Oyuncu İnceleme | Santiago Vergini

Öncelikle Bursaspor’da neden Vergini tercih edildi? sorusunun cevabını Bursaspor’un bu yaz yaşadığı transfer dönemine göz attığımızda cevabı bulabiliriz. Geçtiğimiz sezon savunmanın merkezini oluşturan ikiliden ilk olarak Titi Göztepe’ye, Ekong da Seri A’nın yolunu tutarak Udinese’ye transfer oldu.

Savunmanın merkezinde oluşan boşluğu doldurmak ve orayı güçlendirmek için Arjantinli oyuncu Santiago Vergini tercihi kullanıldı.

Santiago Vergini 3 Ağustos 1988’de Arjantin’in Maximo Paz şehrinde dünya geldi. 1.91 boyunda olan oyuncu futbola Velez Sarsfield alt yapısında başladı. Son olarak Boca Juniors forması giydi.

Oynadığı pozisyon

Santiago Vergini stoper mevkiinde görev yapıyor. İhtiyaç duyulması halinde sağ bek pozisyonunda da oynayabilir. Genelde sağ stoper olarak sahada yer alıyor.

Fiziksel özellikleri

Sağ ayaklı bir oyuncu olan Vergini, uzun boylu ve ağır bir oyuncu olması, hızlanma ve patlayıcı gücünü etkilediğini söyleyebiliriz. Oyuncu ağır olsa da dayanıklı ve kuvvetli bir yapıya sahip. Oyuncu maç esnasında bu özelliklerini fazlasıyla kullanıyor. Uzun boyunun vermiş olduğu avantaj ile hava toplarında etkili bir oyuncu.

Teknik özellikleri

Topla ilişkisinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Geriden oyun kurma konusunda kendisini geliştirmesİ gerekiyor.  Savunmadan topla çıkmayı seviyor. Vergini kayarak müdahalelerde çok başarılı. Temaslı oyunu seven tek hamleli olmayan bir stoper. Oynadığı takımlarda fiziksel özelliklerinden dolayı süpürücü olarak kullanıldı. İkili mücadelelerde ayakta kalan ve ikili mücadeleyi kazanma oranı kazanan bir stoper Boca’da ki son sezonunda maç başına (8 maç) 4 ikili mücadele kazandı. Az faul yapan, aynı zamanda da az top kaybı yapıyor. Golcü bir stoper değil.

Mental Özellikleri

Antrenmanlarda çalışmayı seven, bilinci ve oyunu okuması üst düzey. Pozisyon takibi ve yer tutma konusunda kendini geliştirmiş ve şuan iyi seviyede. Sezgileri çok iyi ve onun en büyük yardımcısı saha içerisinde. Savunmada liderlik vasfını üstelenebilecek bir oyuncu. Zaman zaman kendine fazla güveni hata yapmasına sebep oluyor.

Sosyal Özellikleri

Saha içerisinde genellikle arkadaşları ile uyumlu bir görüntü çizen Vergini, aynı tutumu saha dışında da gösteriyor. Bu özelikleri uyum sorununu çabuk atlatmasına yardımcı olabilir. Oyuncunun yaptığı röportajlarda ve basın toplantılarında yaptığı konuşmalar bize özgüvenin ve iletişim becerisinin yüksek olduğunu gösteriyor. Dış görünüşüne önem veren bir kişilik. Taraftarla bağları güçlü bir yapı inşa edebilir.

Genel değerlendirme

Oyun bilgisine sahip, pozisyon bilgisi yüksek olan oyuncu takıma çabuk uyum sağlaması halinde Bursaspor için ideal bir transfer olur. Oyuncu gelişime açık ve çalışmayı seven bir yapıya sahip olduğu için çalıştığı teknik direktörlerin işini kolaylaştırıyor.  Çabukluk konusunda biraz çalışma yapması gerekiyor. Aksi halde saha içerisinde zor duruma düşebilir. Yanında seri bir stoper ile oynaması şart. Hücum setinde duran top çalışması yapması gerekiyor. Skora katkı anlamında çok fazla aktif olmadığını söyleyebilirim.

Bursaspor’da Titi’den dolan boşluğu doldurabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Puanlama

◼ Fiziksel Özellikler  (6)

◼Teknik Özellikler     (5)

◼Zihinsel Özellikler   (6)

◼Sosyal Özelikler      (8)

◼ORT.                        (5.75)

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş