OYUNCU İNCELEME | Oscar Romero

Oscar Romero, 4 Temmuz 1992 doğumlu, Paraguaylı kadife ayak…

romero2

Geçmişi…

Tam adıyla, Óscar David Romero Villamayor. 14 yaşında iken, Paraguay’ın köklü kulüplerinden Cerro Porteno altyapısına katılır. Küçük yaşlardan itibaren yeteneğiyle göz dolduran Romero, futbola sol açık olarak başlar ve daha sonra ofansif orta saha mevkisine geçer. İlk maçına, 15 Mayıs 2011’de Paraguay’da, Cerro Porteno formasıyla çıkar. İlk golünü ise, 1 Aralık 2012’de yine Cerro Porteno formasıyla Sportivo Luqueno’ya karşı kaydeder. Başarılı performansı dikkat çekerken, İspanyol ekipleri Real Madrid ve Valencia bir dönem Oscar’ı izlemeye alır. Cerro Porteno’nun başına geçen yeni teknik direktör Francisco Arce’nin de dikkatini çeken Oscar Romero, 2013 yılında gösterdiği performansla beraber Paraguay Milli Takımı’na davet edilir. Yine 2013 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde mücadele eden Baniyas Club, Romero’yu yakın takibe alır ancak transfer gerçekleşmez. 15 Ekim 2014 tarihinde Lanus’a karşı, Cerro Porteno formasıyla, Sudamericana Kupası’nda takımını çeyrek finale taşıyacak olan 2 önemli gole imza atan Oscar Romero, maçın yıldızı seçilir ve dikkatleri yine, yeniden üzerine çeker. Bu mücadelenin ardından Atletico Madrid, Romero ile yakından ilgilense de transfer aşamasında kaydadeğer bir gelişme olmaz. En nihayetinde Romero, 28 Ocak tarihinde Arjantin’in Racing Club kulübüne, 2,4 Milon Euro gibi bir bedelle transfer olur.

romero3

Hangi Bölgede Oynuyor?

Oscar Romero’nun asıl mevkisi forvet arkası olmakla beraber, görev verildiği taktirde sol ve sağ açık bölgelerinde de takımına katkı sağlayabiliyor.

Sahada Neleri En İyi Yapar?

Oscar Romero, gerek yüksek tekniği gerekse üstün top sürme becerisiyle bir oyun kurucuda olabilecek hemen hemen her şeye sahip. Arjantin Ligi’nde sert ve tempolu geçen oyuna da alışkın olan Romero’nun, inatçılığı da cabası. Topu ayağına aldığını zaman kolay kolay kaptırmayan, fizikli rakiplerine karşı da tabiri caizse keçi inadı özelliğini kullanıyor. Oscar Romero’nun sahada en iyi yaptığı şeylerden birisi de kilit paslar atmak. Racing Club’da çok fazla skor üreten bir oyuncu olmasa dahi, sağladığı kilit paslar sebebiyle takım fazlaca gol pozisyonu üretiyor ve hatta orta sahada oyun sıkıştığı an oyuncular topu Oscar Romero’ya yolluyorlar. Paraguaylı oyuncu top saklama ve kilit açma konusunda da oldukça başarılı. Maçın sıkıcı bir hal almaya başladığı an sorumluluk alan, sahneye çıkan bir futbolcu. Bana sürekli olarak Alex ve Ortega’yı andırıyor. Oyun kurucu olmasının yanısıra, sahada durarak top oynayan bir karaktere sahip değil tam aksi, hırslı ve tam saha pres yapabilen, seyircinin fitilini ateşleyen biri.

romero_cerro_porteno

Ne Kadar İlerleyebilir?

Oscar Romero’yu izlemek için geceleri uyumayıp, Racing Club maçlarını izlediğim zamanlar olduğu doğrudur. Şaka bir yana, Oscar Romero şu ana kadar sahaya %100’ünü yansıtabilmiş değil. Önemli maçlarda performansı %80’i bulmakla beraber, lig maratonunda %60’ını ortaya koyan bir futbolcu olduğunu düşünmekteyim. Oscar Romero henüz 24 yaşında ve yeteneklerini artırabileceğine inanıyorum. Özellikle yeni bir kulübe transfer olması halinde ve kendisine güvenildiği taktirde, Arjantin’de ortaya koyduğu performansın çok daha üzerine çıkmak isteyerek kendisini kanıtlama çabasına girecektir. Bu da sahaya olumlu olarak yansıyacaktır. Üst düzey takımlarda oynayabilecek bir potansiyele kesinlikle sahip.

Fiyatı.

para

Oscar Romero’nun piyasa değeri 7 Milyon Euro olmakla beraber, -kendi çerçevemden baktığım zaman- Racing Club’un oyuncuyu 8 Milyon Euro’dan aşağıya verebileceğini düşünmüyorum. Bir ihtimal, oyuncu ideal bir para karşılığında opsiyonlu olarak kiralanabilir.

Son söz…

Açıkçası, Oscar Romero’yu 1 yıldır takip eden birisi olarak onun Türkiye’de ya da Avrupa’da sahne almasını çok istemekteyim. Fenerbahçe’nin oyuncuyla ilgilendiği iddiaları artmaya başladı ve ben, Oscar Romero’nun Fenerbahçe’de fark yaratabileceğine inanıyorum. Elbette Güney Amerika kökenli oyuncuların dış ülkelere gittikleri an bir risk teşkil ettiklerini bilsek de, -Türk transfer piyasasında abuk sabuk transferleri gördüğümüz için- umut veren Paraguaylı oyuncu için risk almaya değer demekten başka çare kalmıyor. Romero, kendisini de kanıtladığı taktirde transfer olduğu kulübe de fazlaca kar sağlayabilir.

YILDIZ: 5 üzerinden 4

puan1

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş