Oyuncu inceleme | David Okereke

 

29 Ağustos 1997 doğumlu David Chidozie Okereke, Nijerya’nın Lagos kentinde doğdu. 182 cm boyunda 75 kg ağırlığındaki Nijeryalı santrfor, 2015 yılında hala formasını giydiği İtalya Serie B takımlarından Spezia’ya, USD Lavagnese 1919 takımdan transfer oldu. Geçtiğimiz sezon Serie C-C takımlarından Cosenza’ya kiralanan Okereke, bu sezon çıktığı 17 maçta takımına 5 gol 3 asistle katkı sağladı ve oynadığı 1483 dakika ile maç başına yaklaşık 87 dakikayla takımının vazgeçilmez oyuncuları arasında yer aldı.

Transfer geçmişi

Oyuncu performansı

İncelememizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’ e teşekkür ederiz.

Oynadığı pozisyon

David Okereke’nin orijinal mevkisi santrfor. Spezia teknik direktörü Pasquale Marino, Okereke’yi asıl mevkisi santrfor dışında sol ve sağ kanat forvette de kullanıyor. 4-3-3 diziliminin ileri üçlüsünün her bölgesinde görev yapan Okereke, aslında ne tam bir kanat forvet ne de merkez santrfor. Özellikle gol vuruşlarında iki ayağını kullanabilmesi ve iki kanattan da toplu veya topsuz koşularla ceza sahasına yönelmesi, ceza sahasında takımına sayıca artış ve rakip takımın dengesinin bozulmasını sağlıyor. Marino da gol ihtiyacı olduğu maçlarda merkeze tam bir santrfor koyup kanat forvetlerden birine de Okereke’yi yerleştiriyor.

Isı haritasını incelediğimizde de görüyoruz ki Okereke genellikle sağ tarafı kullanıyor. Half space boşluğunu oldukça sık kullanan Okereke, yine half spacede aldığı topları oldukça etkili kullanıyor. Çok hareketli, gezgin ve süratli bir oyuncu olmasının yanında sırtı dönük de oynayabilmesi, çift forvetli dizilimlerde hem kısa forvet hem de pivot santrfor oynamasına imkan sağlıyor. Ayrıca, neredeyse asıl mevkisi kadar sağ ve sol kanat forvet rolünde oynamış olması maç içinde de rahatça pozisyon değiştirebilmesi anlamına geliyor.

Oyuncuyu ‘FA 4 Corner’ modeli ile teknik, fiziki, sosyal ve mental yönlerden inceleyeceğiz.

Fiziksel özellikler

Okere’nin futboluna en çok etki eden FA 4 Corner başlığı hiç şüphesiz fiziksel özellikleri. Çevikliği, çabukluğu, ivmelenmesi ve gücü ile rakip savunmayı sürekli yıpratan bir karakter olan Okereke, rakip takım savunmasına yaptığı agresif baskı ile karşı takımın oyun kurmasını ve isabetli paslar vermesini engelliyor. Fiziksel özelliklerini tek tek düşünürsek, en çok göze çarpan özelliği hızı ve çevikliği. Zaten Spezia’nın hücum organizasyonlarından birisi de top rakipteyken kendi kalesine kadar çekilip, top kazanıldıktan sonra ya hızlıca topu Okereke’yle buluşturmak ya da savunma arkasına atılan uzun paslar ile topu Okereke’nin süratini kullanıp, savunmayı hızıyla ekarte edip, tehlike yaratmasıdır. (Serie B İkili Mücadele ve Hava Topu Kazanma Yüzdesi)

Açık alanda, Serie B’de onu durdurabilecek çok fazla oyuncu yok. Fakat hava topu kazanma oranı için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Gücünün getirdiği birtakım artılar olsa da pozisyon alma ve zamanlama konusunda ciddi eksikleri olduğu için %31’lik bir hava topu kazanma oranı sahip. İkili mücadelelerde ise %40’lık bir kazanma oranı yakalayan Okereke’nin bu oranı, Serie B’de 23 yaş altında en çok gol atan beş oyuncu arasında en üst sırada yer alıyor.

Çalışkanlığı, çevikliği, hızı ve hücumun neredeyse her bölgesinde oynaması Okereke’yi diğer oyuncuların bir tık önüne koyuyor. Bir diğer pozitif fiziksel özelliği dayanıklılığı olan Okereke, maç başına ortalama 87 dakika süre alıyor ve maç içinde sürekli boş alanlara koşu yapmaktan asla vazgeçmiyor. Okereke, sağlam bir fiziğe sahip olduğu için kolay kolay yıkılmıyor ve onu durdurmak için yapılan fauller, özellikle açık alanda yapılanlar, genellikle kartla sonuçlanıyor.

Zıplama yeteneği oldukça gelişmiş durumda olan Okereke boyunun da verdiği avantajla kafa toplarında rakip stoperlere zorluk yaşatabiliyor. Kısacası, fiziksel özellikleri baz alındığında, Okereke’nin beş büyük ligde de sıkıntı çekmeyeceğini düşüyorum.

Fiziksel Özellikler:(6.75/10.0)

Teknik özellikleri

Okere’nin teknik özellikleri hakkında olumlu yönlerden başlayacak olursak, skora direk katkı olarak Serie B’de 23 yaş ve altı baz alındığında en çok katkı yapan oyuncu konumunda. Bu sezon attığı 5 gol ve yaptığı 7 asist ile 12 gole doğrudan katkı yaptı. Oynadığı pozisyon bölümünde de bahsettiğim gibi ne kadar çok yönlü bir hücum oyuncusu olduğunu bu istatistikten bile anlayabiliriz. Bir diğer pozitif özelliği ise iki ayağıyla da yaptığı bitirici vuruşlar. Karşı karşıya pozisyonlarda sağ ve sol ayağını etkili şekilde kullanması da kalecileri çaresiz bırakabiliyor. Çoğu zaman nerede nasıl vurulması gerektiğini çok iyi bilmesine rağmen teknik özelliklerinin eksikliği nedeniyle xG verisi olan 0.42’nin altında maç başına yaklaşık 0.2 gol atıyor. Bitiricilik konusunda eksik bir oyuncu olduğunu kabul etmek gerekir fakat Spezia’nin oyun mentalitesinin de burada devreye girdiğini düşünüyorum. Geriye çekilip rakip savunmayı önde yakalayıp Okereke’ye atılan toplardan faydalanmayı hedefleseler de oyuncuya atılan pasların isabet yüzdesi ve kalitesi oldukça düşük. Tüm bunlara rağmen Serie B’de 23 yaş altı oyuncular arasında en çok gol atan üçüncü oyuncu konumunda. Sonuç olarak, kontra oyunu benimsemiş, daha kaliteli ayaklarla ve takımla ortalama gol sayısının artacağını düşünüyorum.

Final third dediğimiz üçüncü bölgede maç başına yaptığı 1.34 pas ve hiç de fena olmayan %63,34 pas oranına sahip. Serie B’deki birçok sahanın zemininin kötü olmasına rağmen üçüncü bölgede sahip olduğu oran gerçekten iyi. Geri paslarda ise %90,83 oranına ve maç başına 6.61 pas ortalamasına sahip.

Oynadığı pozisyon bölümünde de değindiğimiz gibi merkez forvet kadar kanat rolünde de oynamasına rağmen maç başına sadece 0.9 orta yapması düşündürücü.

Dripling konusunda fazla yeterli bulmadığım bir oyuncu çünkü ayaklarına yeterli kadar hâkim değil ve first touch özelliği oldukça zayıf. Maç başına yaptığı dripling sayısı 2.8 ve başarma oranı %62 olmasına rağmen bunların çoğunu hızıyla gerçekleştiriyor. Başarısız olduğu top sürmelerin birçoğunu da topu ileriye hızlıca sürerken topun kontrolünü sağlayamadığı için yapıyor.

(Serie B U23 Skora Katkı) (Serie B U23 skora direkt katkı tablosu)

Teknik Özellikleri:(5.5/10.0)

Mental özellikleri

Yazının başından beri Okereke’nin açık alanda ne kadar etkili olduğundan bahsettik. Topsuz oyunda da oldukça etkili olan oyuncu, aynı zamanda iyi bir önseziye sahip. Attığı gollerde seken topların nereye düşeceğini önceden kestirip, rakiplerinden çok önce o bölgede oluyor. Özellikle duran toplarda ceza sahasına düşen veya seken toplar Okereke için bir gol silahına dönüşebiliyor.

Bu sezon sadece üç sarı kart görmesi sakin bir oyuncu olduğunun da kanıtı aslında. 4-3-3 ün merkezinde sağında ve solunda oynaması pozisyon bilgisinin olduğunu kanıtlayan bir diğer unsur. Ayrıca hangi pozisyon olursa olsun canla başla hiç durmadan kararlı bir şekilde gol araması pozisyonları sonuna kadar takip etmesi oyuncunun ne kadar kararlı, çalışkan ve mücadeleci bir oyuncu olduğunu gösteriyor.

Mental özellik olarak, en eksik yönü iyi bir takım oyuncusu olmamasıdır. İkiye bir, üçe iki, sayıca üstün olarak yapılan kontralarda, bencilce davranması ve karar verirken tereddüt etmesi takımına bazen pahalıya mal olabiliyor. Bencilliğinin, düşük seviyeli bir ligde oynadığı için kendini göstermek istemesinden ve tecrübesizliğinden ötürü olduğunu düşüyorum. Bir diğer negatif unsur ise oyuncunun saha görüşü. Top ayağındayken önü tamamen boş olduğunda veya kaleye vurulacak mesafe olmadığında, kafasını yerden pek kaldırmaması, sahada olan bitenden pek haberi olmamasını yol açıyor.

Mental Özellikler: (6.0/10.0)

Sosyal özellikler

Sosyal özelliklerinde en çok göze çarpan özellik sadakat duygusunun ön planda oluşudur. Geçen sezon kiralık olarak gittiği Cosenza’nın bir üst lige çıkmasında katkı yapmış olan Okereke sosyal medyada üstünden bir sezon geçmesine rağmen hala devam ettirdiği arkadaşlıklarıyla ne kadar sevilen bir isim olduğunu gösteriyor. Spezia’daki arkadaşlarıyla da oldukça yakın bir ilişkiye sahip. Takım arkadaşlarının paylaşımlarında da bulunması çevresini olumlu etkilemesine bir diğer örnek. Aynı zamanda yaptığı bir diğer paylaşımda da ‘nereden geldiğinizi asla unutmayın ve mütevazı kalmaya devam edin’ demiştir.

Cosenza’da yaşadığı şampiyonluktan sonra ve Spezia’da sezon başında yapılan röportajlarda oldukça neşeli gözüken güleç ve enerjik haliyle insanlara pozitif enerji veriyor. Ayrıca basın toplantılarında ve maç sonrası basına verilen demeçlerde, muhabirlerle veya gazetecilerle göz göze gelmekten kaçınması, göz önünde bulunmaktan hoşlanmadığını gösteriyor.

Ailesiyle vakit geçirmekten oldukça hoşlanan Okereke, ailesiyle olan yakınlığını sosyal medyadan da bizlerle paylaşıyor. Futbol ve ailesi dışında arkadaşlarıyla vakit geçirmek dışında fazla sosyal aktivitelerde bulunmayan Okereke twitter hesabı da bulunmuyor.

Sosyal Özellikler:(8.0/10.0)

Genel değerlendirme

 

Daha çok baskı kuran ve savunma çizgisini orta sahaya kadar çeken takımlara karşı müthiş bir hücum silahı olarak kullanılabilecek bir oyuncu. Okereke, hücuma pasla çıkmaya takımlara karşı şok pres yapabilecek hızda ve mücadeleci bir yapıya da sahip aynı zamanda. Her taktik ve dizilime uygun olan komple bir oyuncu olmasının yanı kapalı savunmalara karşı da uzaktan yaptığı isabetli vuruşlar ile de kilidi açabilecek bir potansiyele de sahip. Eksi olarak dar alanda çizgi veya kanat forvet oyuncusu oynadığı zamanlarda sıkıntılar yaşayabiliyor.

Boyunun avantajı ile duran toplarda takımına verdiği savunma desteğinin yanı sıra, kanat forvet oynadığı maçlarda ceza alanına yaptığı koşular ile özellikle yine hava toplarında rakip takıma tehdit oluşturabiliyor.

Anadolu takımlarımızda kontra oyununu benimseyen takımlarda bir yıldız haline geldikten sonra büyük takımlarımızın da peşinde olacaği bir oyuncu olabileceğini düşünüyorum Okereke’nin. Mevcut GSN Index’i 36.47 olan ve potansiyel GSN Index’i 60.70 olan Okereke elbette daha iyi yerlere gelecek ve bu veri de onu kanıtlıyor.

Genellikle İtalya alt liglerde kısa da olsa iyi performans sergileyen oyuncular Serie A’ya hemen transfer yapabiliyor fakat fazla süre bulamadıklarında yine alt liglere kiraya veriliyor. Kariyerini iyi planlayıp hem gelişebileceği hem de kendini Avrupa arenasına gösterebilirse daha iyi takımlarda boy gösterebileceğini düşünüyorum. Özellikle var olan fiziksel artılarının yanına, dripling, dar alanda nasıl oynanır, zamanlama ve saha görüşü gibi teknik ve mental özellikler eklerse ileride adından bahsettirebilecek bir oyuncu haline gelebilir.

Global Soccer Network’ün yaptığı farklı hesaplamaların ve algoritmaların sonucuna göre, Okereke’nin uluslararası seviyeye çıkamayacağı gösteriliyor. Potansiyel GSN Index puanı ile uluslararası seviyeyle arasında yaklaşık beş puanlık bir fark var. Yaşının henüz genç olması, forvet oyuncularının oyunlarını ve tarzlarını daha geç oturtması nedeniyle ve çalışkanlığının yardımıyla uluslararası seviyeye çıkacağını düşünüyorum. Çıkamasa bile, özellikle bizim de bulunduğumuz, ortalama liglerde, kulüplerimize fazlasıyla katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Genel Değerlendirme: (6.8/10.0)

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

fidelbaranozturk@gmail.com'

Yazar: Fidel Özturk

Paylaş