Maç Önü Analizi | PSG – Marsilya

Mazisi Avrupa’nın diğer büyük maçları gibi pek eskiye dayanmasa da PSG – Marsilya karşılaşmaları 1980’lerin sonundan itibaren saha içi ve saha dışında Ligue 1’in en büyük çekişmesine sahne oluyor. İki takım 20 yıl aradan sonra zirvede baş başa mücadele verecekmiş gibi gözüküyor. 92-93 ve 93-94 sezonlarına benzer unutulmaz bir çekişmeye sahne olmaya aday olan 2014-2015 sezonunun 13. haftasında oynanacak olan ‘’Le Classique’’ sezonun gidişatına yön verebilecek nitelikte bir maça sahne olabilir.

PSG

Son 2 sezonun şampiyonu PSG sezona kötü başladı fakat son haftalarda toparlanma sürecine girdiler. Evlerinde Monaco’dan yedikleri trajik son dakika golüyle galibiyeti kaçırdıktan sonra son 3 maçlarını kazandılar ve bu maçı kazandıkları takdirde lider Marsilya’nın 1 puan gerisine gelip rüzgarı arkalarına alma fırsatını yakalayacaklar.Bu maçta PSG’de 2 eksik var, kart cezalıları van der Wiel ve Thiago Motta.

Zlatan Dönüyor

Sezon başından beri sakatlıklarla uğraşan Zlatan’ın Cuma günü takımla çalışmalara başlaması PSG açısından iyi haber fakat Pazar akşamına hazır olup olmayacağı tartışılıyor. 6 haftadır maça çıkmayan Zlatan ise PSG TV’ye verdiği röportajında kendisinden beklediğimiz bir tavırla ‘’Hollanda, İtalya ve İspanya’da birçok derbide oynadım, zaten bu duruma alışığım.’’ diyerek Pazar akşamı için hazır olduğunu belirtti…

ligue2

MARSİLYA

Sezona Marcelo Bielsa ile harika bir başlangıç yapan Marsilya’da ise Lyon deplasmanında alınan yenilgiden sonra geçen haftaki Lens galibiyeti moralleri yerine getirse de oynanan futbol akıllarda soru işareti bıraktı. Marsilya’da bu maçta kırmızı kart cezalısı Romao’nun yerine Lemina, Ayew’in yerine Alessandrini oynayacak. Sezon başından beri üst düzey oynayan  Gignac, Thauvin, Payet üçlüsüne Alessandrini’nin katkısı bu maçın belirleyici etkenlerinden olabilir.

Bielsa: ‘’PSG’nin oyun tarzı meydan okuyamayı sevdiğim bir tarz’’

Bielsa hafta içi yaptığı açıklamada  Zlatan’ı durdurmaları gerektiğini, maçta topun hakimiyetinin çok önemli olduğunu ve top kaybını en az sayıda tutacaklarını söyledi. PSG’nin oyun sistemini ise meydan okumayı sevdiği bir tür olarak nitelendirerek, gerekli anlarda risk alarak Paris’ten galibiyetle dönmek istediklerini belirtti.

bielsa

Maç Değerlendirmesi

Ligue 1’de sezonun en iyi ofansif istatistiklerine sahip olan iki takımın hücum stratejilerinin farklı olduğunu çok net görebiliyoruz. İki takım da maçlarında daha çok topa sahip olan taraf, PSG bu istatistikte %62 ile zirvedeyken Marsilya ise %56 2. sırada.  PSG %89.4 pas isabeti ile bu konuda Avrupa’nın en başarılı takımı ancak bu pasların çoğu risksiz, kısa paslar oluyor ve oyunun temposunu fazlaca düşürüp Parc des Princes tribünündeki Parisien’lerin canını sıkıyor.

Bir şut için kaç pas yapıyorlar?

İki takım arasındaki en belirgin farklardan birisi maç başına yapılan pas sayısı… PSG maç başına 671 pas yaparken, Marsilya’da bu rakam 445. Fakat Marsilya maç başına 15.6 şut atarken, PSG’de bu sayı 12.3… Yani Marsilya 1 şut için 25 kere pas yaparken, PSG ise 1 şut için 54 kere pas yapıyor! Bence maçın kilit istatistiği bu olacak. Bielsa’nın da maçtan önce söylediği gibi PSG’nin kontrollü ve ağır oyun tarzı, Marsilya’nın hızlı ataklarıyla bozulabilecek bir oyun yapısı. Fakat PSG’nin en iyi yaptığı şeyi yapıp topu Marsilya’ya vermeyerek oyunun temposunu düşürmesiyle Marsilya’nın sıkışan oyunda ne yapacağını merak ediyorum.

Oyuncu performansları açısından ise iki takımın da hücum oyuncularının günlük performanslarının maçın gidişatında çok önemli olacağını düşünüyorum. Marsilya’da Ayew’in yokluğunda skor yükü Thauvin, Payet ve Gignac’ın omuzlarında olacak. Imbula’nın da bu maçta PSG’nin pas trafiğini bozmak adına ekstra bir performans göstermesi gerekiyor. PSG’de ise skor üretmede yaşanan problemin ilacı Zlatan’ın dönüşü olabilecek mi? Zlatan’ın gölgesinde kaldığı düşünülen ama onun yokluğunu iyi değerlendiremeyen Cavani için de bu maç önemli bir sahne maçı olabilir.

Son olarak yeni katıldığım Futbol Akademi ailesine ‘’merhaba’’ demek istiyorum. İlk yazımda bir ‘’Le Classique’’ değerlendirmesi yapma fırsatı buldum. Umarım zevkle okunacak bir yazı olmuştur…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *