Oyuncu İnceleme | Marco Fabian

Önceki yazımızda tüm detayları ile belirttiğimiz gibi Finansal Fair- Play bilhassa, şampiyonluğa oynayan takımlar için hayati değer taşıyor. Son yıllarda transferde özellikle aldıklarından çok sattıkları ile gündeme gelen Beşiktaş için bu sezon da önceliklerden farksız olacak gibi gözüküyor zira diğer yandan yazımıza da konu olan orta saha transferlerine baktığımızda, Veli Kavlak sözleşmesi feshedilerek, gelecek vadeden genç yıldız Talisca ise kiralık sözleşmesi yenilenmeyerek takımdan ayrılan isimler oldu. İste bu noktada Beşiktaş özellikle orta saha ve hücum hattı arasında bağlantıyı kuracak, hücuma yönelik bir orta saha oyuncusuna yöneldi. İş bu yazımızda, adaylar arasında da son zamanlarda oldukça lafı geçen Marco Fabián’i inceleme şansı bulacağız.Tam adi ‘Marco Jhonfai

Fabián de la Mora’ olan oyuncu, 29yaşında, 170 boyunda ve 65 kilo. Ülkesinin formasını ise 40 defa giyerken, toplamda 9 gole imzasını atmış ve 2014 ile 2018 Dünya Kupası kadrolarında kendisine yer bulmuştur. 2014 Dünya Kupası’nda 3; 2018 Dünya Kupası’nda ise sadece 1 maçta forma şansı bulabildi. Güncel mevkii ofansif orta saha, daha doğru tabir ile ’10 numara’ olan futbolcu şu anki kulübü Eintracht Frankfurt’ta da 10 numaralı formayı giymektedir. Ancak daha öncesinde, ülkesinde sırasıyla Guadalajara, Chivas ve CD CruzAzul formaları giyen futbolcu nihayet 2015/2016 sezonunda Eintracht Frankfurt’a transfer oldu ve 30.06.2019 tarihine kadar sözleşmesi bulunuyor. Yaşı itibariyle, kendisi hakkında öngörülen potansiyelin tümüne ulasan futbolcu, mevkii itibariyle oyun kurucu konumunda yer alıyor.

Genç yasta başladığı futbol kariyerinde kulüp bazında en çok forma giydiği takım olan Guadalajara’da geçirdiği tüm sezonlarda 232 maça çıkan oyuncu, 57 gol ve 36 asistlik başarılı bir performans gösterdi. Diğer Meksika temsilcisi CD CruzAzul ile toplamda çıktığı 35 maçta; 7 gol ve 3 asistlik performans gösterirken, an itibariyle formasını giydiği Eintracht Frankfurt ile ilk sezonunda 11 maçta, 0 gol, 2 asist; ikinci sezonunda 24 maçta, 7 gol, 4 asist; son sezonda ise 7 maçta, 1gol ve toplamda 49 maça çıkan tecrübeli oyuncu 8 gol ve 6 asistlik performansı ile dengeli bir hücuma yönelik orta saha oyuncusu olduğunu ispat etti. Zira,
Fabian kariyeri boyunca forma giydiği kulüplerde mevkisin itibariyle birbirinden çok uzak
olmayan gol/asist oranı ile oynamayı başardı.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

The FA ’in geliştirdiği ‘THE FOUR CORNER’ sistemi gereği incelemeye konu oyuncunun özelliklerine bakılacak olursak; Yazının pek çok yerinde de belirtildiği gibi, kısa boylu ve hafif bir oyuncu olan Fabian, özellikle ikili mücadele, hava topu ve fiziki güç isteyen oyun içi atraksiyonlarda biraz zayıf kalabilme ihtimaline sahip. Zira güç ve topa yükselme gibi özellikleri oldukça zayıf durumda. Ancak diğer yandan, hızı, aniden hızlanması ve ağır olmayan vücudu sayesinde dengesi iyi olan oyuncu bu sayede bahsedilen eksiklikleri telafi
edebilir. Yine vücut tipi ile alakalı olarak en ustun fiziki özelliği çevikliği ve atikliği olan Fabian, top sürme ve teknik yeteneklerini birleştirdiğinde rakip savunmada adam eksiltmede oldukça başarılı durumda. Özellikle Beşiktaş’ın skor olarak önde olduğu ya da kontra atak taktiği ile oynadığı maçlarda, hız ve çeviklik özelliklerini birleştirip takımı hızlı bir şekilde rakip sahaya ve gole götürme özelliğine sahip bir oyuncu. Yine benzer şekilde, hızlı bir şekilde adam eksiltebildiği için rakip takım oyuncularına faul yaptırabilme imkânı arttığı için, takımı lehine pek çok serbest vurusu da tek başına kazanabilecek bir potansiyele sahip. Ancak mevkii ve fiziği itibariyle defansif özellikleri biraz zayıf bir oyuncu Fabian.

Grafik 1: Beşiktaş oyuncuları ile karşılaştırma (Toplam Skora Katkı), Kaynak: sofascore.com

Grafik 2: E. Frankfurt Orta Saha Oyuncularının Rakip Driplingi Karşısında Çalım Yeme ile Rakibe Müdahale Verileri, 2016/17 Sezonu, Kaynak: sofascore.com

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kısa boyuna rağmen yüksek top tekniği ile dikkat çeken Fabian, genelde sağ ayağını kullanıyor. Ancak gerektiğinde sol ayağı ile de iyi isler yapabiliyor. Duran toplarda oynadığı takımlarda etkili bir grafik çizen futbolcu gerek köşe vurusu gerekse serbest vuruş organizasyonlarında rakip takımların çekindiği bir silah durumunda. Duran toplara olan hâkimiyeti sayesinde 2017 Konfederasyon Kupası’nda Almanya ağlarına serbest vuruş ile gönderdiği gol, turnuvanın en güzel golü seçildi. Bu özellikleri ile bilhassa taraftarın sevgilisi olan ve performansı ile takıma ustun katkılar sağlayan Talisca’nın gidişi ile hücum hattında oluşan boşluğu doldurmaya aday bir futbolcu.

Topa etkili ve falsolu vuruşlar yapabilen futbolcu, yine yaptığı tehlikeli ortalar ile tanınıyor. Ayrıcayukarıda da belirtildiği gibi duran top hakimiyeti gereği oldukça sert vuruşlar kullanabiliyor. Beşiktaş’ınözellikle serbest vuruş ve kornerlerini ustalıkla kullanacak düzeyde bir yeteneğe sahip. Ama asil olarak uzaktan bulabileceği sert ve kaleciler için tehlikeli sutlar ile etkili olma ihtimali yüksek bir oyuncu profili sergiliyor. Diğer yandan, yüksek teknik kapasitesi sayesinde top sürme ve bitiricilik özellikleri de yüksek olan oyuncu, form durumuna ve oynayacağımevkiebağlı olarak skora yüksek oranda katkı yapabilme potansiyeline sahiptir. Diğer yandan fiziği itibariyle defansif özellikleri ofansif kadar iyi olmayan oyuncu takımsavunmasına olumsuz etkilerde bulunabilir. Zira, kafa vurusu, markaj, müdahale gibi özellikleri oldukça zayıf durumda. Bu nedenle adete ikinci bir forvet gibi savunma ile az ilişki içerisinde kendisini izlememiz mümkün.

Bu özellikleri bilhassa, Beşiktaş’ın geride olduğu maçlarda ayağında top tutup gerek zaman gerekse topa sahip olma oranını artırmak için kullanılabilir. Diğer yandan ustun teknik özellikleri takım genelinin pas sayısı ve isabetli pas sayısı oranlarını da artıracağı ortadadır.

Yine ayni şekilde hem serbest vuruşlardan hem de korner gibi diğer duran toplardan Beşiktaş hanesine yazılacak gollere doğrudan veya dolaylı yoldan katkı sağlama ihtimal yüksek. Diğer yandan Beşiktaş taraftarının Quaresma ile alıştığı çalım ve teknik hareketlerin daha da dikkat çekici olanlarını yapmaya aday bir futbolcu. Zira kariyerinde pek çok estetik harikası gole imza atmış durumda. Sırf bu durum bile taraftarları heyecanlandırabilir.

Tablo 1: Beşiktaş 2017-18 Orta Saha Oyuncuları ile Karşılaştırma, (Yeşil: En iyi, Sarı: İkinci En iyi, Turuncu: Üçüncü iyi, Kırmızı: En Kötü) Kaynak: transfermarkt.com.tr, sofascore.com

Grafik 4: Beşiktaş 2017-18 Orta Saha Oyuncuları ile Karşılaştırma, Kaynak: transfermarkt.com.tr, sofascore.com

MENTAL ÖZELLİKLER

Zihinsel özelliklerinegeçtiğimizde, burada en çok oyun bilgisi, oyun kurma ve doğal yetenek gibi vasıfların yüksek olduğunu görmekteyiz. Çokçalışmayı ve antrenmanyapmayı pek sevmeyen oyuncu, aynı zamanda liderlik özelliği ve agresif özelliklerbakımından da geri planda. Ama bu eksileri; oyunu sezme, sakinlik, çabuk karar verme ve takımçalışmasınayatkınlık gibi özelliklerinin ustun olması ile kapatabilir.

Tablo 2: Süper Lig, Lider Orta Saha/Forvet ArkasıKarşılaştırması, (Yeşil: En iyi, Sarı: Orta, Kırmızı: En Kötü), 2017-2018 Sezonu, Kaynak: Sofascore.com

Grafik 5: Süper Lig, Lider Orta Saha/Forvet Arkası Karşılaştırması, 2017-2018 Sezonu, Kaynak: Sofascore.com

SOSYAL ÖZELLİKLER

Takım oyununa ve takımçalışmasınayatkın bir oyuncu. Aynı zamanda, sempatik ve enerjik tavırları ile takımarkadaşlarınakısa surede uyum sağlıyor ve onlarla iyi ilişkiler kuruyor. Saha içerisinde de oldukça neşeli tavırları ile dikkat çekerken gol sevinçlerini arkadaşları ile yaşayan pozitif bir futbolcu imajı çiziyor. Bir başka özelliği de yukarıda uzunca izah edilen teknik özellikleri sayesinde, yapacağı her güzel ve estetik hareket tribünlerin onu daha da sevmesini sağlayabilir. Zira futbolun güzel tarafına pek çok şekilde katkı sağlayabilecek bir oyuncu.

Diğer yandan sosyal medyada Beşiktaş taraftarının gelenekselleşen ‘hashtag’i #cometobesiktas ile karşılaşan ve taraftarın da kendisini istediğini bilen futbolcu, Beşiktaş’a transfer olması halinde taraftar ile iyi anlaşacağı beklenebilir.

marco fabian ile ilgili görsel sonucu

Grafik 6: Anahtar paslar ile Üçüncü Bölgede İsabetli Paslar Karsılaştırması, E. Frankfurt Orta Saha Oyuncuları, (M. Fabian’in daha aktif yılı olduğu için 2016/17 sezonu esas alınmıştır)

GENEL DEĞERLENDİRME

Beşiktaş’a transferinin gerçekleşmesi halinde bilhassa Talisca’nin takımdan ayrılması ile ortaya çıkan ofansif orta saha ve forvet arkası ihtiyacını fazlasıyla dolduracak nitelikte bir oyuncu. Sahada gösterdiği basari ile beraber sergileyeceği estetik hareketler ve atabileceği sık goller ile de taraftarın ilgi ile izleyeceği bir oyuncu görebiliriz.

Diğer yandan Beşiktaş yönetiminin de bu mevkide oyuncu eksiği olması, diğer yandan satılan oyuncular sayesinde de ekonomik sıkıntı içinde olmaması oyuncunun transfer ihtimalini güçlendiriyor.

Fabian’in 29 yaşında olması da Süper Lig için oldukça iyi, zira oyuncu form tutması halinde uzun yıllar Beşiktaş forması giyebilir. Kaldı ki, ülkesinden sonra Avrupa liglerinde beklenen büyük çıkışı yapamayan futbolcu için Beşiktaş ikinci bir şans olabilir.
Gerek teknik kapasitesi gerek attığı estetik goller, renkli oyun kişiliği ve saha dışındaki sempatik tavırları ile dikkat çeken Fabian, transfer olması halinde sadece Beşiktaş’a değil ülke futboluna da katkı yapabilecek potansiyele sahip.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş