Maç Önü Analizi | Fenerbahçe – Beşiktaş

Fenerbahçe ve Beşiktaş, bu akşam saat 20.00’da karşı karşıya gelecek. Galatasaray’ın dün akşam aldığı galibiyetten sonra şampiyonluk yolundaki iddialarını devam ettirmek için iki takımın da kazanmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

Bu büyük heyecan öncesi iki takımın da muhtemel ilk 11’lerine bakalım;

fb

Fenerbahçe

Kazanmaktan başka alternatifleri yok. Son haftalarda istikrarsız bir görüntü çiziyorlar. Özellikle geçen haftaki “isteksiz” oyun anlayışı kafalarda soru işareti yarattı. İsmail Kartal, Meireles’i tekrar ilk 11’e alarak orta alandaki direnci ve kaliteyi artırmak isteyecektir. Emre, geçen haftaki dağınık halini bu maça da yansıtırsa Fenerbahçe’nin 3. bölgede etkinliği ciddi biçimde sarsılır. Ancak Emre derbilere genel olarak ayrı motive olan bir oyuncu. Sinirlerine hakim olursa fark yaratabilir. Fenerbahçe’nin bir diğer ofansif tehdidi de Alper olacak. Alper ile birlikte Caner’in bindirmeleri de gelirse Serdar zor durumda kalabilir. Burada en büyük soru işareti Emenike gibi duruyor. Önceki Beşiktaş maçlarını etkili oynamış olsa da tribünler ondan çok şey bekleyecek, çok baskı yiyecek. Özellikle Beşiktaş’ın Fenerbahçe’yi kendi yarı alanında bekleyeceği bir senaryoda etkinliği tartışılabilir.

Beşiktaş 

Avrupa serüveni bittikten sonra varları yokları Türkiye Ligi oldu. Bunun için bu maça olumlu anlamda bir motivasyonla çıkabilirler. Ancak özellikle tribünlerin de desteği ile Fenerbahçe maça etkili başlarsa dağılabilirler de. Biliç, Tolga da tecrübesinden dolayı ısrar edecek gibi gözüküyor. Opare’nin yokluğunda da Serdar sağ bek pozisyonunda olacak. Caner ve Alper ile tek başına baş etmesi zor olabilir, Gökhan’ın yardımları kilit olacak. Son haftalarda performansı düşse de Sosa kulübeden gelip önemli katkılar sağlayabilir. Beşiktaş’ı fiziki durumundan çok mental olarak yorgun görüyorum. Bu maçta böyle bir lüksleri olmayacak elbette. Atiba-Veli ikilisinin Topal-Meireles ikilisine üstünlük kurmaları önemli.

Genel İstatistikler

Fenerbahçe kendi saha avantajı ile genel oyun yapısına da uygun olarak oyunu rakip yarı sahaya yakın oynamak isteyecek. İki takımın da rakibi karşılama mesafelerine baktığımızda Fenerbahçe’nin 46,7 metre, Beşiktaş’ın ise 44 metrede olduğunu görüyoruz. Kendi sahasında bu rakam Fenerbahçe’de 48 metrelere, Beşiktaş’ın ise deplasmanlarda 43 metrelerde olduğunu söyleyelim.

Fenerbahçe bu sezon öne geçtiği hiçbir maçta puan bırakmadı. Beşiktaş’ın ise öne geçtiği maçlarda 7 puan kaybı bulunuyor. Fenerbahçe erken öne geçerse Beşiktaş, psikolojik durumunu da hesaba katarsak toparlanmakta sıkıntı yaşayabilir.

Bölgesel olarak kullandıkları alanların oranlarına bakalım;

fb1

 

Fenerbahçe hücum ve orta alanı Beşiktaş’a göre daha fazla kullanan ekip.

Dikkat çekici bir diğer istatistik de iki takımın yediği goller; Fenerbahçe 19, Beşiktaş ise 23 gol yedi. Fenerbahçe ilk yarılarda 10, ikinci yarılarda ise 9 gol yedi, homojen denilebilir. Ancak Beşiktaş’ta bu durum biraz farklı; ilk yarılarda sadece 5 gol yerken ikinci yarılarda 18 gol yedi.

Zorlu ancak keyifli bir derbi bizleri bekliyor. Tüm futbolseverlere futbola doyacağımız, polemikten uzak bir derbi diliyorum.

Kaynak: tr.machstudy.com

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş