirtecek bir savunma örneği sergiledi. Rakibine geçit vermeyen Inter, Handanovic’in de muazzam performansıyla evine 1 puanla dönmeyi başardı ve rakibiyle arasındaki 2 puanlık farkı korudu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.