Mobil Lig: Dijital yarış

161207_1024x574_smartphone_hand-1024x574

Günümüz spor ve iş dünyasında efektif dijitalleşmenin ekonomik büyümenin temelini oluşturduğu tartışılmaz bir gerçek. Big Data (Büyük Veri) kullanımı şirketlerin ticari stratejilerini şekillendirirken riskleri minimize etmek açısından dayanmaları gereken bir numaralı etmen.

Spor kulüpleri için veri hazinesi oluşturmanın yani hitap ettikleri müşteri kitleleri hakkında detaylı bilgileri toplamanın günümüzdeki en verimli yöntemi mobil uygulamalar. Avrupa futbolunun tüm büyük kulüpleri veri toplama ve veri madenciliği alanına bu nedenle büyük yatırımlar yaparak ekonomik büyümelerini sürdürülebilir hale getirmek için yoğun çaba sarf ediyorlar. Taraftarları için daha kullanışlı ve taraftarlarının günlük yaşamına daha fazla entegre olmuş mobil uygulamalar üretmek çoğu kulübün iş stratejisinin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Kulüp mobil uygulamaları, stadyumlara özel maç günü uygulamaları, fantezi menajerlik oyunları vb. uygulamalar her geçen gün daha fazla geliştirilerek ve çeşitlendirilerek ilgili kitlelerin kullanımına sunuluyor. Bu sayede kulüpler veri hazinelerini daha fazla genişletip kendilerine talep gösteren kitleler içerisinde segmentasyon yapma fırsatı ve kullanıcı davranışlarını en ince detayına kadar analiz etme fırsatını bulabiliyorlar.

Manchester United, Real Madrid, Barcelona vb. kulüplerin bugünlerde dünya çapında yarım milyarı aşan taraftar kitlelerine sahip oldukları gerçeğini göz önünde bulundurunca başka türlü bir yönetim stratejisi oluşturmalarının mümkün olmadığı rahatlıkla anlaşılabiliyor. Ayrıca bu trendin yalnızca spor sektörüyle sınırlı kalmadığını, Big Data’nın iş dünyasının en önemli gerçeklerinden biri haline geldiğini de belirtmekte fayda var.

Ülkemizde de özellikle şampiyon kulüplerin tamamı bu alanda ilk adımlarını atmış olmakla birlikte piyasaya sürdükleri uygulamaların niteliklerine göz atalım.

Galatasaray

Tasarım: +

Güncellik: –

Fan Engagement: –

Galatasaray kulübünün mobil uygulama alanında piyasaya sunduğu tek yazılım resmi kulüp uygulaması. Uygulama bu tip bir yazılımın içermesi gereken yalnızca en temel içerikleri bünyesinde barındırmakla birlikte kullanıcının uygulamaya ihtiyaç duyacağı fark yaratan hiçbir özellik barındırmıyor. Kulüp haberleri, kulüp takımlarının yarıştığı turnuvalardaki puan durumları, GS TV bağlantısı, GS Store sekmesi vb. bazı içerikler uygulamada yer almakla birlikte birçok eksiğin de var olduğunu es geçmek mümkün değil.

Öncelikle uygulamanın kulüp haberleri dışında Ocak ayından beri güncellenmediği ilk göze çarpan durumlardan. Uygulamada gezerken çok sayıda sekmenin sizi boş sayfalara yönlendirmesi de dikkat çekiyor. GS Store sekmesinin uygulama içinde bir işlevinin olmaması sekmenin kullanıcıyı web sitesine yönlendirmesi de mobil uygulama açısından büyük bir eksiklik.

Galatasaray’ın piyasaya sürdüğü bu uygulamayı deneyen bir taraftarın gerçekten uygulamayı ikinci kez kullanmak için hiçbir nedeninin olmayacağı acı bir gerçek. Kulübün açısından değer yaratan değil imaj zedeleyen bir proje olarak öne çıktığını söylemek ağır bir ifade olmayacaktır.

1

Fenerbahçe

Tasarım: +

Güncellik: +

Fan Engagement: –

Fenerbahçe kulübü Türk Telekom katkılarıyla yapılmış iki ayrı uygulama ile mobil uygulama pazarında yer alıyor. Uygulamaların biri kulüp diğeri ise Ülker Arena stadyumuna özel.

Taraftarların uygulamayla etkileşimini artırmak için yaratılmış bazı interaktif paylaşım platformları(resim, mesaj vb.) mevcut. Bazı oyunlar ve uygulama içi araçlar (el feneri eklentisi vb.), tezahüratlar sekmesi uygulamayı renklendiren detaylar. Diğer yandan uygulamada güncel olmayan bazı sayfalar da dikkat çekmiyor değil. Uygulamanın bazı standartları yakaladığı kesinlikle söylenebilir ama bir stadyum uygulaması olmasına rağmen maç gününe ve tesise entegre olmak anlamında sınıfta kaldığını söylemek gerek.

Kulüp uygulaması kaliteli bir arayüze sahip. Benzer paylaşım platformları bu uygulamada da yer alıyor. Kulüp haberleri, FB TV’ye erişim, Fenercell üyelik sekmesi, güncel takım bilgileri uygulamanın sunduğu diğer servisler. Uygulama zaman zaman donarak kapanma gibi hatalar verebiliyor.

Fenerbahçe’nin birbiriyle neredeyse tamamen kesişen servisler ve içerikler sunan iki uygulamayı piyasaya sürmüş olması biraz ilginç. Uygulamalar Türkiye standartlarında iyiler arasında yer alsa da bazı açılardan eksiklikleri görmezden gelinemeyecek seviyede.

2

3

Beşiktaş

Tasarım: +

Güncellik: +

Fan Engagement: +

Beşiktaş mobil uygulama pazarında Vodafone sponsorluğunda hazırlanan Vodafone Arena uygulaması ile yer alıyor. Uygulama oldukça kaliteli bir arayüze sahip. Filtreli kamera, 3D Vodafone Arena, takım sayfasında sunulan istatistik opsiyonu gibi servisler oldukça başarılı. Kulüp uygulamaları arasında amacına en uygun olan ürünün Vodafone Arena uygulaması olduğu söylenebilir.

Diğer yandan haberlerin güncelliği konusunda bazı sıkıntılar mevcut. Ayrıca İngilizce dil seçeneği sunulmasına rağmen seçeneğin tam anlamıyla çalışmaması ve bazı sekmelerdeki yetersiz içerikler uygulamanın hanesindeki eksiler.

4

5

6

Trabzonspor

Tasarım: +

Güncellik: +

Fan Engagement: +

Trabzonspor resmi uygulaması modern ve kullanışlı bir arayüze sahip. Uygulama kulüp haberleri, futbol ve diğer branşlardan takım bilgileri, fotoğraflar ve videolar, TS Club online mağazasına uygulama içi erişim gibi imkanlar sunuyor. Ayrıca uygulama içi üye puan sistemi olması ve ödüllü oyun mekanizması uygulamaya bağlılığı artırma açısından başarılı.

Uygulamanın göze çarpan olumsuz bir yönü reklamlar. Kullanıcıyı rahatsız edici seviyede reklam mevcut uygulama içerisinde.

Trabzonspor genel olarak kaliteli uygulamalardan birine sahip. Ayrıca kulüp bir de E-dergi uygulamasını kullanıma sunmuş durumda.

7

Bursaspor

Tasarım: –

Güncellik: +

Fan Engagement: –

Bursaspor resmi uygulaması ilk anda oldukça eski arayüzüyle dikkat çekiyor. Kulüp haberleri, Bursaspor TV, Bursaspor FM, kulüp ve takım bilgileri, video/resim/müzik gibi medya içerikleri uygulamanın içinde barındırdığı başlıca bölümler.

Uygulamanın ‘fan engagement’ sağlama konusunda ciddi manada zayıf olduğu söylenebilir. Ayrıca oldukça yavaş ve aksak çalışan bir uygulama. Kullanıcının uygulamaya bağlı kalmasını sağlayacak bir özellik sunamayan Bursaspor mobil uygulaması da amacına ulaşmaktan uzak gözüküyor.

8

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş