Oyuncu İnceleme | Sadik Balarabe

resim1

23 Yaşında – Sol Kanat – Niki Volos

Afrika kökenli İngiliz futbolcular çoğu ligde önemli işler yapıyorlar. Afrika kıtasındaki arkadaşlarına göre daha şanslı olan bu oyuncular aldıkları kaliteli altyapı eğitimleriyle birlikte uzun yıllar profesyonel bir şekilde Dünya futbolu içindeki yerlerini koruyorlar. Bu oyuncu kategorisi içindeki önemli isimlerden biri de Yunan ekibi Niki Volos’ta top koşturan Sadik Balarabe.

 

Geçmişi

 

Sadik Balarabe 26 Haziran 1992’de İngiltere’nin metropol başkenti Londra’da doğdu. Futbola 2008 yılında İngiltere’nin köklü ekibi Reading’in 18 Yaş Altı takımında başlayan Nijerya asıllı İngiliz oyuncu 1 sene sonra Steve Finnan ve Andy Townsend gibi İrlanda’lı yıldızları İngiliz futboluna kazandıran Welling United FC’ye geçti. 2013 yılında ise bugün Ulusal Lig’de mücadele eden İngiliz ekibinden İngiltere’deki yerel liglerden olan Kent Premier Division’da mücadele eden Corinthians’a geçen ve 1 senede orada oynayan Balarabe kariyerindeki önemli adımlardan birini atarak Amerika Kolej liginde oynamaya başladı. JCC forması altındaki ilk sezonunda sol kanat olarak forma giymesine rağmen skorerliğini ortaya koyarak 15 gol bulan başarılı oyuncu ikinci sezonunda forvet olarak oynamaya başladı. Pozisyon değişikliğinin de etkisiyle bitiricilik özelliklerini sahaya daha iyi yansıtan oyuncu tam 29 gol bularak kolej ligi tarihinin en çok gol atan oyuncusu olmayı başardı. 2013 yazında ise Amerika’da düzenlenen ve Amerika ile birlikte Kanada Ligi ekiplerinin 23 Yaş Altı kategorilerinin mücadele ettiği Amerika Gelişim Ligi(PDL)’nde Chicago Fire U23 forması altında oynama şansı yakalayan genç oyuncu çıktığı 5 maçta 2 gol bularak turnuvada farkedilen isimlerden biri olmayı başardı.

resim2

2013-2014 sezonunda ise Amerikan Üniversiteleri içinde en önemli spor altyapılarından birine sahip olan Michigan’daki Saginaw Valley State University’nin futbol takımında forma giymeye başlayan siyahi oyuncu Amerika’daki kolej liglerinden NCAA D2’de mücadele etmeye başladı. Kardinaller lakaplı üniversite takımında sezon boyunca hem sol kanat hem de forvette görev alan oyuncu sezon içinde 10 gol bularak takımının şampiyonluk yarışında kalmasını sağlayan oyunculardan biri oldu. 2014 Temmuz’da kariyerine Yunanistan’da devam etme kararı alan oyuncu Levante AO takımına transfer oldu. Yunanistan 3.liginde mücadele eden kırmızı mavili ekipte oynadığı yarım sezon boyunca çıktığı maçlarda 7 gol 2 asist yapmayı başaran İngiliz oyuncu kış transfer döneminde Yunanistan’ın Iraklis takımına transfer oldu. Yunanistan’ın en büyük ikinci adası olan Eğriboz’un küçük şehri Psachna’nın takımı olan Iraklis’te çoğunlukla kanat olarak oynatılan oyuncu çıktığı 13 maçta 2 gol atmayı başardı. Yaşadığı omuz sakatlığıyla 2 ay boyunca sahalardan uzak kalan oyuncu sezon sonu yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı küme düşürülen diğer bir Yunan ekibi Niki Volou’ya transfer oldu. Sezon öncesi hazırlık maçlarında göz dolduran oyuncu mavi beyazlı formayla bugüne kadar çıktığı maçlarda toplam 5 gol atıp 2 asist yapmayı başardı.

Hangi bölgede oynuyor ?

resim3

Sol ayaklı kanat oyuncusunun esas mevkii sol kanat olsa da günümüz futbolunda ters ayaklı oyuncuların öneminin artması ile beraber sağ kanatta da forma şansı bulabilir. Ayrıca güçlü fiziği ve dayanıklılığına son vuruşlarındaki etkisi de katılınca Balarabe Amerika Kolej Ligi’nde oynadığı gibi forvet olarak da değerlendirilebilir.

     Sahada neleri en iyi yapar?

 

Sadik Balarabe’nin en dikkat çekici özelliklerinin başında güçlü fiziği geliyor. Oyuncu geniş alanda fizik yapısının dezavantajına rağmen hızını oldukça verimli kullanarak bire birde etkili olmaya çalışıyor ve çoğu kez bunda başarılı oluyor. Hırslı bir yapıya sahip olan Sadik Balarabe duran topları kullanmak için de önemli bir alternatif. Soğukkanlılığı ve vuruş kapasitesiyle penaltı atışlarında sorumluluk alan oyuncu duran toplardaki sert şutlarıyla karşı kalede tehlikeler yaratıyor. Hızı ve bire bir mücadeledeki üstünlüğü dolayısıyla çokca faule maruz kalan oyuncu rakiplerine kart aldırmada da önemli bir isim. Sadece kanatlarda veya ceza sahası içinde çakılı kalmayan oyuncu geriye gelip verkaçlara girerek takımının oyunu yayması için katkı veren oyuncuların başında geliyor. 1.80’lik boyuyla kafa vuruşlarında da etkili olan Nijerya asıllı İngiliz oyuncu hızına rağmen dengeli bir kanat oyuncusu görünümünde. Kaleye arkası dönük olarakta oynayabilen Sadik takımının topu ileride tutmasında önemli yararlar sağlıyor. Bugünkü kanat oyuncularının çoğunun sorunu olan defansa yardımcı olma konusunda bir sıkıntısı olmayan Balarabe kendi alanını elinden geldiği kadar savunmak için çaba gösteriyor.

resim4

Ne kadar ilerleyebilir ?

 

Siyahi oyuncu İngiliz pasaportuna sahip olduğu için çoğu ligde sorunsuz olarak oynayabilecek konumda. Takip altında olan Fransa,İngiltere,İtalya ve Türkiye ikinci liglerinde şans bulup gelişimini devam ettirirse orta düzeyli Avrupa kulüplerinde, Uzakdoğu ve Arap kulüplerinde kendisine şans bulabilir. Birkaç senedir ülkemiz birinci liglerinde siyahi kanat oyuncularının yaptığı etki ve yükselmeleri düşünüldüğünde Balarabe’de uzun yıllar ülkemizdeki Anadolu kulüplerine hizmet verebilecek kapasitede.

 

Fiyatı

resim5

Balarabe’nin piyasa değeri 75.000€ ile 100.000€ arası değişmekle beraber oyuncunun sözleşmesinin Haziran’da dolacak olmasından kış transfer dönemi için yeni takımlarla görüşmeye açık bir konumda.

Son söz…

 

Sadik Balarabe henüz hakettiği şansı tam olarak bulamamış bir oyuncu olarak farkedilmeyi bekliyor. Yunanistan’daki futbol seviyesini üst liglerde oynamak için daha fazla çalışıp arttırdığı sürece önünde uzun bir yol olan oyuncu şans bulduğu takdirde hırsı ve çalışkanlığıyla iyi yerlere gelebilecek bir isim. Ülkemiz şartları içinde oldukça uygun özelliklere sahip olan Balarabe’yi yakın bir dönemde ülkemizde izleyebiliriz.

 

Futbol Akademi Puanı

resim6

 

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=I-602wA5C3w[/embedyt]