Oynadı, Kazandı, Dans Etti | Roger Milla

milla5

Sabit bir gülümseme.

Dans

Çok sayıda gol.

Kamerun ve Afrika futbolunun efsanevi ismi Roger Milla bu 3 tanımla özetlenebilir.

Yalnızca doğduğu topraklara değil, futbolun takip edildiği tüm ülkelere adını duyurmuş bir ikonu hatırlatmak, kendisini canlı izleme şansına sahip futbolseverlere o anları yeniden yaşatmak istedik.

Karşınızda, Roger Milla!        

Babasının demiryolundaki işi sebebiyle oradan oraya sürüklenmişti 1952 doğumlu Roger. Gittiği her yere beraberinde futbol sevgisini de götürdü. Sokakta herkese olduğu gibi ona da bir lakap takılmıştı: Pele. Yıllar sonra Afrika’nın Pele’si olarak anılacağını kim bilebilirdi? Lakabının hakkını vererek henüz 20’li yaşlarına gelmeden Kamerun’un en büyük takımlarından birinde forma şansı bulmaya başladı.

milla

1976 yılı 24 yaşındaki Roger için kariyerinin önemli noktalarından birini teşkil ediyordu. Formasını giydiği Tonerre C. Afrika Kupa Galipleri Kupası’nı kazanmış, Milla da Afrika Altın Top ödülünü kazanmıştı. Bitiriciliği, golcü içgüdüsü ve tekniğiyle dikkat çekiyordu.

Afrika’nın en iyi futbolcusu seçilmesi ona Avrupa’nın kapılarını açtı. Valenciennes kendisini ikna etti ve Roger’ı ülkesinin dışına çıkaran kulüp oldu. İlk yurtdışı deneyimi pek parlak geçmedi ve 2 sezonun ardından Monaco’ya transfer oldu. Burada da bekleneni veremeyen Milla, Bastia’da adını yeniden duyurmaya başladı. Bu performansı 1982 Dünya Kupası Kamerun kadrosuna dahil edilmesini sağladı. İlk maçta Peru karşısındaki golü iptal edilen Milla, turnuvayı golsüz kapattı ve Kamerun 3 maçta 3 beraberlikle turu geçemedi.

milla2

1984 yılına gelindiğinde, 32 yaşındaki Milla Saint-Etienne formasını üzerine geçirdi. Burada 2 yıl geçiren Milla, adeta pik yaptı ve kendini yeniden kanıtladı. Bu performansını milli takımda da devam ettiren Milla, 1984 Afrika Uluslar Kupası’nı ülkesine kazandırdı. 2 yıllık Saint Etienne macerasının ardından Montpellier’e transfer olan Kamerun efsanesi, burada geçirdiği 3 sezonda da gollerine devam etti. 1988 Afrika Uluslar Kupası yine Milla’nın ellerinde yükseliyordu. Bu turnuva ile birlikte 36 yaşındaki Milla milli takımı bıraktığını açıkladı. Kariyerinin ilk adımlarını attığı Kamerun kulüplerince düzenlenen jübileye tahmini 100,000 izleyici şahit oldu. 2 yıllık bir dinlenme dönemi geçiren ve emekliliğine hazırlanan Milla’nın kapısı yeniden çalınacaktı.

Dünya Kupası Tarihinin En Yaşlı Golcüsü

İtalya’da düzenlenen 1990 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan Kamerun’da kadro seçimi gündemi meşgul ediyordu. Roger Milla’nın bu turnuvada ülkesine liderlik yapmasını isteyenlerin sayısı gittikçe artıyordu. Çok geçmeden Kamerun devlet başkanı Paul Biya (halen bu görevi sürdürmektedir) Roger Milla’dan milli takıma dönmesini istedi. Bu davet üzerine Milla İtalya’ya, tarih yazmaya doğru yola çıktı. Grupta Maradona’nın Arjantin’i ve Hagi’nin Romanya’sı gibi güçlü ekiplerle eşleşen Kamerun, sürpriz bir şekilde grubu lider bitirecekti. Gruptaki ikinci maçta Romanya karşısında oyuna sonradan dahil olan Roger Milla, Romanya ağlarına 2 gol bırakarak ülkesine galibiyeti getirdi. Ayrıca bu, 38 yaşındaki Milla’ya Dünya Kupası tarihinin en yaşlı golcüsü unvanını kazandırdı.

milla3

2. turda Kolombiya ile eşleşen Kamerun’u, ulusal kahraman ilan edilen Roger Milla zafere taşıdı. Oyuna yine sonradan giren Milla, uzatmalarda attığı iki golle çeyrek final biletini ülkesine kazandırdı. Higuaita, Escobar, Valderrama gibi yıldızları kadrosunda bulunduran Kolombiya ne olduğunu anlayamamıştı. Çeyrek finalde İngiltere ile eşleşen Kamerun, uzatmalarda İngiltere’nin kazandığı penaltı ile elense de bu başarı tarihe altın harflerle yazıldı. Roger Milla bu karşılaşmada gol atamasa da takımına bir penaltı kazandırıp, 2. golün de asistini yaptı. Kamerun’un bu başarısı Afrika uluslarına bir müjdeydi, artık Dünya Kupalarına bu kıtadan 3 takım gidecekti.

Milla’nın Dünya Kupası Performansı;

1990 Dünya Kupası’ndan sonra kulüp kariyerine ülkesinde ve Endonezya’da devam eden Milla, 1994 Dünya Kupası’nda Kamerun kadrosuna dahil edilerek harika bir şekilde onurlandırıldı. Rusya, İsveç ve kadrosunda Taffarel, Bebeto, Romario gibi yıldızları barındıran Brezilya ile eşleşen Kamerun, yalnızca 1 puan alarak grubu son sırada tamamladı.

42 yaşındaki Milla, 6-1 kaybedilen Rusya maçında gol atarak tarihe bir kez daha adını yazdırdı: Dünya Kupası tarihinin en yaşlı golcüsü. Ayrıca Milla, 3 kez Dünya Kupası finallerinde oynayan ilk Afrikalı futbolcu oldu. Bu turnuva ile birlikte milli takıma son noktayı koyan Milla, birkaç sezon daha kulüp kariyerine devam ederek futbola son noktayı koydu.

milla4

Kamerun’da başlayan, Fransa, İtalya, Amerika’ya kadar uzanan bir başarı hikayesi son buldu. Gol sonrası dansın ilk usta ismi Milla, futbol defterini kapattı. Yukarıda anılan istatistiklere ek olarak çocukluğunda kendisine lakabı takılan Pele tarafından “Yaşayan en başarılı 125 futbolcu” listesine seçildi. Ayrıca 2006 yılında CAF tarafından son 50 yılın en iyi Afrikalı futbolcusu seçilerek onurlandırıldı.

“Sahaya çıkıldığında herkes eşittir” diyor Afrika futbol efsanesi. Belli ki ülkesini çeyrek finale taşırken, gollerini sıralarken, takımına liderlik ederken hep bu felsefeyi korudu kendi içinde. Ve elbette oynadığı futboldan, attığı gollerden keyif aldı.

2010 Dünya Kupası Coca Cola reklamlarında izlediğimiz gibi: Oynadı, kazandı ve dans etti!