Napoli: Pas krallığı

111133459

Napoli, Serie A’nın 34.Haftasında evinde Bologna ile karşılaştı. Napoli San Paolo’da rakibini bozguna uğrattı ve maçı 6-0 kazandı.

Napoli bu sezon Serie A’nın süprizi diyebiliriz. Herkes onların üst sıralarda yer alacağını düşünüyordu ancak kimse Scudetto için bu kadar büyük bir yarış vereceğini tahmin etmiyordu. Bende Bologna maçında Napoli’yi analiz ettim.

Napoli’nin başında bu sene Maurizio Sarri var. Sarri’nin oyun anlayışı bol pas oyununa ve ileride yapılacak olan baskıya dayanıyor. Ayrıca savunma düzeni açısından Serie A’nın en iyi hocası diyebilirm. Napoli bu sezon topa sahip olma konusunda %63 gibi bir yüzdeyle zirvede. Ayrıca takım 29 gol yiyerek ligin en az gol yiyen 2.takımı ve 72 golle ligin en çok gol atan 2.takımı durumundalar.

İLK 11

1

Napoli bu ilk 11 ile Bologna karşına çıktı. 30 golle krallıkta zirvede buluna Higuain cezası nedeniyle oynayamadı. İnsigne ise formsuzluğu nedeniyle ilk 11’deki yerini kaybetti. Gabbiadini ve Mertens bu maçta onların yerine ilk 11’de sahaya çıktı.

Savunma Düzeni

Napoli savunmanda birbirine çok yakın ve dar bir takım yaratmış durumda. Bu da onların baskılarını kolaylaştırıyor

2

Napoli savunma geçişlerini 4-4-2 ve 4-5-1 arasında yapıyor. Bunu nedeni Napoli savunmada topa göre pozisyon alıyor ve baskı yapıyor. Bu görselde top sağ iç pozisyonunda olduğu için Allan baskıya çıkıyor.Takım 4-4-2’ye geçiyor.

3

Burada Napoli’nin yaptığı derin savunmayı görüyoruz. Takım 4-5-1 düzeninde orta saha oyuncuları topa baskı yapacak şekilde düzen almışlar. Arka 4’lü ise yatay olarak birbirine çok yakın ve aralara koşuları engelliyorlar.

Baskı Oyunu

Napoli’nin baskı oyununda topa sürekli baskı var ve takım yatay olarak yakın olunca baskının yoğunluğu ve etkisi artıyor.

4

Takım topa göre pozisyon alıyor. Allan sağ içte olan topa bakıya çıkıyor. Takım 4-4-2’ye geçiyor. Takımın boyu ve eni birbirine yakın olduğu için baskının etkisi artıyor.

5

Napoli’nin yaptığı karşı baskıyı görüyoruz. Alan çok iyi daraltılmış durumda ve adam markajına odaklı bir baskı uyguluyorlar.

6

Napoli’nin karşı sahada yaptığı yüksek baskıyı görüyoruz. Adam markajına odaklı yoğun bir baskı var.

Geriden Oyun Kurma

Napoli için geriden oyun kurmak çok önemli. Çünkü, takım pas oyununu çok iyi oynuyor ve bu oyunu baskı altında çok daha iyi oynuyor. Rakibin baskısını yönlendirip sahada boşluklar yaratılıyor.

7

Reina geriden oyun kurmada ilk adam bu pozisyonda. Napolili oyuncuların nasıl pozisyon aldıklarını görüyoruz. Topun iyi bir şekilde dolaşması için oyuncuların birbirleri arasındaki açılarını görüyoruz

8

Napoli geriden oyun kurarken takımın ortada aldığı şekli görüyoruz.2 stoper açılıyor. Hysaj pozisyonunu koruyor. Ghoulam sol tarafta ileride pozisyon alıyor. Ghoulam’ın boşluğuna Hamsik geliyor. Allan merkezde pozisyonunda. Jorginho ise stoperlerin arasına gitmek yerine pozisyonun koruyor ve merkezde Napoli’nin kalabalık kalmasını sağlıyor.

Atak Oranizasyonu

Napoli ataklarının odak noktası sol kanat. O bölgede Napoli’nin önemli silahları: Ghoulam, Mertens ve Hamsik bulunyor. Napoli genellikle ataklarda sol tarafta çoğalıp sağ tarafta boş adam yaratmayı deniyor.

9

Mertens’in merkeze geldiğini görüyoruz. Bu durum sol yukarda Ghoulam için bindirme yapma fırsatı doğuruyor. Mertens’in merkeze kayması Napoli için merkezin kalabalık olmasını sağlıyor.

10

Burada da ileri uç oyuncusu Gabbiadini orta sahaya gelip merkezi kalabalık tutmaya çalışıyor. Ayrıca iki Bologna hattı arasında serbestçe hareket etme şansı buluyor. Bu sayede Napoli, Bologna savunmasının dengesini bozabiliyor. Stoperler marke edecek oyuncu bulamayınca pozisyonlarını kaybediyorlar.

11

Napoli oyunu sol tarafa yıkmış durumda. Sağ tarafta Callejon için alan yaratılıyor.

111

Bir diğer atak organizasyonu Ghoulam’ın hücum koşuları. Napoli rakibini baskı yapması için üstüne çekiyor. Koulibaly uzun topla onu bulmaya çalışıyor.

Goller

13

Napoli oyunu sola yıkınca sağ tarafta ikiye iki avantaj sağlıyor. Gabbiadini ön tarafa koşu yapıyor.Mertens güzel bir pasla onu buluyor ve Gabbiadini golü atıyor.

14

Napoli hücumda kazandığı topla hızlı hücuma çıktı. Bologna savunması dengesiz ve derinde yakalandı. Mertens solda bire bir pozisyon yakaladı. Rakibi geçerek golü attı.

15

Burada Napoli oyunu sağ tarafa yıkmış durumda. Bologna savunmasının pozisyon hatalarını görüyoruz.El Kaddouri güzel pasla Mertens’i buluyor.Mertens rahatça içeri girerek golü atıyor.

16

Bologna savunması topun arkasında kalabalık kalmasına rağmen yatay olarak iyi pozisyon alamıyor. Lopez için iki seçenek ortaya çıkıyor. Ghoulam ve Mertens. Lopez ortada bomboş olan Mertens’e atıyor. Burada sol bek ve orta sahadan bir oyuncu Mertens’i görüyorlar ancak baskı yapmayınca Mertens uzaktan bir vuruşla güzel bir atıyor.

17

Napoli’nin 6.golü.Lopez kendisine duvar olan El Kaddouri’ye pası atıyor ve savunma arkasında koşuya başlıyor.El Kaddouri ise sağda ki Mertens’e tek pas yapıyor.Bu arada Lopez hala koşuya devam ediyor.Bologna savunması Lopez’in koşusunu izleyince Mertens topu Lopez ile buluşturuyor ve Lopez 6.golü atıyor.

Sonuç

Napoli bu maçta Higuain eksiğine rağmen harika bir performans ortaya koydu. Higuain’e bağlı bir takım olmadıkları mesajını çok net bir şekilde verdiler. Scudetto artık çok uzak bir ihtimal olsa da oynadıkları futbolla İtalya’ya ve Avrupa futboluna mesaj verdiler. Maurizio Sarri ise çok büyük bir tebriki hak ediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş