Maç Analizi | Yeni Malatyaspor 0-2 Fenerbahçe

Üst üste almış olduğu iki yenilgi sonrasında Malatya deplasmanı Fenerbahçe için ayrı bir önem taşıyordu. Bir sonraki hafta kendi evinde oynayacağı Galatasaray derbisi öncesi de bu maçı kazanmak önemliydi. Yeni Malatyaspor ise ligde 9. sırada yer alırken, zor gol yiyen ve zor gol atan bir takım olarak dikkat çekiyordu. Fenerbahçe, derbi öncesi çıktığı bu zorlu deplasmanı, etkili bir oyun oynamasına rağmen 0-2 kazanarak derbi öncesi moral buldu.

Ortalama pozisyonlar

Yeni Malatyaspor maça 3-5-2 düzeni ile başladı. 80. dakikaya kadar da bu dizilişle oynamaya çalıştılar. Ortalama pozisyonlarda da 16 numaralı Sadık’ın  savunmadaki 2 arkadaşına göre topla daha önde buluştuğunu görüyoruz.

Fenerbahçe ise 4-2-3-1 düzeni ile oynadı. Oyuncuların topla buluştukları noktaların beklenen ve olması gerekenden daha geride olduğunu görüyoruz. Savunmadan topla çıkarken madem Topal geri gelip top alıyor, o halde özellikle beklerin topla daha fazla orta saha önünde buluşmasını beklerim. Keza Josef’in de  ortalam olarak minimum 2-3 metre önde topla buluşup öndeki arkadaşlarına topsuz koşularla daha fazla destek vermeliydi.

Örnek olarak, Fenerbahçe’nin iyi oynadığı ancak 2-2 berabere kaldığı Gençlerbirliği deplasmanını bu maç ortalama pozisyonları ile üst üste koydum, silik olanlar Gençlerbirliği maçı. Kadrolar oldukça farklı olsa da takımın oyun anlayışı ile ilgili bir fikir verebilir. Sonuçlara bakalım;

Herşeyden önce iki stoper de daha önde. Isla’nın Şener’e göre daha önde olduğunu görüyoruz. Hasan Ali de Gençlerbirliği karşısında topla daha önde buluşmuş. Özellikle Josef’în yanında oynayan Oğuz Kağan ile Malatyaspor karşısında o bölgede oynayan Topal arasında ciddi bir mesafe farkı var. Giuliano’nun yerine oynamış olan Alper’i daha önde görüyoruz, aynı şekilde Valbuena da karakteristik özelliği dolayısı ile Aatıf’a göre daha önde ve içerde. Her oyuncunun 2-3 metre önde topla buluşuyor olması, takımın çok daha önde oynamasına imkan sağlayacak.

İlk yarı

Maça daha istekli, tempolu başlayan takım Yeni Malatyaspor’du. Fenerbahçe, rakibine 2. bölgede baskı uyguladı. Aşağıdaki görsel maçın Fenerbahçe savunma anlayışı ile ilgili bir fikir verecektir. Genel olarak stoperlerin top kullanmalarına izin verdiler.

Topa sahip olma oranlarına baktığımızda da Yeni Malatyaspor’un %60’a %40’lık bir üstünlüğünün oluştuğunu görüyoruz. İlk 20 dakikadan sonra Fenerbahçe yavaş yavaş oyunu dengeledi, üretkenlik problemi devam etse de rakip sahada daha fazla top yapmaya başladı. ilk 30 dakikada Yeni Malatyaspor’un 5 şutuna karşılık Fenerbahçe’den sadece 1 şut gelirken, 30-45. dakikalar arasında Yeni Malatyaspor şut atamadı, Fenerbahçe ise 4 şut buldu.

Belki de ilk yarı yaptıkları en doğru şey ile, bir korner organizasyonu ile golü buldu Fenerbahçe.

İkinci yarı

Düşük tempo ikinci yarıda da devam etti. Golü bulmak isteyen Yeni Malatyaspor topa sahip olma oranını 45-60. dakikalar arasında %73’e kadar çıkardı, topa sahip olan taraftı.

Fenerbahçe’de orta sahanın ön tarafa yeterli katkı yapamadığını bu maçta da gördük. skor avantajı olsa da 0-1 riskli bir skor ve 2. golü bulup takımın rahatlaması gerekiyor.

58. dakikadan bir örnek; Fenerbahçe 4 kişi ile hücuma çıkıyor. Dirar sağ kanattan bindiriyor. Aatıf ta ceza sahasına koşu yapıyor. Orta yuvarlaktaki ikilinin ise hareketlenmek adına en ufak bir girişiminin olmadığını görüyoruz.

Dirar ceza sahası içine sol ayağı ile orta yapıyor. Fernandao’nun kafası dışarı gidiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, 5. oyuncu olarak Şener Dirar’ın önünden bindirme yaparken, seken toplatı toplaması gereken Josef-Topal ikilisinden hiçbiri ceza sahası yayı etrafında değil. Fenerbahçe’nin bu sorunu çözdüğünde farklı bir kimliğe bürüneceğini düşünüyorum.

Fenerbahçe’de 70. dakikadaki Fernandao/Alper değişikliği ön taraftaki pas alışverişini artırdı. Yeni Malatyaspor topla daha fazla oynamaya devam etse de Fenerbahçe akılcı bir iki hücum ile skoru artırabilirdi. 76. dakikada belki de en doğru geçiş oyununu oynadı Fenerbahçe. Önde yakalanan Yeni Malatyaspor karşısında ayağa paslarla geçiş yaptılar.

Yukarıda bahsettiğim Josef-Topal öne katkı eksikliğine nazire yaparcasına Topal’dan Dirar’ın önüne derin bir pas görüyoruz. Bu girişimlerin 1-2 değil, çok daha fazla, adeta bir refleks olması gerekiyor. Burada oyuncu profilinin de etkisinin olduğunu, sorunu çözecek karaktere yakın tek oyuncunun Mehmet Ekici olduğu da söylenebilir.

Dirar’ın içeri kestiği topa Alper’den önce Yeni Malatyaspor defansı müdahale ediyor.

Maçın uzatma dakikalarında ise Fenerbahçe’nin 2. golü geldi ve karşılaşma 0-2 Fenerbahçe’nin galibiyeti ile sonuçlandı.

Dikkat çeken noktalar

Maçın rakamlarına biraz bakacak olursak;

  • Yeni Malatyaspor, 31’i rakip yarı sahada olmak üzere toplam 81 sahipsiz top kazandı. Bu son dönemlerde karşılaştığım en yüksek sayı. Fenerbahçe ise 76 sahipsiz top kazanmasına karşın bunların sadece 16’sı rakip yarı sahada.
  • Yeni Malatyaspor toplamda 488 pas yaptı, %80 başarı oranı ile oynadı. Fenerbahçe’de ise durum biraz sıkıntılı. Toplamda 398 pas yapılırken isabet oranı %77’de kaldı. İkinci yarıda oran %73’lere kadar geriliyor. Bu çok düşük bir oran. Fenerbahçe’nin lig ortalaması ise %84.
  • Fenerbahçe’nin bas bağlantısı Giuliano olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

  • Volkan Demirel iyi bir maç çıkardı denilebilir. Ancak %68 pas isabet oranı -ki bu pasların önemli kısmı ileriye vurduğu uzun toplar- kabul edilebilir değil. Madem “modern futbol” oynanacak, gereği yapılsın. Fenerbahçe, hiçbir rakibine karşı ayağa pas yaparak oyun kuramıyor.

  • Ve Dirar. Bu takımın önemli oyuncularından. Yapılan çoğu eleştiriyi çok yerinde bulmasam da bu karşılaşmada hayal kırıklığı yarattı. %55 pas isabeti takımın önde top yapmasını engelleyen faktörlerden biriydi.

Sonuç

Yeni Malatyaspor, aldığı bu yenilgiden sonra önündeki Trabzonspor deplasmanına iyi hazırlanmak zorunda. Fenerbahçe ise kendi evinde derbi karşılaşmasına çıkacak. Psikolojik faktörlerin de ön planda olacağı karşılaşmadan Fenerbahçe’nin galibiyet ile ayrılması yarışa ciddi anlamda ortak olacağı anlamına gelebilir. Tersi bir durumda ise iş çok zora girecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş