Maç Önü Analizi | Beşiktaş – Galatasaray

2014-2015 sezonu, uzun yıllardan sonra 3 büyük takımın kıyasıya liderlik için yarıştığı bir sezon oluyor. Sezonun ilk yarısına 2 hafta kala oynanacak Beşiktaş – Galatasaray derbisi öncesi takımların geride kalan maçlardaki performanslarına bakalım;

derbi1

15 haftalık performanslarına baktığımızda iki takımında verilerinin çok yakın olduğunu görüyoruz. Maç başına Galatasaray’ın daha fazla şut attığını fakat isabetli şut olarak 2 takımında aynı oranda olduğunu görüyoruz. Bu sezona Prandelli ile başlayan Galatasaray’ın maç başına ofsayda düşme rakamının 2.9 olduğunu, fakat Akhisar maçı ile birlikte göreve gelen Hamza hoca sonrası bu oranın 1.25’e kadar gerilediğini görüyoruz. Bunun başlıca sebeplerinden birincisi Burak’ı tek forvet ileride oynatmak yerine hem çift forvete geçmiş olması ikincisi de Burak’ı maçın belli bölümlerinde kanata almasını gösterebiliriz. Burak Hamza hoca öncesi 12 haftada 5 gol atarken, aynı gol adedini son 4 haftada atarak başarılı bir performans sergiliyor. Aynı şekilde Hamza hoca öncesi 12 haftada 13 gol atan Galatasaray, son 4 haftada 11 gol atarak hücum bölgesindeki etkin performansını sürdürüyor.

Geçtiğimiz 15 haftada 8 deplasman maçı oynayan Galatasaray, bu maçlardan toplamda 16 puan toplayarak dış saha performansları sıralamasında 2. sırada bulunmaktadır

Galatasaray’ın 8 maçlık deplasman performansı;

derbi2

Beşiktaş ise geçtiğimiz senelere göre bu sene çok daha fazla hücumda aktif ve agresif bir futbol performansı sergiliyor. Demba Ba’nın etkin futbolu ve haftalar geçtikçe takıma daha çok alışan Jose Sosa BJK’nin bu derbide ki en büyük silahları olarak gösterebiliriz. Bu sezon ev sahibi olarak sahaya çıktığı 7 maçta sadece Fenerbahçe’ye kaybetmiş olan BJK, evinde oynadığı 7 maçtan 14 Puan çıkardı.

Beşiktaş’ın 7 maçlık ev sahibi performansı :

derbi3

Derbide iki takımın muhtemel kadrolarının bu şekilde olacağını tahmin ediyorum.

derbi4

Galatasaray’da maçın kilidini açacak oyuncu Sneijder. Kanatta oyuna başlayıp maç içinde forvet arkasına gelecek olan Hollandalı’nın, hücumda göstereceği performans kadar takım savunmasına vereceği destek de önem taşıyor. Maç içinde Telles’i sol kanatta yanlız bırakırsa Gökhan ve Serkan bu kanadı etkili kullanarak Beşiktaş için tehlikeli pozisyonlar üretebilirler.

Beşiktaş’ın dirençli ve savaşçı bir orta sahası var. Veli, Kerim ve Olcay oyun kurma ve yaratıcılık konusunda sınırlı oyuncular. Bu noktada kilidi açacak oyuncu Sosa, fakat o da ileride kalıp defansa yardım etmez ise Beşiktaş’ın orta sahadaki üstünlüğünün Galatasaray’a geçmesine neden olabilir. Bu noktada Sosa’nında geçtiğimiz maçlara göre daha çok defansa yardım edip press yapan bir performans sergilemesi gerekiyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş