Maç Önü Analizi | Genoa – Cagliari

İtalya Serie A 30. haftası ligin kritik mücadelelerinden birine sahne olurken, son haftaların formsuz iki takımını karşı karşıya getirecek. Alabileceği muhtemel puanlar ile Avrupa kupaları katılımını zorlayabilecek olan Genoa evinde, küme düşme hattında bulunan Cagliari’i ağırlayacak. Karşılaşma bugün TSİ 19:00’da başlayacak.

puan durumu

Geçen sezonu 44 puan ile küme düşme hattının 7 puan önünde 14. sırada tamamlayan Genoa, ligin özellikle orta bölümlerinde topladığı puanlar sayesinde, sezon sonunda birçok maçta puan kaybetmesine rağmen, küme düşme korkusu yaşamadı. İstikrarsız gidişata bir türlü çözüm üretemeyen takım bu sezon ise bu istikrarı yakalamış gözüküyor. 38 puan ile 9. sırada, AC Milan’ın hemen ardında yer alan Genoa’nın Avrupa kupaları katılım hattı ile arasında 10 puan fark bulunuyor. Ligin ilk yarısındaki form düzeyinde olmasalar da, bu formu tekrar yakalayabildikleri takdirde formsuz olan rakiplerini geride bırakabilirler.

Cagliari ise geçen sezonu Genoa’nın hemen ardında, 39 puan ile 15. sırada tamamlamış, rakibinin aksine küme düşme korkusu yaşamıştı. Zor maçlardan çıkarılan puanlar ile sezon sonuna rakiplerinden biraz daha rahat giren Cagliari, bu sezon bu puanları bir türlü toplayamadı. 21 puan ile 19. sırada, küme düşme hattında bulunan takım Atalanta ve Parma ile son haftaların en formsuz takımı konumunda. Küme düşme hattındaki rakiplerinin, özellikle Atalanta’nın formsuzluğunu değerlendiremeyen Cagliari’nin küme düşme hattından çıkabilmesi için galibiyet toplaması gerekiyor.

son 5 maç

Ligin ilk yarısındaki maçta iki takım da birer gol bulurken takımlar sahadan birer puan ile ayrıldı. Bu beraberlik ile Cagliari, Genoa ile oynadığı son 4 maçı kaybetmemiş oldu. Son olarak 2012 yılında rakibine kaybeden Cagliari bu süreçte rakibine karşı 3 galibiyet almış oldu. Genoa ise tek galibiyet ile yetinirken bu süreçte 6 gol buldu. Cagliari ise rakibi ile arasındaki son 5 maçta 7 kez rakip fileleri havalandırdı.

Genoa son 5 haftada oynadığı maçlardan galibiyet çıkartamadı. Bu süreçte ise sadece 2 puan alabilen takım, Avrupa kupalarına katılım hayalini yavaş yavaş geride bıraktı. Önümüzdeki haftalarda sahaya oldukça rahat çıkacak olan Genoa’nın bu haftaki maçtan beklentisi 5 haftalık galibiyet özlemini sona erdirmek. Cagliari ise son yılların en kötü sezonunu geçiriyor. Geçen sezon yaşadığı küme düşme korkusunu bu sezon yaşamak istemeyen ancak geçtiğimiz yıllarda yakaladığı keyif veren kadronu her geçen yıl dağılması ve takviyesiz kalması ile Cagliari bir an önce toparlanmak istiyor. Sezona Zdenek Zeman ile başlayan, ligin ilerleyen döneminde Gianfranco Zola ile anlaşan, daha sonra tekrar Zdenek Zeman’ı takımın başına getiren Genoa’nın istikrarsız gidişatını istikrarsız yönetime de bağlayabiliriz. Genoa maçını hedef maçı olarak gören takım son galibiyetini 9 hafta önce Sassuolo’ya karşı elde etmişti. Bu maçtan alınacak herhangi puan ve yakalanabilecek form düzeyi ile küme düşme hattındaki rakiplerinin önüne geçme şansı yakalanabilir.

İki takım sezona İtalya Kupası’nda da devam etti. İtalya Kupası 3. Turu’nda turnuvaya katılan Genoa, Lanciano’yu eleyerek bir üst tura çıktı. İtalya Kupası 4. Turu’nda Empoli ile karşılaşan takım rakibine elenerek kupaya veda etti. Cagliari de İtalya Kupası 3. Turu’nda yer alırken rakibi Catania’yı eleyerek Modena’nın rakibi oldu. Modena ile muhteşem bir maç sonunda 4-4 berabere kalan takım, penaltılarda maçı kazanarak adını İtalya Kupası Son 8 arasına yazdırdı. Bu turda Parma ile eşleşen Cagliari, maçı kaybederek İtalya Kupası’na veda etti.

son durumlar

Genoa

Genoa ligin oyunda kuvvetli bir yön belirleyememiş takımlarından biri. Hücumda bireysel yeteneklerin yapacağı işlere bakarken, savunmada da takım halinde hareket edemememin zorluklarını yaşayabiliyorlar. Alessandro Matri devre arasında Juventus’a transfer olana kadar kaydettiği 7 gol ile takımın en golcüsü durumundaydı. Matri ve Pinilla’nın ayrılışı ve yerlerine yeterli takviyelerin yapılamaması, M’baye Niang’ın gelişim sürecinin beklenenden yavaş ilerlemesi ile takımı hücumda Iago Falque ve Diego Perotti’nin ayaklarına bağımlı bırakıyor. Her ne kadar takım halinde hücum edemedikleri görülse de bu haftaya kadar herhangi bir hızlı hücum şansını değerlendiremediler. Hızlı hücumlardan gol bulamayan birkaç takımdan biri olan Genoa buna rağmen %24 ile hücumda merkezden oynuyor. Genoa ligin hücumda merkezi en az kullanan takımı. Orta alandaki mevcut zayıflık takımın mücadele gücünü de doğrudan etkiliyor. Maç başına 12,3 ikili mücadele kazanma oranı ile ligin en az mücadele kazanan takımı olan Genoa rakibe geçmiş topları kazanamıyor. Ancak lig sıralamasında bulunulan sıraya ve rakiplerine göre az gol yemiş olan takım gerek beceri ve yetenek eksikliği gerekse konsantrasyon eksikliği sebepleri yüzünden 4 gol ile ligin en çok kendi kalesine gol atan takımı.

atak yönleri

Ligin en çok faul yapılan takımlarından biri olan Genoa, bu faullerden kazandığı duran topları etkili kullanamıyor. Maç başına 16,5 faul yapılma oranına sahip takım duran toplardan sadece 6 gol bulabildi. Bunun yanında duran top savunmasında sıkça sorun yaşayan takım, rakip duran toplar sonrası 11 kez kalesini gole kapatamadı. Diego Perotti’nin yetenekleri ve yapabilecekleri Genoa için oldukça önemli. Arjantinli hücumcunun genellikle kullandığı hücumun sol tarafını sıkça kullanan Genoa takım olarak da hücumda sol tarafı en çok tercih eden takım konumunda. Genoa hücumlarının %38’ini sol kanat hücumlarından oluşturuyor.

öne çıkan oyuncular

 

Cagliari

Oyun tercihleri ve kapasitesi olarak Genoa’ya oldukça benzerlik gösteren Cagliari’nin en büyük sorunu savunma zaafları. Bulunduğumuz hafta itibari ile lig yedincisi 34 gollü Torino’dan fazla gol atmış olan Cagliari, ligin en çok gol yiyen takımı durumunda. Ligin en başarısız savunma hattına sahip olan Cagliari, Genoa gibi ligin en az ikili mücadele kazanan takımlarından biri. Maç başına 12,3 ikili mücadele kazanan takımı olan Cagliari’nin kaybedilen top için verdiği mücadele yine de dikkat çekiyor. Ancak ikili mücadeleyi kazanamadıktan sonra yapılan fauller genellikle kendilerine kart cezası olarak geri dönüyor. Cagliari bu haftaya kadar görülen 84 sarı kart ile ligin en çok sarı kart gören 2. takımı. Cagliari rakip kanat hücumları savunmasında sorun yaşıyor.Takım savunmanın sol ve sağ tarafında genellikle yetenekli isimlerle karşılaşırken verilen pozisyonlar ve yenilen goller yine bek futbolcularının arkasında verdiği pozisyonlar sonrası geliyor. Genel olarak ağır bir takım olan Cagliari savunma hattını pek öne çıkarmamaya çalışsa da verilen pozisyonlara tepki gösteremiyor, ve rakip hücumculardan yavaş kalarak kalelerinde pozisyona sebep oluyorlar. Birlikte hareket etme ve koordinasyon sorunu yaşayan takım duran top savunmalarında ise ligin en kötüsü. Genoa bu haftaya kadar duran toplardan 17 kez kalesinde gol gördü.

asistler

Hücumda lig geneline göre fazla sıkıntı çekmeyen takımın bu başarısındaki sebep olabildiğince takım halinde hücum sevmelerinden kaynaklanıyor. Takımdan ayrılan Victor Ibarbo’yu da sayarsak Cagliari’de 2 ve üzeri gol atan futbolcu sayısı 9. Takımın en golcüsü Marco Sau 5 gol ile dikkat çekerken, 25 yaşındaki sol bek Danilo Avelar’ın 4 gol ve 2 asistlik katkısı ilgiyi topluyor. Oldukça hücumcu bir sol beke sahip olan Cagliari buna bağlı olarak hücumda %37 ile sol tarafı en çok kullanan takımlardan biri. Topla oldukça iyi futbolculara sahip takım ligin aynı zamanda 11,9 ile ligin maç başına en çok başarılı top süren takımı. Bunun yanında kendilerine yapılan maç başı 16,4 faul bize tekrar toplu oyundaki başarıyı gösteriyor. Cagliari bu faullerden kazanılan duran toplardan 9 gol bulurken, özellikle doğrudan kaleye kullanılan vuruşlardan skor üretilebiliyor. Hücumdaki hareketliliği dikkat çekse de Cagliari sadece 1 kez hızlı hücum sonucu gol bulabildi. Bu ise bize takımın genel olarak yavaş olduğunu tekrar gösteriyor. Kısa paslar ile rakip sahaya yerleşme düşüncesinde olan takım aynı zamanda ligin en çok uzun top atan 2. takımı. Cagliari maç başına 51 kez uzun top denemesinde bulunuyor.

Muhtemel 11’ler

ilk 11ler

Genel Değerlendirme

Ligde hedefsiz haftalara doğru ilerleyen Genoa evinde ligde kalma savaşı veren Cagliari’yi ağırlıyor. Genoa Avrupa kupalarına katılım hakkı hayalinden uzaklaştığı bu haftalarda, hali hazırda formsuz düzeyin üzerine çıkmak isteyebilir ancak rakibin de kötü formunu düşünürsek maçta yaşayabilecekleri konsantrasyon kayıpları da görülecektir. Cagliari ise son 9 maçlık seride 2 puan aldıktan sonra son haftalara çırpınarak giriyor. Bu maçta yaşanacak herhangi bir puan kaybı ve olası Atalanta ve Cesena galibiyetleri, ligde kalma hayallerine büyük bir darbe vuracaktır.

pozisyonlar

Maçı daha çok isteyen taraf Cagliari gözüküyor. Genoa’dan daha iyi hücum varyasyonları yarattığını söyleyebileceğimiz Cagliari’den gol veya gol pozisyonları beklemek yanlış olmayacaktır. Herhangi bir duran top organizasyonundan gol bulabilecek ve kalesinde gol görebilecek olan Cagliari için duran toplar hayati öneme sahip. Genoa daha durgun bir maçı kabullenecekken, Cagliari’nin vites arttırması ile maç oldukça keyifli ve gollü olabilir.

Not:

İtalya Serie A’da Cagliari forması ile patlama yapan, ardından sırayla Juventus, Milan ve Fiorentina formaları giyen, son olarak bu sezonun devre arası transfer dönemine kadar Genoa forması terleten, kısacası bugün karşılaşacak bu iki takımın da formasını giymiş Alessandro Matri’nin gol yeteneğine göz atalım;

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş