Maç Analizi | Paderborn – Dortmund

Her şey aslında güzel başlamıştı Dortmund için, Aubameyang 13’te perdeyi açmış, Reus 45+1 de 2’lemiş, soyunma odasına  2-0 önde gitmişti Dortmund. Jürgen Klopp’un ağzı kulaklarındaydı. Nasıl olmasın ki? Takımı 15.sıradaydı ve kritik bir maçta takımı 2-0 galipti.

Kadro Tercihi

Sokratis ve Hummels’in yokluğunda Subotic’in partneri Matthias Ginter olmuştu. Özellikle Bundesliga maçları için iyi bir alternatif olduğunu gösterdi. Eric Durm ve Piszscek her zamanki gibi savunma beklerini kapatmakla görevliydiler.Kehl ve İlkay hücum-savunma transformasyonunu sağlamakla görevli, Kagawa-Mkhitaryan-Reus hücumu şekillendiren orta alandaki görev adamları, Aubameyang ise gol umudu oldu Klopp’un.

İlk 45

Önceki yazılarımda maçı savunma ve hücum yönüyle ele alıyordum. Lakin bugün ilk 45 ikinci 45 olarak ayırıyorum. Çünkü iki devre birbirinden öylesine uzaktı ki ancak böyle ayrılabilirdi. İlk yarıda güzel futbol ile daha ilk dakikalarda Paderborn kalesine hücum eden Dortmund, bir deplasman takımından çok her yerde kendi oyununu oynayan büyük takım profili çiziyordu. 13. dakikada Erik Durm’un asistinde Aubameyang’ın golü, Mkhitaryan’ın kaçırdıkları, yapılan hücum varyasyonları, savunma kurgusu, oyun disiplini velhasıl her şey Dortmund açısından on numaraydı.

Hele bunların üzeri 45+1 golü gelince tadından yenmedi. Aubameyang’ın savunma arkasına sarkıttığı topta çapraz vuruşların ustası golü yazdı yine.

Son 45

İşlemeyen hücum, aksayan savunma, sakatlanan Reus, şahlanan Paderborn. Hepsi de üst üste gelir mi? Geliyormuş.

Bayern Münih maçında Grosskreutz oyuna sonradan girmiş, daha arkadaşlarına tam olarak dizilimi anlatmamış, alan paylaşımı yapılmamış ve 1 dakika sonra gol gelmişti.

Bu maçta yine 58.dakikada orta saha aksamaya başlayınca Kagawa oyundan alındı yerine Grosskreutz girdi 1 dakika sonra  gol yendi. Buradaki amacım Kevin’i suçlu bulmak değil, oyuncunun şanssızlığı diyelim, sadece bu ilginçliği aktarmak istedim. Gole reaksiyon gösteriliyor,pozisyonlar bulunuyor belki farkı tekrar 2 olarak görebileceğimiz oyunlar oynanıyor, bir bakıyorsunuz hücumun ve takımın en önemli oyuncusu Reus sakatlanıyor çıkıyor. Yerine 19’luk wonderkid oyuna giriyor. Kalabalık orta saha ile pas organizasyonları yapılmak isteniyor ama o da olmuyor. Neticede bu kısır oyunda skoru gurbetçi yıldızımız Mahir Sağlık 2-2 olarak tayin ediyor.

Bu maç ile beraber Jürgen Klopp ilk defa eleştirildi. Teknik taktik olarak değil, oyuncu değişikliklerinde defansif seçimler yaptığı gerekçesiyle. Reus’un yerine Jojic, Kagawa’nın yerine Grosskreutz değişiklikleri taraftarı şaşırttı. Çünkü Klopp 2 önemli hücum silahını (Reus’u mecburi olarak) oyundan aldı ve savunma yönü ağırlıklı 2 oyuncu aldı. Çünkü bu kendisinde ender görülen durumlardan biriydi.

Maç Sonu

BMG ve Wolfsburg’un yenilmesi Dortmund ile Şampiyonlar Ligi potası arasındaki puan farkını 9’a düşürdü. Bu takımların 2.devre birbirleriyle, Bayern ile ve Dortmund’la oynayacağını düşünürsek henüz her şeyin erken olduğunu da belirtelim. Ama gerek taktik gerek mental açıdan değişikliklere gidilmemeli.İşin garip tarafı düşme potasındaki 3 takımın da maçı yarın. Bunlardan herhangi birinin galibiyeti Dortmund’u tekrardan dibe indirebilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *