Mesut mu, Oscar mı?

Brezilya – Almanya maçına saatler kaldı. Gün içinde iki takımı da farklı istatistikler ile karşılaştırmıştık. Bu yazıda ise iki takımın kilit sayılabilecek iki oyuncusu Mesut ve Oscar’ı karşılaştıracağız.

Öncelikle iki oyuncunun da turnuvada beklenden uzak olduklarını söylemek yanlış olmaz.  İki oyuncu da takımları için çok kritik konumdalar ancak henüz etkinliklerini tam olarak gösteremediler. Bu iki oyuncunun biraz kıpırdanması maçı bambaşka noktalara çekebilir.

Şu ana kadar turnuvada neler yaptıklarına bakalım;

Mesut toplam 247 pas ile daha fazla pas yapan oyuncu. Başarılı pas oranı %87,oldukça yüksek. Oscar’da bu oran %74. Kilit pas sayılarında da Mesut’un 13 pasa 5 paslık bir üstünlüğü bulunuyor. Ancak Oscar’ın bu turnuvada 2 asist ile skora direkt etki ettiğini de belirtmek gerek. Mesut’un henüz asisti bulunmuyor. İki oyuncunun 1’er golü bulunuyor.

Yaratılan gol şansında da Mesut’un 13 şans ile önde olan oyuncu olduğunu görüyoruz. Toplam şut sayıları iki oyuncu da birbirine yakın; 6-7. Ancak şut isabetlerine oscar’ın %83’lük başarısı dikkat çekici. Atmış olduğu 7 şutun 6’sını da ceza sahası dışından atması Brezilya defans hattının ve kalecisinin dikkat etmesi gereken bir durum olabilir. Mesut ise attığı 6 şutun 5’ini ceza sahası içinden attı.

Maç başı ortalamalara da kısaca bakacak olursak;
Mesut’un maç başına Oscar’dan 2.5 katı kadar fazla kilit pas attığını söyleyebiliriz. Ayrıca Oscar’ın neredeyse iki katı kadar fazla gol şansı yaratıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *