Premier Lig analiz

epl

 

 

Premier Lig heyecanı tüm hızıyla sürüyor. Yeni partnerımız Experimental 3-6-1 ‘in veri ve grafikleri ile şu ana kadarki duruma göz atalım;

 

Manchester City, grafiğin en sağ altında, en yeşil alanda. Yani maç başına şut sayısı en yüksek takım olduğu gibi maç başına kalesinde gördüğü şut sayısı da ligin en azı konumunda.

 

Ligin flaş ekini Leicester City’ye baktığımızda ise maç başına attığı ve yediği şut bakımından ligin ortalarında seyretiğini görüyoruz; kalelerinde maç başına 13’ten fazla şut görüyorlar.

 

Manchester United ise maç başına attığı şut 12 golün altında. Ancak kalesinde de az şut  görüyor.

PL Att Def 2016-02-03

 

Atak etkinliği açısından bakacak olursak; Manchester City ve Tottenham maç başına en çok şut atan takım konumundalar. Ancak şutlatın gol olma oranı Leicester City ve Everton’dan daha düşük.

 

Liverpool ise maç başına şut sayısı bakımından 3. en iyi takım olsa da bu şutların gol olma oranında  13 şut ta bir gol ile sondan birinci durumda.

PL Att 2016-02-03

 

Savunma tarafında ise Liverpool’un sıkıntısını görebiliyoruz; az şut imkanı veriyorlar, ancak verdiği 7 şutta bir gol yiyorlar. Manchester United ise maç başına en az şut gören takım durumunda.

 

PL Def 2016-02-03

 

Haftalar ilerledikçe takımların durumu ne yönde değişecek göreceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş