Mehmet Ekici çare olur mu?

Fenerbahçe, yeni sezona sıkıntılarla başladı. Alanyaspor ve Beşiktaş galibiyetleri kara bulutları bir nebze ortadan kaldırmış olsa da, 7. hafta Akhisar karşısında oynayacağı maç devamlılık açısından önemli olacak. Sancılı başlayan ilk haftalarda temel kanı, Fenerbahçe’nin topu 3. bölgeye taşıyacak oyuncu sıkıntısı çektiği yönündeydi. Orta saha oyuncu profilinin birbirine yakın olunca, dikine driplingi olan, öne pas dağıtma becerisi yüksek oyuncu sıkıntısı çekildi. Bu noktada son iki haftada Mehmet Ekici’nin bu role soyunduğunu görüyoruz.

Peki Mehmet Ekici bu kısa sürede neler yaptı, aranan kan olacak mı?

Öncelikle şunu vurgulamakta fayda var ki, Mehmet Ekici şu an sadece  iki lig maçında görev aldı. Bu durum elbetteki ligin genelinde perfomansına ulaşmak açısından belirleyici olmayabilir, ancak bir fikir oluşturması açısından önemli olacağını düşünüyorum.

Alanyaspor 1-4 Fenerbahçe

Mehmet Ekici, kendisi adına ligin ilk maçını 32. dakikada sakatlanan Dirar’ın yerine oyuna girerek oynadı. Global iş ortağımız InStat’ın Futbol Akademi için hazırlamış olduğu raporlara göre oyuncuların saha içi ortalama pozisyonlarına bakarak başlayalım;

Mehmet Ekici_ Fenerbahce

11 numaralı forması ile Mehmet Ekici,  fiziksel durumundan dolayı çıktığı 77. dakika sonunda, oyunda kaldığı 45 dakikada ortalama olarak orta yuvarlağın hemen önünde yer almış. 8 Numaralı Ozan ve 89 numaralı Josef’in hemen önlerinde…

Mehmet Ekici’nin saha içi aksiyon haritasına bakalım;

ilk haritada tüm aksiyonlarını görüyoruz, 60 dakika için sahanın geniş bir alanına yayılan bir Mehmet Ekici’den bahsedebiliyoruz. Ceza sahasında ise sadece 2 kere buluşabilmiş. Toplamda 46 kere pas aldı Ekici, bu rakam Ozan’da tüm maç boyunca 49, Isla’da 52, Giuliano da ise 62. Attığı 43 pasta %91’lik bir isabet sağlarken, paslarının %56’sı öne oynandığı paslar oldu. Attığı 4 kilit pasın 2’si isabetli oldu. Bu maçta özellikle Janssen’i en çok arayan iki oyuncudan biri olduğunu görüyoruz (4).  Giuliano da 4 pas atarken, Valbuena, Janssen’e 2 pas attı. Ayrıca ofansif ikili mücadelelerde 8/6 ile takımın en  yüksek yüzde ile ikili müsadele kazanan oyuncularından oldu.

InStat’ın birçok farklı parametreyi farklı metodlarla harmanlayıp çıkarttığı InStat Index skoruna baktığımızda ise Mehmet Ekici’nin bu maç özelindeki takım ortalaması olan 299’dan yüksek olan 4 oyuncudan biri olduğunu görüyoruz. InStat’ın Index sisteminin nasıl çalıştığı ile ilgili detaylı yazımızı okumak isterseniz =>  InStat Index

Screen Shot 2017-09-29 at 15.07.40

Bu kadar veriden sonra biraz da saha içinde neler olmuş ona bakalım;

İlk yarı bitmeden hemen önce Ekici orta alanda top istiyor,.

fenerbahce mehmet ekici 1

Orta alanda aldığı pası sağ kanatta hareketlendiğini gördüğü arkadaşının önüne uzun oynuyor.

fenerbahce mehmet ekici 2


Bir diğer pozisyon; Ekici 3. bölgeye yakın top istiyor. Ön alanda ise 3 arkadaşı tek bir defans oyuncu ile kalmış durumda.

fenerbahce mehmet ekici 3

Mehmet Ekici durumu fark etmiş olacak ki vakit kaybetmeden sol çapraza uzun, isabetli bir top atıyor.

fenerbahce mehmet ekici 4


Dakikalar 77’yi gösteriyor; Ekici orta alanda pas alıyor, çevre kontrolünü yapıyor. Önünde rakibin bırakmış olduğu boş alanı fark etmiş olmalı. Driplinge başlıyor.

fenerbahce mehmet ekici 5

Boş alanı iyi kullanarak driplingine devam eden Ekici, rakibin kayarak müdahale denemesinden kurtularak kat etmeye devam ediyor.

fenerbahce mehmet ekici 6

Sol kanattan bindirme yapan arkadaşının önüne, savunmanın arkasına yerden oynuyor.

fenerbahce mehmet ekici 7


Maçla ilgili son pozisyonumuz; Ekici orta alanın önünde pas istiyor ve alıyor.

fenerbahce mehmet ekici 8

Orta alanın boş olmasından faydalanan Ekici yine driplingle 3. bölgeye kat ediyor. Bu arada savunma arkası koşusunu yapan arkadaşının önüne topu bırakıyor.

fenerbahce mehmet ekici 9

Bu pozisyonlardan sonra itirazlar gelecektir; “Alanyaspor ‘un savunma anlayışı çok zayıftı”. Evet zayıftı, Ekici de bunu fırsata çevirdi.

Fenerbahçe 2-1 Beşiktaş

Oynadığı ikinci lig maçı ise, aynı zamanda çıktığı ilk 11 maçı olan Beşiktaş derbisi oldu. Doğrusu birçok Fenerbahçeli taraftarın kafasında bir soru vardı; Aykut Kocaman’ın Ekici’yi ilk 11’de başlatması, fiziki yetersizliği göz önüne alınarak riskli olabilirdi. ilk 45 dakika sonrasında, muhtemelen sarı kart görmüş olma riski, fiziki eksikliği ve Neto’nun da kırmızı kartla oyun dışı kalmasının etkisi ile yerini Mehmet Topal’a bıraktı. Bakalım derbideki ilk 45 dakikasında rakamlar ne diyor;

Öncelikle, iki takımda da kırmızı kartların çok olması, ortalama pozisyonların sağlıklı yansımamasına sebep olduğunu söylemek gerek. Alanyaspor maçındaki boşlukları bulamaması, maç temposunun kendi fiziki yeterliliğine oranla yüksek kalması, etkili bir oyun oynamasını engelledi. Toplamda 13 pas yaptı, %85 isabet oranı ile oynadı. Bu 13 pasın 8’i öne oldu. Ceza sahasına 1 topu var. Ofansif ikili mücadelelerde yine 7/4 ‘lük bir basarı sağladı.
Screen Shot 2017-09-29 at 15.50.55

Beşiktaş derbisindeki InStat Index’i de şu şekilde;

mehmet ekici 10

Rakamlar çok etkili olmadığını söyle de Ekici’nin karakteristik özelliklerini birkaç pozisyonda gördük;

Savunmanın önünde, baskıya rağmen driplingle takımını kontra atağa çıkardı.

mehmet ekici 11

fenerbahce mehmet ekici 12


Bir başka pozisyonda ise pas arası yapıp yine driplingle kat etti. Sonrasında rakip oyuncunun sarı kartlık müdahalesi ile durduruldu.

fenerbahce mehmet ekici 13

mehmet ekici 15

Elbette Mehmet Ekici’den beklenenler çok daha fazlası. Bu iki maç onun mükemmel oynadığını söylediğimiz maçlar olmadı, ancak dripling yeteneği, pas tercihleri ve isabeti düşünüldüğünde, Mehmet Ekici Fenerbahçe için şu anda o bölgenin tek alternatifi gibi duruyor. İlerleyen haftalarda fiziki kalitesini arttırdığı taktirde, bir de zaten en önemli özelliklerinden olan duran top becerisini de gözler önüne sererse, Fenerbahçe taraftarı Ekici’den mutlu olacaktır.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş