Maç Analizi | T. Konyaspor – Beşiktaş

Konyaspor’un baskın olduğu, Beşiktaş’ın somut verilerle kazandığı maçta yine Sosa’nın golü hafızalara kazındı. Beşiktaş 7 maçlık galibiyet serisini sürdürürken, takım formundaki düşüş de gözlerden kaçmadı. Konyaspor ise Aykut Kocaman ile birlikte tek pas futboluna alışmaya başladığının sinyallerini verdi.

İlk Atakta Gol Atmak

Konyaspor’un baskılı ve istekli başladığı maçta ilk golü Beşiktaş buldu. Tolga’nın asistinde topla buluşan Gökhan geçen hafta olduğu gibi yine sağ ayağıyla Beşiktaş adına ilk golü buldu. Golün değeri normal bir golden fazlaydı bana göre. Konyaspor özellikle Djalma ile akın akın geliyordu. Hasan Kabze’nin de etkili bir pozisyonu vardı. Beşiktaş golü atamasaydı tamamen sürklase olabilirdi. Aykut Kocaman da son maçta Akhisar’ın yaptığı gibi Beşiktaş orta sahasını tamamen kontrol altına aldı. Zaman zaman set oyununa bile döndü ancak ilk atakta golü bulan Beşiktaş ciddi bir rahatlık ve özgüvenle devam etti maça.

Karın doyurmayan Total Futbol

Aykut Kocaman’ın Konyaspor’u taraftarının da desteğiyle baskın oynadı. Önde bastı ve Beşiktaş’ın Atiba & Veli ikilisini pasif duruma düşürdü, zaman zaman Djalma ve Hasan Kabze’yle tehlike de yaratsa da bu güzel futbol karın doyurmadı. Orta alanda yapılan üçlü baskılarla kapılan toplar Konyaspor adına üçüncü bölgede o kadar da verimli kullanılamadı. Ersan’dan kapılan uzun toplar ise yine uzun top olarak karşılandı ve sahada karşılıklı bir isabetsizlik oluştu. Konyaspor Torje’yi hala takımın hücum aklı olarak kullanabilmiş değil. Takımın üçüncü bölgede bir beyine ihtiyacı olabilir ve Torje bu konuda fazlasıyla verimli olabilir.

Partnerden Anti Teze

“Stoper ikililerinin birbirini tamamlayanı makbuldür” denir ancak sahada geçen seneki uyumdan çok uzak bir Pedro&Ersan ikilisi vardı. Pedro’nun akılcı ve temiz savunmasını, hava hakimiyeti ve sertliğiyle tamamlaması gereken Ersan bunu yapamadı. Çoğu topu uzun kullandı ve çoğu başarısız oldu. Rakibin sırtı dönükken yaptığı fauller ise yıllardır Ersan’ın en büyük handikapı. Bu şekilde Konyaspor da tehlikeli serbest vuruşlar kazandı ancak sonuç vermedi. Birbirlerini tamamlaması gereken bu ikili antiteze dönüşmüş durumda. İdeal ikili olarak lanse ettiğimiz Pedro & Atınç Beşiktaş için çok daha faydalı olacaktır.

Merkez Muharebesinin Galibi > Konyaspor 

Konyaspor’da Mehmet, Ali ve Uğur üçlüsü; Beşiktaş’ta Atiba ve Veli ikilisine boyun eğmedi ve Konyaspor’un orta sahada söz sahibi olmasını sağladı. Sürekli preste olan bu üçlü geride kapılan topları daha akıllıca kullanabilmiş olsaydı şu an farklı şeyler konuşuyor olacaktık. Beşiktaş ikili orta sahası ise son iki maçtır fazlasıyla olumsuz sinyaller versede bunun sebebi mental ve fiziksel yorgunluk. Bu verimsizliği sezonun geri kalanında çok fazla göreceğimizi zannetmiyorum.

bjk

“Gol Atmak İçin Atağa İhtiyacımız Yok!” 

Beşiktaş bugün her zaman alamadığı 3 puanlardan aldı; kötü oynayıp kazandı. Beşiktaş ilk isabetsiz şutunu 76. dakikada çekti. Çok fazla görmediğimiz bir istatistik bu. Sosa ve Gökhan’ın kalitelerini ispatladıkları iki gol izledik. Tolga ise Gökhan’ın golünde yaptığı asistle ayrıca takdiri hak ediyor. Sosa’nın golüne zaten çok fazla denecek birşey yok. Beşiktaş bugün öyle goller attı ki “Gol atmak için atak yapmamıza gerek yok!” dedi resmen. Bu goller 2009 yılındaki şampiyonluğu hatırlattı. O dönemde de özellikle Yusuf Şimşek’in bireysel kalitesinin ön plana çıktığı galibiyetler vardı ve Beşiktaş şampiyon olmuştu.

Formasyon Üstüne Formasyon > 4-3-3

bjk2Beşiktaş’ın çok yönlü futbol takımı bugün yeni bir dizilişe daha göz kırptı.

Atiba’nın ön tarafa daha fazla çıkması, Veli’nin geriden servis özelliğini biraz daha geliştirmesi formasyon zengini Beşiktaş’ta bir de 4-3-3’ü akıllara getirdi. Gökhan ve Olcay da diğer maçlarda olmadığı gibi dizilmişti sahaya. İki oyuncu da Demba Ba’ya yakındı ve içeri kat etmişlerdi. Demba Ba’nın pivot özelliğinden yararlanılmaya fazlasıyla çalışıldı ve zaman zaman da sonuç verdi ancak Senegalli yıldız sakatlıktan çıkmanın da etkisiyle fazla verimli değildi.

Motta ve İsmail’in hücum katkılarına bir sağ bekle de yanıt verilebilirse ortaya sağlam bir hücum takımı çıkacak lakin bu sefer de bir savunma zafiyeti baş gösterebilir. Bence Beşiktaş devre arasında transfer edeceği hücumcu sağ beki çok iyi analiz ederek kadrosuna katmalı. Daha iyi hücum yapmak adına takım savunmasına zarar vermek bu takıma uzun vadede ciddi zarar verecektir.