Maç önü | Fenerbahçe – Galatasaray

Süper Lig’in 28. haftasında pazar günü Fenerbahçe ve Galatasaray karşı karşıya gelecek. Ligde zor günler geçiren Fenerbahçe evindeki yenilmezlik serisini devam ettirmek isterken Galatasaray ise hem bu seriyi bozmak hem de şampiyonluk için şansını devam ettirmek için sahaya çıkacak. Ülker Stadyumu’nda oynayacak karşılaşmanın hakemi ise Ali Palabıyık. Derbinin başlangıç saati ise 19.00.

Eksikler

Fenerbahçe’de kart cezalısı Mehmet Ekici dışında eksik bulunmuyor.

Galatasaray’da ise kart cezalısı Marcao ve Luyindama karşılaşmada oynayamayacak. Devre arası transfer olduklarından beri Galatasaray’ın değişmez stoper ikilisinin ikisinin birden bu maçta olmaması Galatasaray adına maçtaki en büyük dezavantaj diyebiliriz. Özellikle Marcao’nun Galatasaray’ın derinden oyun kurmasındaki ilk isim olması ve topu dağıtma görevinin tamamen kendisinde olduğunu düşünürsek bunun yanında hem Marcao’nun hem de Luyindama’nın savunma anlamında etkisini düşünürsek Galatasaray maçta bu iki ismi arayacaktır. Nagatomo ve Mitroglou’nun durumu ise maç günü belli olacak.

Fenerbahçe geçtiğimiz hafta Ankaragücü karşısında istediği sonucu alamasa da oyun olarak etkili olduğunu söyleyebiliriz. Buradan hareketle Ersun Yanal Ankaragücü maçındaki ilk 11’ini bozmayıp kart cezalısı Mehmet Ekici yerine Miha Zajc’ın ilk 11 başlamasını bekliyorum.

Galatasaray’da Marcao ve Luyindama’nın ikisinin birden olmaması Fatih Terim’in elini kadro seçimi anlamında çok zorlaştırıyor. Malatyaspor’daki ilk 11’inden yola çıkarak stoperlerden birinin Donk olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten kendisini de hem Galatasaray’da hem de Galatasaray’dan önce Kasımpaşa’da stoper mevkisinde izledik. Son maçta beklerden istediği verimi alan Fatih Terim’in bu anlamda sol bekte Linnes sağ bekte ise Mariano’nun olacağını ve bu ikiliyi bozmayacağını bekliyorum. İleri üçlüde Onyekuru Diagne Feghouli olurken 8 numara pozisyonunda ise Belhanda’yı izleyeceğiz. Buraya kadar her şey tamam. Asıl sorun buradan sonra başlıyor. Stoperde Semih Kaya oynarsa  6 numarada Fernando diğer 8 numara ise Ndiaye/Belhanda olacaktır. Stoperde Fernando oynarsa 6 numarada Ndiaye diğer 8 numarada ise Emre Akbaba oynayacaktır. Maç saatine kadar çok fazla diziliş ve formasyon fikri belirtilecektir. Kadrolar açıklanınca Galatasaray’ın oyun planı hakkında ne istediğini daha net söyleyebiliriz.

Oyun planları

Hem Fenerbahçe’nin hem de Galatasaray’ın rakibine üçüncü bölgede baskı yapacağını buradan hareketle iki takımı da çoğunlukla geçiş hücumunda izleyeceğimizi düşünüyorum. Galatasaray’a karşı rakiplerin genelde yoğun bir üçüncü bölge baskısı yaptığını söylemek pek doğru olmaz. En yakın örneği Galatasaray’ın Alanyaspor deplasmanında gördük. Alanyaspor üçüncü bölgede Galatasaray ile birebir eşleşerek Galatasaray’ın derinden oyun kurmasına izin vermedi. O maçtaki stoper ikilisi Marcao ve Luyindama’ydı. Ayakları iyi iki stoperi olmasına rağmen baskıyı kırmakta çok zorlanan Galatasaray derbide bu iki stoperi de olmadığını düşünürsek baskıya karşı önlem bulmak zorunda. Bu çözümün de aslında ilk ayağı kadro seçiminden geçiyor. Maç özelinde set hücumunda Belhanda’nın her zamankinden daha fazla derine gelip top almak zorunda kalacağını bunun yanında Galatasaray’da topları çıkartan isimin ise Fernando olacağını düşünüyorum. Fenerbahçe ise baskıyı topu beklerine vererek kırmak isteyecektir. Galatasaray’ın pas yollarını kapatmasıyla birlikte Fenerbahçe’de Tolgay ve Zajc birinci bölgeden ikinci bölgeye topu taşırken derine gelip top almasını bekliyorum.

Hem Fenerbahçe hem de Galatasaray beklerini ileride kullanıyor. Bu durum da top kayıplarında; arkalarında bıraktıkları boşlukların rakip için potansiyel atağa dönüşme ihtimali çok yüksek. Galatasaray Bursaspor deplasmanında kaptırdıkları toptan sonra Emre Taşdemir’in arkasındaki boşluktan tehlikeli ataklara maruz kalırken geçtiğimiz hafta oynanan Malatyaspor maçında Linnes ile daha korunaklı olduğunu gördük. Bu maçta da Fatih Terim’in tercihi Linnes olacaktır. Valbuena’nın sol kanatta oynayacağı söylense de Galatasaray’ın en etkili hücum silahı olan Mariano – Belhanda – Feghouli üçlüsüne karşı savunma anlamında Valbuena’ya kıyasla daha iyi olduğunu düşündüğüm Moses’in başlamasını bekliyorum. Gene Belhanda’ya karşı oynamasını beklediğim isim Tolgay olsa da Belhanda’ya karşı fiziksel üstünlük kurması açısından Jailson’un da oynamasına şaşırmam.

Atılan ve yenilen goller

Fenerbahçe’nin attığı 33 golün 20’si akan oyundan gelirken bu 20 golün 14’ü set hücumundan gelirken 6 gol ise kontra atak sonucu gerçekleşti. Fenerbahçe’nin akan oyunda attığı 20 golün 16’sı kanatlardan gelişen atak sonucu gelirken sadece 4 tanesi merkezden gerçekleşti. Geçtiğimiz Ankaragücü maçında Fenerbahçe adına en çok aksiyona sahip oyuncu olan Dirar’a başta olmak üzere kanatları kullanan beklere ve kanat oyuncularına hücum anlamında çok iş düşüyor diyebiliriz. Çünkü Fenerbahçe’nin hücum gücünü üstleniyorlar. Bunun yanında Fenerbahçe kornerden 5 gol atarken 7 gol yedi ve Galatasaray’ın da kornerlerde etkili olduğunu düşünürsek Fenerbahçe’nin buna çözüm bulması gerekiyor.

Galatasaray’ın attığı 58 golün 40 tanesi akan  oyundan geldi. Akan oyundan gelen 40 golün 30 tanesi set hücumundan gerçekleşirken 10 tanesi ise kontra ataklardan gerçekleşti. Bunun yanında Galatasaray her iki kanadından da gerçekleştiği atak sonucu 15’er gol atarken merkezden 10 gol buldu. Bu arada Galatasaray’ın akan oyunda en çok gol yediği bölge ise merkezden gelişen ataklar. Yenilen 17 golün 8’i merkrezden gerçekleşti. Galatasaray adına kontra ataklarda Onyekuru’nun etkinliği set hücumunda ise Feghouli ve Mariano’nun etkinliğini düşünürsek Galatasaray’ın da kanat etkinliğinin çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında Galatasaray kornerden tam 9 gol atarken bu sezon kornerden hiç gol yemedi.

Gol dakikaları

Fenerbahçe’nin attığı ve yediği gol dakikalarını gösteren grafiğe baktığımız zaman her iki yarıda da hemen hemen aynı sayıda gol attığını ve aynı sayıda yediğini görüyoruz. Aslında bu durumun keskin olmamasının sebeplerinden biri de Fenerbahçe’nin sene başından itibaren 3 farklı teknik direktörle yani 3 farklı anlayışla sahaya çıkması diyebiliriz.

Galatasaray’ın attığı ve yediği gollerin dakikalarını gösteren grafiğe baktığımız zaman Galatasaray’ın ilk yarı 15-30. dakikalar arasında etkili olduğunu ikinci yarı ise 45-60. dakikalar arasında etkili olduğunu görüyoruz. Aslında bu durumun oluşmasında Galatasaray’ın maç başlar başlamaz ilk 15 dakika üstünlüğü sağlamak istemesi daha sonra ise erkenden golü bulmak istemesi etkili oldu. Galatasaray bu sezon birçok maçta kapanan rakiplerini açmakta sıkıntılar yaşadı. Buna çözüm ise hep ikinci yarının başında geldi ve soyunma odasından dönüşler 15 gol ile Galatasaray’ın en çok gol bulduğu bölüm oldu.

Sonuç

Galatasaray’ın şampiyonluk yolunda kesin kazanması gereken bir maç olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe ise kötü giden sezonda derbi galibiyetini isteyeceğini düşünüyorum. Bu iki sebep birleşince daha önce izlediğimiz Fenerbahçe Galatasaray derbileri gibi iki takımında yenilmemek için sahaya çıktığı bir maç olmak yerine daha hareketli ve heyecanlı bir karşılaşma olacağını düşünüyorum. İki takımın da golü bulup skor üstünlüğünü korumaya çalışacağını düşünürsek ilk gol atanın maçın gidişatını şekillendireceği bir maç olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş