Maç Analizi | Torino – Juventus

Serie A’da bu hafta Torino derbisi vardı. Juventus, konuk olduğu Torino’yu 1-0 yendi ve lider Napoli’yi takibini sürdürdü. Zirvede Napoli ve Juventus başbaşa, puan farkı 1.

 

Saha parselasyonu

Higuain’in sakatlığıyla başlayan maçta Douglas Costa, Higuain’in pozisyonuna geçti ancak Juventus forvetsiz bir 4-6-0 dizilişinde, bir voleybol takımı gibi dönerek hücum organizasyonları gerçekleştirdi. İkinci yarıda Dybala’nın oyuna girmesinden sonra daha net bir santrafor olarak hücumları hızlandırdığı ve tehlikeler yarattığı Juventus, ilk yarıda 1-0’ı bulduktan sonra maçın geri kalanında tempoyu kendi nazarında ayarladı ve istediği oyunu Torino’ya dikte etti. Savunma alışkanlığı ve disipliniyle Torino’nun tehlike yaratmasına izin vermeyen Yaşlı Kadın, sahadan galibiyetle ayrılmayı bildi.

 

Denklik

Oldukça denk ve pozisyon açısından kısır geçen maçta istatistiklerin yaklaşıklığı dikkat çekici. Topla oynamada %51’e %49’luk oran yakalanırken Juventus rakip kaleye 7, Torino ise 6 şut çekti. Yine denk olarak ikili mücadelelerde iki ekip birbirine üstünlük sağlayamadı. 149 mücadelenin 74’ünü Juventus’lu oyuncular kazanırken Torino’lu oyuncular 75 kez rakipten topu kazandı.

O kadar ki, ceza sahasına gönderilen isabetli top sayısı dahi aynı.

Tıpkı şutla neticelendirebildikleri hücumları gibi:

Yine de buradaki istatistikler incelendiğinde Juventus’un hücumsal olarak pozisyon ve topa sahip olarak ileri çıkmaya çalıştığını, ev sahibi Torino’nun ise kontraataklarla tehlikeye yaratmak istediğini görüyoruz. Torino 14 kez kontraatağa çıkayazmış.

Tüm bu denklik içinde Juventus’un tecrübesi ve oyuncu kalitesiyle daha yüksek oranda başarı sağladı ve azdan öz çıkarmak konusunda daha başarılı olduğunu gösterdi.

 

“İtalyan işi”

Maçta hücum açısından seyirlik bulmak zordu. Juventus skoru korumak için en iyi yaptığı şeyi, organize defansı, layıkıyla yaparken Torino da bu müdafaa karşısında pozisyon bulmakta zorlandı. Forveti olmayan Juventus’tan, Dybala oyuna girene kadar, ciddi ve süreklilik arz eden hücum aksiyonları gelmezken Torino, maharetli ayaklarından yokluğundan topu rakip kaleye taşımaya muvaffak olamadı. Torino’nun pas bağlantıları da bunun ispatı. Juventus da golü bulduktan sonra fazlası için açıkçası zorlamadı.

Bu hal, eski İtalyan futbol anlayışından esintiler taşıyor. “En iyi maç gol olmayan maçtır, herkes işini iyi yapmış demektir; müdafaayı.”

Torino’nun en sık kurduğu bağlantılar savunmada kapalı bir kutu. Juventus’un da durumu çok farklı değil:

Juventus’un azami kurduğu pas bağlantılarında ilk 3 sırada Chiellini’nin olması, maç hakkında bir fikir veriyordur.

 

Son söz

Serie A’da şampiyonluğun iki adayı var. Juventus, Napoli’yi 1 puan geriden takibini sürdürüyor. Düğümü iki takım arasındaki maç belirleyecek gibi. Bakalım Napoli, Juve’nin hegemonyasını yıkabilecek mi?

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.