Maç Analizi | Real Madrid 3-1 Liverpool

Yine, en büyük Real Madrid!

Maça biraz daha iştahlı başlayan Liverpool, Salah’ın sakatlanmasından sonra kontrolü Real Madrid’e kaptırdı. Sakin kalan ve maçın 90 dakika olduğunu unutmayan Real Madrid, Salah’tan sonra panik yaşayan Liverpool’a karşı rahat bir final geçirdi. Karius’un ikramını geri çevirmeyen Benzema ve sonradan oyuna giren G.Bale’in duble yaptığı maçta Real Madrid toplamda 13, üst üste 3. kez Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu.

Finali InStat verileriyle inceleyelim.

ORTALAMA POZİSYONLARİlk dakikalarda Liverpool; Mane-Salah’la etkili olmak istedi ve klasik hale gelen kanat organizasyonlarını denediler. Ancak Marcelo ve Carvajal boşlukları iyi kapatarak kendilerine alan bırakmadı. Dönen topları toplamaya başlayan Liverpool orta sahası, pas istasyonlarını doğru kullanarak ceza sahası içerisine servis yapabilirdi. Bu pozisyonlarda da Real Madrid savunması doğru hamleleri yapabildi ve özellikle Navas’ın yüksek konsantrasyonu sayesinde gol yolları kapatılmış oldu. Salah’ın sakatlanmasından sonra iyice rahatlayan Marcelo daha çok hücuma çıkmaya başladı. Liverpool savunmasında boşluklar bulmalarına rağmen Ronaldo ile Benzema etkisiz bir maç oynadılar. Bireysel hatalar yapılmasaydı, Real Madrid’in oyunu çözmesi için birkaç hamle daha gerekebilirdi.

TOPLA OYNAMA VERİLERİReal Madrid 30. dakikadan sonra topa daha fazla sahip olan taraftı. İkinci bölgeden oyun kurarak defans arkasına yapılan koşularla etkili olmak istediler. Benzema zaman zaman ikinci bölgeye yaklaşarak pas açıları oluşturdu ancak kaleden uzakta olduğu için hücum zenginliği düşük kaldı. Maç içerisinde Liverpool hızlı hücumlarla kaleye yaklaşmak istedi. İkinci yarıda Mane’nin bireysel yetenekleriyle geliştirdiği ve direkten dönen top dışında etkili pozisyon sayısı da çok azdı.Liverpool bu maçta da hücuma hızlı çıkabilen ve hızlı pas oyunları yapabilen bir takım olduğunu gösterdi. Salah çıkana kadar etkili oldular ama hikaye 25. dakikadan sonra Liverpool’un üzüleceği şekilde seyretmeye başlamıştı.

 

PAS VERİLERİReal Madrid daha çok pas yapan taraf olmasına rağmen akan oyun içerisinde ceza alanında tehlikeler yaratamadı. Geriye verilen pasların çokluğu Real Madrid’in hücumda pozisyon bulamamasının bir nedeni olabilir.Pas oyununa en fazla dahil olan ilk 5 ikili arasında hücuma katkı sağlayan sadece Ronaldo ve Marcelo var. Orta saha oyuncularının fazla gözükmesi normal ama bir tane hücumcu oyuncunun yeterli olmadığını görüyoruz.

Salah’ın oyundan çıkmasından sonra Marcelo hücuma daha fazla katkı yapabildi demiştim. İstatistikler de bunu destekliyor. İlk yarıyı orta yapamadan bitiren Marcelo, ikinci yarıda dört ortada iki isabet yakaladı ve bunlardan bir tanesi asist hanesine yazıldı. Salah’ın olmadığı kanatta özgürlüğünü ilan eden bir Marcelo izledik diyebilirim. Brezilyalı, InStat’in verdiği Total Action istatistiğinde de sürekli takım ortalamasının üzerindeydi. 388 InStat Index toplayarak, G.Bale’den sonra takımının en iyisi oldu.

KALECİ KONSANTRASYONU!

Kalecilerin damga vurduğu birçok final vardır. Takımının kaybetmesine neden olanlar da var, tek başına kupayı getirenler de! Dün gece Navas ne kadar konsantre ve motiveyse, Karius bir o kadar dipteydi. İki kalecinin farkını iki benzer pozisyonla anlatmak istiyorum.

KEYLOR NAVAS

Liverpool’un ceza sahasında tehlikeli olduğu dakikalardan birinde, savunma hattının da penetre olduğu bir pozisyon. Salah ve Arnold defans arkasına sarkıyor ancak oyunu çok iyi takip eden Navas, doğru zamanlamayla kalesini terkediyor ve harika bir müdahale yaparak topu Arnold’un ayaklarından alıyor.

KARIUS

Benzer pozisyonda Karius yanlış tercihiyle maça birazdan damga vuracağının sinyalini veriyor gibiydi. Boşta kalan top Isco’nun önüne düşüyor ve van Dijk müdahale etmek için hamlesine hazırlanıyor. Tam o sırada Karius anlamsız şekilde kalesini terkediyor. Top direkten dönüyor ama bu seviyede oynayan bir kalecinin böyle bir pozisyonda kalesini terketmesi kesinlikle konsantrasyon eksikliği yüzünden gerçekleşebilir. Dakikalar sonra da maçı elleriyle Real Madrid’e ikram ediyor!

LIVERPOOL DEFANSI

Liverpool’un yediği ilk golün öncesine gidelim. Kroos defans arkasına koşu yapan Benzema’nın önüne şandel bir top atıyor. Bütün Liverpool savunma hattı aynı çizgi üzerinde. Bir kişi hariç; Lovren! Lovren olması gereken yerde olsa pozisyon ofsayt olacak. Hakem de bayrağını kaldırmak için hazırlanır gibi oldu ama ofsaytı bozan Lovren’i çok iyi gördü. Belki ofsayt olsa; Karius yine acele edecek ve yine Benzema’ya çarptırarak kendi kalesine gol atacaktı. Kim bilir?

GARETH BALEZidane, Isco-Bale değişikliğini yaparken bu kadarını bekliyor muydu çok merak ediyorum. Kaleye ikş şut çeken Bale iki de gol buldu. Bu sezonu daha çok sakat ve kulübede geçiren Bale, en büyük maçta en büyük işi yaparak maça damgasını vurdu. Kısa süre oynamasına rağmen 400 InStat Index toplayarak takımının ve maçın adamı oldu.

SALAH

O’ndan bahsetmeden bu yazıyı bitiremezdim. Bu sene Salah’ı anlatmaya gerek yok. Futbol seven herkes, O’nu izlemekten keyif alıyor. Bu maçta da gözler -Ronaldo’dan da fazla- O’nun üzerindeydi. Ne yapacağı çok merak ediliyordu. Oyunda kaldığı süre içerisinde her an bir şeyler yapacak hissi, Liverpool’lu oyunculara rahatlık, Real Madrid’li oyunculara endişe verdi. Oyundan çıktıktan sonra Liverpool boşluğa düştü. Belki de Liverpool’un en büyük gol umudu olması nedeniyle bütün takımı baskı ve stres kapladı.

RONALDOBu maçta oynamasaydı, belki bir şey değişmeyecekti. InStat Index’i 276 puanla takımının en kötüsüydü. Girdiği pozisyonları değerlendiremedi. İlk yarıda auta attığı şut dışında kaleye şut çekemedi. Beş dribling denemesinin hepsinde başarısız oldu. 13 ikili mücadelenin sadece dört tanesini kazanabildi. Toplamda dokuz top kaybı yaptı. Ama bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde attığı 15 golle yine en çok konuşulan adam oldu. Ronaldo 5. kez Şampiyonlar Ligi kupasını kucakladı ve rekorlar kırdığı bir sezonu daha bitirmiş oldu.

SON SÖZ

Liverpool Salah’ın yokluğunda elle tutulur işler yapamadı. Real Madrid sakin kaldığı maçta, Karius’un da ikramlarıyla yine Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu. Tebrikler Real Madrid!