Oyuncu İnceleme | Luke Garbutt

Doğum Tarihi: 21 Mayıs 1993

Yaş: 22

Uyruğu: İngiltere

Boyu: 1,80 m

Mevki: Sol bek

Kulüp: Everton

Milli takım: İngiltere U-21

Piyasa değeri: 2 Milyon Euro

luke1

Kariyeri

1993 Harrogate doğumlu Luke Garbutt, profesyonel kariyerine Leeds United takımında başladı. Everton, 2009 yılında Luke için £600,000 bedel ödedi ve kendisine mavi formayı giydirdi. 2011/2012 sezonunda Skybet Lig 2 ekibi Cheltenham Town’a kiralanan Luke, burada 34 maça çıktı ve biri frikikten, biri de ceza sahası dışından olmak üzere 2 gol kaydetti. 2012/2013 sezonunu kulübünde geçiren oyuncu, Everton formasıyla ilk resmi maçına 29 Ağustos 2012’de Lig Kupası’nda Leyton Orient karşısında çıktı.

Cheltenham Town forması altında kaydettiği frikik golü;

2013/2014 sezonuna gelindiğinde ise Luke’a demiryolları yeniden gözükmüştü. Biletini bu kez Colchester kentine kestiren oyuncu, Skybet Lig 1 ekibinde 19 maça çıkıp 2 gol attı. Ancak bu yolculuğu yarıda kesen, Merseyside ekibinin yedek sol beki Bryan Oviedo’nun sakatlığı oldu. Luke Garbutt, Leighton Baines’in arkasında beklemek üzere evine geri döndü.

Geride bıraktığımız 2014/2015 sezonu ise Luke için oldukça verimli geçti. Avrupa Ligi’nde çıktığı maçların ardından Leighton Baines’in sakatlanmasıyla Arsenal karşısındaki lig maçına ilk 11 başlama fırsatı buldu. Sezon sonunda oyuncunun kulübüyle 5 yıllık sözleşme imzaladığı açıklandı.

Luke Garbutt, milli formayı U16, U17, U18, U19, U20 ve U21 kategorilerinde terletti. 2010 Avrupa U-17 Futbol Şampiyonası’nda ülkesinin şampiyon olmasına katkı sağladı. 2013 yılında ülkemizde düzenlenen FIFA U-20 Dünya Kupası’nın aday kadrosundaydı fakat 21 kişilik turnuva kadrosuna seçilemedi. Ancak Sam Byram’in sakatlığının üzerine kadroya dahil edildi fakat turnuvada maça çıkmadı. Mayıs 2014’te ilk maçına çıktığı U-21 takımının ise önemli oyuncularından olan Luke, bu formayla 11 maça çıktı.

luke2 Profili

Modern futbol anlayışında bir bek oyuncusundan sadece savunma yapması beklenmez. Hücuma katkı sağlamalı, bindirmeleriyle kanat oyuncusuna alan açmalı, forvetleri beslemeli, geriden oyun kurarken topu 2. bölgeye iyi aktarabilmelidir. Luke için bu özelliklere sahip olması büyük bir avantaj. Gerektiğinde 4-4-2 sisteminin sol kenarında da oynayabildiği için hücum özellikleri savunmasına göre daha ön plandadır. Savunmada zaman zaman aksayabilir, ofsayt çizgisini bozabilir, kademe hataları yapabilir. Bu eksikliklerini gidermesi ancak daha fazla maça çıkmakla, yüksek seviyelerde daha fazla süre bulmakla mümkün olabilecektir.

Oyuncunun fiziksel özelliklerine gelirsek ekonomik kullanırsa maç içinde kendisini yarı yolda bırakmayan bir yapıya sahip. Bir bek oyuncusundan beklenen hızı ve çevikliği barındırsa da omuz omuza mücadelelerde kendisini güçlendirmesi gerek. Özellikle Premier Lig gibi fiziksel mücadelenin en üst seviyede yaşandığı bir ligde bir savunma oyuncusu her türlü çarpışmaya hazır olmalıdır. Luke’ün geliştirmesi gereken özelliklerden biri de budur.

İngiltere U-21 formasıyla kullandığı frikik ve sonrasında atılan gol;

Luke hakkında değinilmesi gereken en önemli konu ise duran toplardaki becerisi olsa gerek. Savunma ve hücum özellikleriyle tamamen güvenebileceğiniz bek oyuncunuz, duran toplarda da rakibe tehlike yaratsa harika olmaz mıydı? Genç Garbutt henüz savunma ve hücum sistemini oturtamasa da duran toplarda tehlike yaratıyor. Gerek doğrudan kaleyi hedef aldığında gerekse kenarlardan ceza sahasına gönderdiği toplarda doğru noktayı bulabiliyor. Ayrıca İngiliz oyun sisteminin getirdiği kanatlardan penaltı noktasına yüksek ortalar konusunda da oldukça başarılı. Bu da genç yaşına rağmen Luke’ün hanesine artı olarak yazılıyor.

luke3

Ashley Cole’un milli takımı bırakmasının ardından gözler haleflerine çevrildi. İlk aday elbette Luke’ün arkasında beklediği, örnek aldığı Leighton Baines idi. Fakat sakatlıklarla boğuşan oyuncunun yerine Kieran Gibbs ve Ryan Bertrand süre buldu. Bu formayı zorlayacak bir diğer isim ise Garbutt’ın adaşı Shaw. Önümüzdeki yıllarda bu forma için rekabete Matthew Targett ile birlikte Luke Garbutt’ın da katılabileceğini söylemeliyiz. Elbette bunun için kendisine verilen şansı iyi değerlendirmeli, savunmasını ve fiziğini kuvvetlendirmeli. Eksiklerinin üzerine gider ve kendini geliştirirse 2020 Avrupa Şampiyonası’nda İngiltere Milli takımının 11’ini sayarken kendisinin adını telafuz edebiliriz.

Luke Garbutt’ın Wolfsburg karşısındaki performansı ;

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş