Maç Analizi | Trabzonspor 0-0 Göztepe

Süper Lig’in 20.haftasının kapanışında Trabzonspor, Göztepe’yi ağırladı. Beto’nun kurtarışlarıyla yıldızlaştığı maçta Trabzonspor ve Göztepe birer puanı paylaştı. Golsüz beraberlikle birlikte iki ekip de puanını 32’ye çıkarmış oldu.

Ortalama Pozisyonlar

Trabzonspor maçın başından sonuna golü daha çok arzulayan ve rakibine oyununu kabul ettiren taraftı. Maç öncesi açıklamalarında Trabzon karşısında “mücadele edeceklerini” söyleyen Tamer Tuna’nın takımı rakip kalede çoğalmakta zorlandı. Maçın büyük bölümü ikinci bölgede ve Göztepe’nin birinci bölgesinde geçti.
Göztepe akan oyunda takım halinde ortalama savunma şeklini korumasına rağmen özellikle duran toplarda kalesinde pozisyonları engelleyemedi. Trabzonspor kalesinde tehlike yaratamayan İzmir ekibi oyunu Trabzon’un yönetmesinin önüne geçemedi.

Oyuncuların maç boyunca sahadaki ortalama pozisyonları da Trabzonspor’un Göztepe yarı sahasında dikte ettiği oyunu gösteriyor.

Topa sahip olma

Göztepe, alışılmış oyununun dışına çıktığı maçta daha çok rakibini durdurmaya konsantre olmuş gibiydi. Maça kanatlarda Sabri ve Halil’le başlayan Tamer Tuna sonrasında Gouffran’ı tekrar açığa aldı ve forvete yeni transfer Demba Ba’yı aldı. 79.dakikada Trabzonspor’la birlikte bir forvet daha oyuna alan Göztepe bu dakikadan sonra oyunu tamamen Trabzonspor’a bıraktı. Üstelik ev sahibi ekip Göztepe savunmasından dönen topların çoğunu da alarak sürekli atak tazeledi. Göztepe’de Ghilas’ın oyuna girmesi, Tamer Tuna’nın istediği etkiyi yaratamadı. Çünkü Göztepe, Trabzonspor’un sıkı baskısını kırıp bu baskıdan hızlı karşı ataklar çıkaramadı.

Trabzon orta sahasının yüksek verimli oyunu; kazandıkları ikili mücadeleler ve dönen toplarla fark yarattı. Trabzon’a geldiğinden beri belki de en iyi oyununu oynayan ve takım arkadaşlarını da oynatan Jose Sosa, Okay ile birlikte Trabzonspor’un atak sürekliliği sağlamasına ve rakip sahada etkin biçimde çoğalmasına olanak tanıdı.

Maçı tamamıyla açıklayan istatistik yukarıdaki görselde görülebilir. İki takımın rakip yarı sahaya, üçüncü bölge ve ceza sahasına giriş sayılarına göz attığımızda Trabzonspor’un tüm bu değerlerde Göztepe karşısında büyük üstünlük kurduğu görülüyor. Bu istatistiklerden yine de en dikkat çekici olanı, Göztepe’nin deplasmandaki bu “mücadele oyunu”nu da açıklayan, rakip yarı sahaya geçiş sayıları. Trabzonspor rakip yarı sahaya 89 kez geçerken Göztepe sadece 45 kez topla kendi yarı sahasından çıkabildi. Bunun devamı olarak da rakibin birinci bölgesine girişlerde Trabzonspor 54 kez ile Göztepe’nin iki katından bile çok defa bu bölgede bulunmuş.

Trabzonspor’un akan oyunda 7 kez topu 45 saniyeden fazla ayağında tutabildiği bir oyunda Göztepe bunu sadece bir kez başarabildi. Maç boyunca Göztepe’nin top çevirdiği ve Trabzonspor yarı sahasında açık aradığı vaki olmadı.

79.dakika

Maç boyu ama özellikle iki takımın da ikinci forvetleri oyuna aldığı 79.dakikadan sonra Trabzonspor oyuna tamamen hükmetti. Şut istatistiklerinde de görüldüğü üzere ev sahibi ekip oyunun son diliminde 8 kez Göztepe kalesini yoklayarak rakibini bunalttı.

Trabzonspor’un maç boyunca Göztepe kalesinde yarattığı tam 10 net gol girişimi vardı. Beto bu tehlikelerin hepsini eritmeyi başardı. Rakip yarı sahada ve kale etrafında oyun kuramayan Göztepe, rakibine 10 kez de ceza sahası içinden şut imkanı tanıdı. Bu şutların çoğu da duran toplardaki kafa vuruşlarıydı.

Hava topları özelinde ikili mücadeleler

İkinci yarı itibariyle Trabzonlu oyuncuların ikili mücadelelerde Göztepeli oyunculara net bir üstünlük sağladığı görülüyor. Göztepe ikinci yarının hiçbir diliminde rakibini egale edemedi. İkinci yarıda istediği “mücadele”yi ortaya koyamayan Göztepe, bunun sonucunda gittikçe kendi kalesine doğru çekildi.

Trabzonlu oyuncular ikinci topları topladığı gibi rakip sahada yaptıkları baskıyla Göztepe’nin kendi yarı sahasından çıkmasına izin vermedi. Dikkat çekici olarak Trabzonspor’un Göztepe yarı sahasında 22 kez pas arası yaptığını görüyoruz. Yani Göztepe kendi sahasında 22 kez pas hatası sonucu topu rakibe kaptırdı. Bu da Trabzonspor’un atak sürekliliği ve rakip kalede üstünlüğünü açıklıyor.

Bunun yanında Trabzonlu oyuncular tam 37 kez rakip sahada başıboş topları topladı. Neticesinde kendi yarı sahasından çıkamayan, gittikçe kalesine çekilen ve çekildikçe dönen topları ve nihayetinde oyunu da Trabzonspor’a veren bir Göztepe seyrettik.

Göztepe’nin rakibi karşısında oyun kuramaması, sık pas bağlantılarında da yansımalarını buluyor. Göztepe’nin en sık iki pas bağlantısı Beto ve stoperler Kadu ve Kosanovic arasındaki paslaşmalar.

Aşağıdaki görseller, Trabzonspor’un oyun üstünlüğü ve sürekliliğini çok daha belirgin biçimde gözler önüne seriyor.

Trabzonspor her iki yarıda da kendi yarı sahasında çok az sayıda top kaybı yaparken Göztepe yukarıdaki istatistiklerde de belirtildiği gibi yarı sahasından çıkmakta zorlandı. Daha da net görmek için aşağıdaki görsele bakılabilir.


Maçın özellikle ikinci yarısında Göztepe kendi yarı sahasında çok fazla top kaybı yaptı. Devamında bu toplar da yeni Trabzon hücumları ve duran toplarına dönüştü:

Hava kuvvetleri

Maçta 19 kez “duran top organizasyonu” fırsatı yaratan Trabzonspor, bunların yarısından fazlasını kaleye şut çekerek sonuçlandırdı. Özellikle 6 köşe vuruşu organizasyonunun 4’ünün Göztepe kalesini bulması, Trabzonspor’un rakibi karşısındaki hava topu üstünlüğünün de net bir göstergesi. Beto’nun en başarılı ve hayranlık uyandırıcı kurtarışları da özellikle kornerlerdeki kafa vuruşları karşısındaydı.

Trabzonspor özellikle duran toplarda Göztepe’ye büyük bir üstünlük kurdu. 6 kez köşe vuruşu kullanan Trabzonspor’un oyuncuları bunların neredeyse tamamında kafa vurmayı başardı. Hava mücadelelerinde rakibine büyük üstünlük kuran Trabzonlu oyuncular, karşılarında Beto’yu buldu.

Göztepe ceza sahasındaki hava mücadelelerinin ikisi hariç hepsini Trabzonlu oyuncular kazandı ve kafa vuruşlarıyla Beto’yu geçmeye çalıştı.

Olağanüstü bir performans gösteren Portekizli kaleci, rakibe geçit vermedi. Yaptığı dokuz kritik kurtarış ile Göztepe’nin Trabzon deplasmanından bir puanla ayrılmasını sağladı.

Son söz

Ligin zirvesinde ve eteklerinde Kayseri hariç tüm takımların puan kaybettiği haftada Trabzonspor’la Göztepe de birer puanı paylaştı. Trabzonspor Burak Yılmaz’ın yokluğunda son vuruş kalitesinde eksiklik hissettiği kadar Beto’nun üstün performansına da yenildi. Maç sonunda Onur Kıvrak ve Okay’ın Beto’yu tebrik etmesi maçın istatistikler ötesi özetiydi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.