ÖZEL RÖPORTAJ | Bülent Timurlenk ile scouting üzerine

İlgili resim

Sabah Gazetesi ve Bein Sports’un başarılı yorumcusu Bülent Timurlenk ile sıcak bir Kasım gününde buluştum ve scouting hakkındaki fikirlerini aldım.

Merhaba Bülent Bey öncelikle teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkürler, sizce Türkiye liglerinde scoutingi en iyi yaptığını düşündüğünüz takım hangisi? 

Aslında Türkiye’de en iyi scouting yapan kulüp şudur diyemeyiz çünkü ortada çok büyük bir veri yok. Zaten bu alanın da Türkiye’de çok eskiye dayandığını düşünmüyorum. Bizim ülkemizde genellikle futbola başlangıç ya mahalle tavsiyesiyle ya da bir babanın oğluna elinden tutup alt yapıya götürmesi ile olmuştur. Yine de bir örnek vermem gerekirse herhalde bu işi iyi bir şekilde Türkiye’de Altınordu ve Galatasaray yapıyordur ama ben bu işin yerel scoutlarla yapılamayacağını düşünüyorum. Özellikle de yabancı transferinde… Bu konuda en belirgin örnek de Sevilla’nın sportif direktörü Monchi’in metodudur; her ülkede yerli scoutlar kullanarak her sezon uzun bir liste hazırlıyorlar, bu liste verdi yaklaşık 200 futbolcu oluyor ve  daha sonra bunları ocakta eleyerek 50 kişiye düşürüp sene sonunda ise en uygun 2-3 aday arasından tercihlerini yapıyorlar. Ayrıca zaten ben Türkiye’de bu ekiplerin de hak ettiği değeri gördüğünü düşünmüyorum, evet bir liste veriyorlar ve bu listeden transferlerin yapılmasını istiyorlar fakat Türkiye’de başkanların egoların şişkinliği ve başkan menajer ilişkileri bu işin önüne geçiyor. Tıpkı vapurdaki Burhan pazarlama gibi menajerlerin kulüpleri dolaşıp ne veriyim abime cinsinden transfer yaptıklarını biliyorum..

Scouting şu anda dünyada nerede Türkiye’de nerede? Eksiklerimizi gidermek için neler yapmalıyız?

Futbolda bir çok noktada geride olduğumuz gibi bu konuda da pek ileride olduğumuzu düşünmüyorum fakat teknolojinin varlığı ve son yıllarda gelişen oyuncu izleme programları sayesinde artık her oyuncunun görüntülerini ulaşabiliyoruz; Bu sayede de önümüzdeki beş yılda Avrupa ile aramızdaki farkı kapatabileceğimizi düşünüyorum. Yalnız bu konudaki tek çekincem Türkiye’de scoutingi amatör bir ruhla ve isteyerek yapan genç neslin bunu ileri vadede nereye taşıyabileceğidir. Bu işe gönül veren onca genç arkadaşımız varken bu genç arkadaşlarımızın ne kadarının bu işi bir kulüpte çalışma düzeyine getirebileceğinden emin değilim.

Scouting başarısı nedir?

Aslında bana kalırsa hayatın kendisi bir scoutingdir. İstanbul’da neyi nereden ucuz alırsın, nerenin çayı güzeldir, nerede ucuza deniz manzarası karşısında kahvaltı edebilirsin bunlarda bir scoutingdir. Ve bu bir birikim işidir başarılı olan scout da kulübüne fayda sağlayan scout da kötü futbolcuyu da izlediği takdirde kulübüne fayda sağlayabilir. Yine bir şey eklemek gerekirse bu işi yapan cevval gençlerin enerjisine ve aklına sonuna kadar inanıyorum fakat on yıl önceki futbolu izlemeden, on yıl önceki oyuncuları bilmeden yeni oyuncuları keşfedebileceğine de çok inanmıyorum. Bu iş biraz da tecrübe ister.

Scouting için eski futbolcuların daha çok tercih edildiğini görüyoruz…

Bence bunun sebebi eski futbolcuların faal dönemlerinde bugünün paralarını kazanamamış ya da doğru yatırım yapmamış, halen çalışmaya ihtiyaç duyuyor olmalarıdır. Eski futbolcular futbol hayatlarından sonra ya da gidip direktör olurlar ya televizyon yorumcusu olurlar ya da futbolculuk dönemlerinden kalan başkan ilişkileri sayesinde scout olurlar fakat futbol oynamış birisinin iyi futbolcu keşfettiği konusunda elimizde net bir veri yok. Zaten futbolcu kumaşından anlamak için de futbol oynamış olmaya gerek yok. Ben bir kulüp başkan olsam eski futbolcuları bu iş için kullanmak yerine genç nesilden bir ekip oluştururdum hem maliyeti daha düşük olur hemde daha iyi verim alınır diye düşünüyorum.

Barcelona’nın son yıllardaki yanlış kadro yapılanmasında ve Scouting hataları hakkında görüşleriniz nelerdir?

Barcelona’da tabii ki bir scout ekibi var ama Barcelona’nın aldığı oyunculara baktığınız zaman bu oyuncuların hangisinin keşfedilmiş oyuncu olduğu hakkında şüphelerimiz var. Buna Dembélé de dahil… Peki Barcelona’da keşfetmek zorunda mı? La Masia’ya sokarken evet fakat Barcelona’da da 2005 ve 2015 arasında buradan yetişen 170 oyuncudan sadece 15’i a takıma yükselebilmiş. Geri kalan oyuncuların çoğu kaybolup gitti, Barcelona’nın transfer politikası için şunu söyleyeyim bu iş scout departmanına kalmıyor, Messi’ye kalıyor, transferleri Messi yapıyor. Bir de tabi şu var Barcelona’nın yıllardır süregelen transfer hamlesi la Liga’nın içinde başarılı olmuş oyuncuları onayladıktan sonra transfer etmek…


link İLGİLİ YAZI   La Masia ağacı neden kurudu?


İtalya’da uzun süredir yaş kriteri önemsiz olarak takıma uygun parça üzerine odaklanırken son yıllarda, genç yetenekleri keşfedip yetiştirme yoluna gidiyorlar. Sebebi sizce nedir?

Genç ve maliyetli oyuncuları oynatmalarının sebebi aslında onlara inanmalar değil, aslında bunun sebebi mecburiyet, tabi bu mecburiyet de bir çok oyuncunun önünü açtı… Yavaş yavaş toparlanıyorlar çünkü İtalya kolay bir ekonomiye sahip olan ülke değil, Made in Italy gerçeğini yavaş yavaş yitirme durumu var. bugün Milan ve İnter’i uzakdoğu sermayesi satın almış olmasa bu iki kulüp yerlerde sürünürdü. Yani ben genel olarak bu durumu kulüplerin ekonomilerini bağlıyorum fakat tabi arada çıkan çok özel adamlarda var mesela Fiorentina’dan Juventus’a gelen Bernardeschi yada Donnarouma gibi adamlar dünyanın en büyük bütçesinde bile oynarlar…

GS’nin yıllardır ciddi yatırım yaptığı Scouting ve performans ekibi takıma ne kadar yarar sağladı?

Ben bu sene öncelikle güzel iş çıkardıklarını düşünüyorum benim sınava bakış açım bazen de genç oyuncu bulmak değil Mariano’yu bulabilmektir.  eksik noktaları sana söyleyen teknik direktöre uygun maliyetli oyuncuları sunabilmek de bir yetenektir buna Fernando da dahil. Fakat Belhanda hariç. Ama benim oyuncu transferine farklı bir bakış açım var, Örneğin ben Galatasaray’a 2013 yılında Bruma geldiği zaman buraya Bruma’nın gelmesinin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyordum. eğer siz 50 milyon €’ya mesut Özil alabilen bir kulüpseniz evet 17-18 yaşındaki bir gence 10-12 milyon € lar ödeyebilirsiniz, bu bir risk sermayesidir. evet olursa size 80 milyon € civarı bir para kazandırabilir ama sizin transfer rekorumuz Muslera ise genç bir oyuncuya bu paraları ödeyemezsiniz. yani senin transfer rekorun 11-12 M€ ise genç yeteneğin 1-2 milyon €’yu geçmeyecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş