Oyuncu inceleme | Stefano Okaka

Financial Fair Play’in vurduğu kulüplerimiz
için artık en kolay çözüm yolu kariyeri düşüşte olan ve maliyeti orta seviyelerdeki kiralanmaya hazır futbolcu profiline uyan Okaka, 1989 yılının 9 Ağustos gününde Perugia’nın küçük bir kasabası olan Castigilone del Lago’da dünyaya geldi. Nijerya asıllı bir aileye üye olan Stefano kariyerine Fransa Bayanlar Voleybol liginde devam eden Stefania Okaka isminde birde ikize sahip.

Kulüp kariyerine bakacak olursak;

Pozisyonu hedef adam “target man” santrafor olan Okaka 186 cm boyu ve 90kg ağılığı ile sırtı dönük oyunları başarıyla oynayabiliyor ve bu pozisyon dışında verimli olduğu herhangi bir pozisyon yok diyebiliriz. Sağ ayaklı forvet uzun boyu ve kalıplı fiziğiyle klasik bir “9” numara olarak göze çarpıyor. 29 yaşındaki forvet öngörülen potansiyelin tamamına erişmiş durumda ve bundan sonra gelişmesi çok olası görülmüyor.

İtalyan forveti, The FA’in oyuncu geliştirme metodu olan The Four Corner modeliyle inceleyeceğiz.

Okaka’nın kariyeri boyunca ısı haritası

Fiziksel özellikleri
Uzun boyu ve güçlü fiziği ile dikkat çeken oyuncu klasik “target man” olarak tek forvet oynayıp kanatlardan sürekli beslendiği rolde oldukça başarılı. Ceza sahası golcüsü ve kariyeri boyunca attığı gollerin çoğu ceza sahasına yapılan ortalardan. Aslında alternatifi olacağı Gomis ile benzer fiziksel özellikler barındıran forvet biraz daha fazla dripling yapmayı seven özelliği ile Gomis’ten ayrılıyor.

Top saklamadaki becerisinin en büyük nedeni kalçasını kullanmadaki kabiliyeti olarak gözlemleniyor Okaka’nın. En dikkat çeken fiziki avantajları denge ve güç olan Okaka bu vesileyle sırtı dönük oyunlarda takımına özellikle önde oldukları ve skoru korumaları gereken dakikalarda çok fayda sağlayabilir ve üst seviyedeki top sürme yeteneği gücüyle birleşince, ani gelişen ataklarda onu durdurulması zor bir boğaya dönüşürken görebiliriz. Sakatlığa yatkın oluşu oyuncu hakkındaki tek olumsuz fiziksel özellik diyebiliriz.

İri cüssesine rağmen fena sayılmayacak derecede hızlı ve hızlanma yeteneğine sahip. Savunma arasına yapacağı driplingler ve kafa toplarında doğal olarak fiziğinden kaynaklanan sebeple etkili bir dominant takımın ideal forveti görüntüsü çiziyor.

Okaka ve Galatasaray forvetlerinin geçtiğimiz sezona ait bazı verileri. Yeşil renk en başarılı, sarı renk orta seviye, kırmızı ise en başarısız istatistiği belirtiyor.

Teknik özellikleri
Karşılaştırmalı grafikten de anlaşılacağı gibi oyuncunun en büyük dezavantajı teknik özellikleri olarak görünüyor. Klasik bir 9 numara olmasına da vesile olan kafa toplarında üstünlüğü dikkat çekerken, dripling yeteneği kesinlikle averaj bir forvet oyuncusunun çok üstünde. Tablo 2’de görüldüğü gibi top sürmedeki başarısı ligin pek çok kalburüstü forvetinden daha iyi.

2015’ten bu yana kariyerindeki toplam maçlara baktığımızda maç başına 4.56 başarılı dripling yaptığını görüyoruz. Top saklama yeteneği onu defansif forvet pozisyonuna da sokarken, sırtı dönük oyunu sevmesi ve tercih etmesi farklı bir özellik olarak göze çarpıyor. Hiç de fena olamayan bitiriciliği Fatih Terim’in özellikle iç saha maçlarında tercihini Okaka’dan yana kullanmasını ve sürekli kanatlardan onun beslenmesini sağlayabilir. Oyuncu ayrıca yaptığı başarılı ilk kontroller ile takımına bir sonra ki hamle için avantaj sağlayabiliyor fakat çok iyi olmayan top tekniği ve defansif oyundaki (markaj, top kapma) yetersiz teknik kapasitesi İtalyan forvet adına en önemli eksi yönler olarak görünüyor. Okaka ayrıca kariyerinde kritik anlarda topukla attığı birçok şık golle de tanınıyor.

Oyunu iyi okuyabilen Okaka sürekli takım arkadaşlarına ara pası denemesi yaparken limitli pas yeteneği nedeniyle bu girişimlerde genellikle başarısız oluyor. Duran toplar ve penaltılardaki beceri noksanlığı kendisinin bu konuda doğru bir seçim olmayacağını düşünüyorum.

Mental özellikleri
Okaka’nın fiziksel özelliklerinden sonra en dikkat çeken güçlü yanı zihinsel özellikleri olarak göze çarptı. Çalışkan bir karakterde forvet olması belki de Watford transferinin en büyük nedeniydi. Başarılı driplinglerdeki agresifliği ve topsuz alandaki başarısı oyuncu için önemli artılar fakat zayıf olan zihinsel özellikleri pozisyon alma ve liderlik olarak göze çarpıyor. Kısıtlı yeteneği olsa da çalışkanlığı ve agresifliği sayesinde takıma birçok anlamda katkı sağlıyor ve çalışkan yapısı antrenman sevme anlamında oyuncu için bir artı olarak gözlemleniyor. Oyun disiplininden zaman zaman kopan Okaka kendisini savunan defans oyuncularıyla birbirlerine dirsek atmaya gidecek kadar ciddi gerilimlerde yasayabiliyor. Sinirlerine hâkim olamadığı anlarda kendisini ve takımını zor durumlarda bırakma potansiyeline sahip.

Okaka’nın Premier Lig verileri;

Sosyal özellikleri
Roma’da kendisinden imza isteyen taraftar ile yaşadığı tartışmayla bilinen İtalyan forvet genelde sessiz, olumlu ve ılımlı karakteri ile kariyeri boyunca gezdiği takımlarda ne hocalarla nede futbolcularla sorun yaşayan bir profil çizdi. Dengeli bir karaktere sahip futbolcu, kendini sadece işine adamış ve etrafında gelişen diğer olaylara pek aldırış etmeyen bir profil olarak gözlemleniyor.

Takım içinde sevilen bir oyuncu olan Okaka’nın sosyal anlamda Galatasaray’da bir sorunla karşılaşacağına pek ihtimal vermiyorum açıkçası. Gol sonrasında sevinçlerini genelde taraftarlara koşarak yaşayan Stefano bu nedenle taraftarla arasında özel bir bağ oluşmasını da sağlayabilir.

Genel değerlendirme
Bütün verileri ve bilgileri topladıktan sonra kısa bir özet geçecek olursak, fiziki olarak üst düzey seviyede olan zihinsel ve sosyal açıdan güçlü fakat teknik açıdan sorunlar yaşayan bir forvet var karşımızda.

En büyük handikabı son iki yıldaki oynadığı maç sayısı olan Okaka, yine de maliyeti göz önüne alındığında Gomis’e birçok soru işaretine ragmen iyi bir alternatif santrafor olarak görülüyor. FFP kriterleri nedeniyle transfer yapamayan Galatasaray 4 defa İtalya milli takım forması da giyen Okaka’ yı transfer etmesi halinde 3 kulvarda yarışacağı sezonda iyi bir forvet oyuncusu eklemiş olacak.

Ancak eğer Gomis’in ayrılması halinde onun selefi olarak gelirse beklentileri karşılayacak kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Yani alternatif forvet olabileceğini düşündüğüm Okaka’nın birinci forvet olup özellikle geçtiğimiz sezon 32 gol atarak lige damga vurmuş Gomis’in olası ayrılığından sonra kendisinden beklenilenleri karşılaması için hem kendisini hem de Fatih Terim’i çok yoğun bir mesai dönemi bekliyor.

Bakalım gezgin forvetin bir sonraki durağı İstanbul’un sarı kırmızı yakası olacak mı?

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş