Premier Lig 26. hafta analizi

Premier Lig’de şampiyonluk yarışı her hafta daha da zorlu bir hal alıyor. Bir yandan Leicester City bir mucizeyi gerçekleştirmek istersken Tottenham ve Arsenal onları takip ediyor.

26. hafta sonuna global iş ortağımız Experimental 3-6-1’in data ve grafikleriyle bir bakış atalım;

Öncelikle Leicester City’nin maç başına kalesinde gördüğü şut sayısının şampiyonluk yolundaki rakiplerine göre çok daha yüksek. Tottenham ve Arsenal, maç başına attıkları şut sayıları ile maç başına kalelerinde gördükleri şut oranlandığında daha etkili bir görüntü çiziyolar, tablonun daha yeşil tarafında, “çok hücum çok savunma” alanında bulunuyorlar.

2016-02-14 PL Att Def

 

Atak etkinliğine baktığımızda Leicester City’nin rakiplerine göre maç başına daha az şut atsada bu şutları gole çevirme verimliliğinde Premier Ligi’n en iyisi durumda. Aston Villa’nın ise belkide ligin dibine demir atmasının bir sebebi olarak gol başına şut oranı bakımından ligin en zayıf takımı olarak en kırmızı alanda yer aldığını söyleyebiliriz.

2016-02-14 PL Att

Savunma etkinliğinde Tottenham ligi neden domine ettiğini gösteriyor; Ligin şut ile kalesinde en zor gol yiyen takımı. Liverpool ise maç başına en az şut yiyen takımlardan omlasına rağmen bu az sayıdaki şutta kalesinde en faza gol görenlerden. Az şut pozisyonu veriyor, ancak şut ile kolay gol yiyor.

2016-02-14 PL Def

 

Haftalar geçtikçe Premier Lig heyecanı artıyor. Her hafta, iş ortağımız Experimental 3-6-1 ile bu grafikleri paylaşmaya devam edeceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş