Maç Analizi | Roma 0-2 Milan

İtalya Serie A’da haftanın en önemli maçında Roma evinde Milan’ı konuk etti. Stadio Olimpico’da oynanan maçı Milan 2-0 kazandı. Milan’ın golleri altyapısından yetiştirdiği Cutrone ve Calabria kaydetti. Temsilcilerimizden Cengiz Ünder 73 dakika sahada kalırken, Hakan Çalhanoğlu 90 dakika forma giydi.

Milan’da göreve Gattuso’nun gelmesiyle inanılmaz bir değişim yaşanıyor. Gattuso göreve geldikten sonra ligde 7 maçlık yenilmezlik serisi olan Milan bu maçla birlikte seriyi 8 maça çıkardı.

Di Francesco’nun Roma’sını tek kelime ile özetleyecek olursak bu kesinlikle istikrarsızlık olurdu. Özellikle oyun içinde çok büyük değişimler yaşayan Roma bu istikrarsızlığı tabelada da gösteriyor.

Kadrolar ve oyun planları 

Di Francesco favorisi olan 4-2-3-1 dizilişini Roma’ya yerleştirdi. Bu maçta Florenzi, De Rossi ve Dzeko ilk 11’de yer almazken yerlerine Perez, Schick ve Pellegrini yer aldı. Roma’nın oyun planı topa sahip olup, beklerin bindirmeleriyle, özellikle Kolarov, ceza sahasına yapılacak ortalar üzerine kuruluydu.

Gattuso ise Benevento maçı hariç 4-3-3 dizilişini Milan’a alıştırdı. Roma’ya karşı kart cezası sona eren Kessie ilk 11’e dönerken Montolivo yedek kulübesinde yer aldı. Milan’ın oyun planı ise topa sahip olmaya çalışıp merkezden oyunu oynamaya çalışmaktı.

Roma yüksek baskı

Roma ilk yarıyı daha iyi oynayan takımdı. Topa daha çok sahip olup oyunu rakip sahaya yıkmaya çalıştılar. Kaybettikleri topları yüksek baskı ile kazanmaya çalıştılar. Bu oyun ise topa sahip olmaya çalışan Milan’ın oyuna girmesini engelledi.

Bu baskının en önemli noktası ise Milan’ın ,sol bek Rodriguez’e ulaşmasını engellemekti. Schick baskı sırasında gölge baskısıyla Bonucci’nin sol pas kanalını kapattı, onu Calabria’ya oynamaya zorladı. Top Calabria’ya gelince Roma taç çizgisinin de avantajıyla burada yoğun baskı yaparak topu kazanmayı başardı.

Burada yine Bonucci’yi kapatıp Calabria üzerine yapılan baskıyı görüyoruz. Roma bu yolla topu kazansa da pas oyununda çok düşük tempoda kalınca etkisiz oldu. Bu etkisizliğin bir diğer etkeni ise Milan’ın savunma organizsyonu oldu.

Milan savunma organizasyonu

İlk yarıda hücumda Milan çok etkisiz olsa da savunmada çok iyi durdular. Roma’nın merkez ve kanat hücumlarını iyi durduran takım kalesinde ciddi bir pozisyon vermedi. 3 başlıkta Milan savunmasını analiz edebiliriz.

A. Ön alan baskısı

Milan’nın ilk yarıda Roma’yı durduran ilk baskısı ön alan baskısıydı. Adam markajına odaklı baskı uygulayan Milan ilk aşamada Roma’yı yavaşlatmayı başardı.

B. Pas kanallarını kapatan orta blok baskısı

Roma ilk aşamada baskıyı kırdığında Milan orta bloka geçti. Bu orta blokta 4-5-1 şeklini alana Milan merkezdeki pas kanallarını kapatarak Roma’nın merkezden oyunu oynamasını engelledi.

C. Kanat savunması

Roma merkezden oyunu kuramayınca Kolarov ve Perez’in bindirmeleri ile kanatlardan gelmeyi denedi. Cengiz ve Perotti içe gelerek kanatlarda bekler için alan yaratıyordu. Ancak Milan savunması bu duruma çok iyi cevap verip, kanatlarda hiç eksik yakalanmadı ve Roma’yı burada da durdurmayı başardı.

Perez’in bindirmeleri etkili olamayınca Roma bu kez Cengiz’in çizgiye basarak oynamasını denedi. Milan ise Hakan ve Rodriguez bu hareketlenmeye iyi adapte oldu ve onu iyi karşıladılar.

Roma bu Milan savunma organizasyon karşısında çok etkisiz kaldı. Hiçbir şekilde bu savunmaya karşı bir çözüm üretemediler. Bu durumu şut istatistiğinden görebiliriz.

Roma maç boyu 14 şut çekti ancak bu şutların sadece 3’ü ceza alanı içerisinden geldi. Roma etkisizliğini gösteren diğer istatistik ise topa sahip olma ve anahtar pas istatistiği olur.

Roma maç boyunca topa daha çok sahip oldu özellikle ikinci yarıda %62 topa sahip oldular. Ancak Milan’ın savunma düzeni onların etkinliğini çok düşürdü. Üçüncü bölgeye girişlerde üstünlük kursalar da ceza alanına girme konusunda yetersiz kaldılar. Maç boyu sadece 2 anahtar pas yapabilen Roma, ikinci yarıda Gattuso’nun taktik değişikliğine cevap veremedi.

Gattuso’nun taktik değişikliği

Gattuso’nun maç planı topa sahip olarak merkezden geliştirilen ataklar üzerine kuruluydu. Bekler ise savunma ağırlıklı, daha çok geriden top çıkartma görevi üstleniyordu. İlk yarıda hücumda etkisiz kalan Milan, ikinci yarıya ise farklı bir taktik ile sahaya çıktı.

Gattuso artık oyunu bekler üzerinden oynamaya başladı. Daha çok ileri çıkan ,oyunu genişletme görevi üstlenen bek oyuncuları, Roma’nın beklemediği bir hamle oldu. Saha genişliğini bekler üzerinden kullanan Milan ilk golü de Rodriguez’in kanattan uzun topu sonucu golü buldu.

Roma baskı yapmak için sol kanada doğru gitti. Rodriguez ileriye uzun bir top yolladı. Roma savunması takım boyunu kaybedince, Kessie’nin indirdiği topta Cutrone hatlar arasında boş alan buldu. Bir anda 3v3 yakalayan Milan oyunu sağ kanada yönlendirdi. Suso’nun ortasında Cutrone güzel bir hareketlenme ile topu ağlara gönderdi.

Bu hareketlenme çok kaliteli bir santrafor koşusuydu. Biraz geç olarak Manolas’ın arkasına koşu yapan Cutrone böylelikle golde bize kalitesini gösterdi. Hem geri gelerek oyun kurdu hem de klas bir hareketlenme ile golü yaptı.

Manolas bu pozisyonda stoperlerin yaptığı genel bir hatayı tekrar etmiş. Bir oyuncunun pozisyon alması belirleyen 4 faktör bulunuyor ; Top, alan, takım arkadaşı ve rakibin aldığı pozisyon. Manolas golde sadece topa odaklanınca rakibini kaçırdı.

Roma savunması yatay kompaktlığını kaybetmiş durumda yakalandı. Hücuma çıkan Calabria, stoperleri üzerine çeken Kalinic ile ikiye bir oynayarak, Kalinic’in yarattığı boşluğa harika bir zamanlama ile hareketlenip, güzel bir bitirişle golü attı.

Maçın adamı

Savunmda harika bir perfomans ortaya koyup, Perotti’yi durduran Calabria bir de gol atıp skoru değiştirince maçın adamı olmayı hak etti. Calabria maç boyunca 1 gol, %60 ikili mücadele kazanma, 6 top kesme, 7 pas arası, 8 top kazanma ve %88 pas başarı oranıyla oynadı.

Sonuç

Bu galibiyetle Milan ligde Gattuso yönetiminde yenilmezlik serisini 8 maça çıkardı. Avrupa Ligi ve İtalya Kupası ile toplam 12 maçtır yenilmiyorlar. Gattuso’nun getirdiği değişim Milan’a yeni bir hava kattı. Çoğu kişi ilk geldiğinde Gattuso’ya şüpheli yaklaşıyordu bu sonuçlarla Gattuso onları da kazanıyor. Altyapıya olan güvenini gelir gelmez Cutrone ve Calabria gibi gençleri düzenli oynatarak gösteren Gattuso, Roma deplasmanında bu güveninin ödülünü aldı.

Roma’yı ise sıkıntılı bir süreç bekliyor. Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıksalar da lig performansı çok düşük. Di Francesco da maç sonu belirttiği gibi takım maç içinde çok kırılgan olabilir. Öncellikle bunu çözmeleri lazım. Önlerinde çok kritik bir Shakhtar maçı var. Eğer bu problemler devam ederse Roma’yı bu sezon büyük hayal kırıklığı bekliyor demektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş