Rakip Analizi | Randers FC

Galatasaray, geçen hafta Avrupa ligi 3. ön eleme turunda İskoç temsilcisi St. Johnstone’u 1-1 ve 2-4’lük skorlarla eleyip 4. tura adını yazdırdı. Sarı-Kırmızılılar’ın bu turdaki rakibiyse Danimarka temsilcisi Randers olacak. 1898 tarihinde Randers Freja olarak kurulan kulüp, bir dönem girdiği ekonomik kriz nedeniyle alt liglere kadar düştü ve 2003’te Randers FC ismini aldı. Yaş ortalaması 25,2 olan Randers, maçlarını 10.300 seyirci kapasiteli Cepheus Park Randers stadında yapıyor. Tarihinde hiç şampiyonluk kazanamayan Randers’ın müzesinde 2 Danimarka Kupası mevcut. Ayrıca Randers daha önce 2006-2007 sezonunda UEFA kupası 1. turunda Fenerbahçe ile eşleşip iki maçta toplam 5-1’lik skorla elenmişti. Şimdi gelin temsilcimizin rakibini biraz daha yakından tanıyalım.

Galatasaray’ın rakibi Randers FC’yi global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğim.

Sahaya yayılış

Thomas Thomasberg takımın başına 2018 yılında geçti ve kulüp tarihinin ikinci kupası olan Danimarka kupasını geçen sene kazandırdı. Genelde Danimarkalı teknik adam takımını sahaya 4-4-1-1 yada 4-4-2 dizilişiyle sahaya yayıyor. Rakiplerini daha çok orta sahada karşılamayı tercih eden Randers, merkezi kompakt şekilde kapatıp rakibini çizgiye oynamaya zorluyor. 2. bölgede ve derinde savunma yaparken hatları birbirine yakın tutan Danimarka temsilcisi, zaman zaman ön alanda baskı da yapıyor fakat bunu Galatasaray’a karşı tercih etmeyeceğini öngörmek hayalperestlik olmaz. Randers’ın rakibini genelde orta sahada karşıladığını görebiliriz. Danimarka ekibi disiplinli ve katı bir şekilde hatlarını korusa da kurulan pas üçgenleri ve bağlantı oyunlarına karşı savunma dengeleri kolay bozulabilen bir takım.

Randers FC geriden oyun kurarken genelde merkez orta sahaların hattına bek oyuncuları da katılıp stoperlere pas opsiyonu oluşturuyorlar. Bu şekilde genelde 2-4-4 formasyonuna geçiş yapılsa da geriden oyun kurarken kısa paslarla çıkmayı tercih etmiyorlar. Hatta Thomasberg’in öğrencilerinin genel olarak pas oyununda da çok iyi olmadıklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle geriden oyun kurarken uzun paslar tercih ediliyor. Bu konuyu birazdan daha detaylı işleyeceğiz.

Duran toplar

Danimarka temsilcisinin fizik kapasitesi, boy ortalaması ve hava top hakimiyeti diğer kuzey ülke takımlarında olduğu gibi temsilcilerimize göre çok daha yüksek. Bu nedenle de temsilcimizin iki maçta da özellikle duran toplara çok dikkat etmesi gerekiyor. Yukarıda da görüldüğü gibi kornerlerde kale sahasına 4 ya da 5 kişi ile kümeleniyorlar. 3 oyuncu ise ceza sahası ön çizgisinde bekliyor. Bu oyuncular marke edilmediği anlarda bu bölgeye yerden sert pasla korneri kullanıyorlar. Bu sayede rakibi bu üç oyuncuyu tutmak zorunda bırakıp kale sahasında rakip sayıyı eksitmiş ve dönen toplar için pozisyon almış oluyorlar. Galatasaray’ın bu sezon oynadığı 5 resmi maç da göz önüne alındığında oturmayan savunma yapısı ve bireysel hata silsileleri rakibin bu silahı karşısında ürkütücü duruyor.

Danimarka ligi gibi fizik gücü yüksek bir ligde hava topu kazanma oranı yukarıda olan Rangers’ın temsilcimize karşı bu duran toplarda üstünlük sağlayacağı aşikar. Buna ek olarak özellikle sol bek Kopplin ile uzun metrajlı taç atışları kullanıyorlar. Bu anlarda zaman zaman stoperler dahi sanki bir köşe vuruşu kullanılıyormuş gibi ceza sahasına yönelebiliyor. Thomasberg’in takımını duran toplar üzerine  çok organize olarak çalıştırdığını düşünürsek topa hükmederek rakibi olabildiğince kaleden uzak tutmak daha akılcı olacaktır.

Çalışılmış uzun toplar

Rakibimiz, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde geriden uzun toplar ile çıkmayı tercih ediyor. Kaleci vuruşlarında da çoğunlukla bunu tercih ediyorlar. Ancak bu uzun pas atalım top kaleden uzakta olsun anlayışından daha farklı bir yapı. Tamamen bu yönde çalıştıklarını ve organize şekilde hava topu mücadelesine giren kişinin etrafında aynı şekilde pas ağı oluşturduklarını yukarıdaki pozisyona bakarak da görebiliriz. Atılan bu uzun toplarda Kamara ve Egho’nun etrafında bir dörtgen oluşturuluyor ve ikinci toplar yüksek yüzdeyle kazanılıyor. Devamında ise dengesiz yakalanan savunmaya karşı hızlıca çoğalıp pozisyon yakalamaya çalışıyorlar. Zaman zaman rakip ceza sahası çevresinde 7 veya 8 kişi gidip sayısal üstünlük de kurabiliyorlar. Ancak bu durumunda savunmada – birazdan da değineceğimiz – zaafları oluşuyor.

Kontra pres

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi rakibimiz çoğunlukla ön alan baskısını tercih etmiyor. Ancak iki bekin de hücuma katılmaları ve 2-2-6 düzeninde yapılan kalabalık hücumlardan sonra güçlü ve agresif şekilde karşı baskı gerçekleştiriyorlar. Duran toplarla birlikte bu sezon en çok bu şekilde kazandıkları toplardan sonra pozisyon yakaladılar. Fiziksel gücü ve top kapma meziyetleri yüksek olan ön taraf ve merkez orta saha oyuncuları ile rakibe fazla topla oynama süresi tanımadan topu geri kazanmayı amaçlıyorlar.

Oyuncu profilleri

Yukarıda, Randers’ın geçen hafta sonu Viborg’u 2-1 yendiği lig maçındaki kadrosunu görüyoruz. Son iki haftada oynanan karşılaşmalarda önemli eksiklikler göze çarpıyor. Geçen haftalarda takımdan ayrılan Greve sol kanatta hücum adına takımın önemli yaratıcılarından birisiydi. Buna ek olarak son iki hafta sakatlıktan sonra dönemeyen Kamara’da dikkat edilmesi gereken isimlerden.

Galatasaray maçında oynayıp oynamayacağını bilmediğimiz bir başka isim ise iki kanatta da oynayabilen genç Nijeryalı Kehinde. Aşağıda da görülen kısa sekanslarda sürati, hareketliliği ve oyun zekasıyla rakibin en dikkat edilmesi gereken oyuncusu diyebiliriz. Maç içerisinde de kanat değiştiren Nijeryalı, savunma arkası koşularda da etkili bir isim. Temsilcimize karşı oynamaması durumunda rakibin hücum aksiyonları ciddi şekilde yara almış olacak. Hücum açısından futbol zekası yüksek ve iki ayağını da kullanabilen Mistrati de etkili silahlardan birisi. Eksikler olmadan önce merkez orta sahada oynayan isim son iki hafta da Egho’nun arkasında 10 numara pozisyonunda oynadı ve geçen hafta takımının iki golünü kaydeden isim oldu.

Son olarak Randers’ın beklerine de değinmekte fayda var. Danimarka temsilcisinin iki beki de sağ ayaklı oyuncular. Sağ bek pozisyonunda görev yapan 1.93’lük Kallesöe, uzun boyuna rağmen sürati gayet iyi olan ve fiziği sayesinde ters kademelerde de etkili olabilen bir oyuncu. Buna ek olarak takımına duran toplarda da hava topu kazanma becerisiyle katkı sağlıyor. Sol bek pozisyonunda ise çoğunlukla tecrübeli Kopplin görev alıyor. Attığı korner gibi uzun taçlar ve etkili bindirmeleriyle hücumda zenginlik yaratan tecrübeli isim, savunmada da pozisyon alma ve bire bir savunma meziyetleriyle takımına katkı sağlıyor.

Zaaflar

Randers’ın kompakt şekilde kalabildiğinde güçlü bir savunma oyunu oynadığını söyleyebiliriz. Ancak ayağa pas yapan teknik oyunculara karşı bir kaç seri paslaşmadan sonra hatları kolayca dağılabilen bir yapıya sahipler. Gol yedikleri pozisyonların çoğu da bu şekilde gerçekleşen bağlantıların sonunda geldi. Özellikle forvetlerin derine bağlantı için geldiği pozisyonlarda Randers stoperleri genellikle forvet oyuncularını takip etmiyor ve merkezde doğal olarak sayısal üstünlüğü rakibe vermiş oluyorlar. Bu andan sonra başarılı yapılan bağlantı paslarıyla merkez hatta dağılmalar ve geride bırakılan boş alanlar göze çarpıyor. Oyun bir kanattan gerçekleşirken atak yönünü değiştiren bir pasla diğer tarafta geniş boşluklar yakalanabiliyor.

Randers geri 4’lüsü hava topları ve kanat akınları açısından sağlam olsa da özellikle stoperleri ağır oyuncular. Bu nedenle bek stoper arasındaki mesafe açıldığı zaman o bölgeye gelen delici koşulara sağlıklı reaksiyonlar veremiyorlar. Yukarıda da görüldüğü gibi takım savunması bir kaç ayağa pas ile bozulup genişletilince savunmada derin boşluklar oluşuyor ve bu alanları çabuk hücumcular etkin kullanabiliyor.

Bir diğer önemli zaaf ise rakibi çizgiye yönlendirdikten sonraki kaos baskısı. Bu baskıyı yaparken topu kazanmayı başaramazlarsa, merkezde boş bir alanı rakibe teslim ediyorlar. Yukarıda da görüldüğü gibi her pozisyonda 3-4 oyuncu öbek halinde tek kanatta kalıp merkez tamamen görmezden geliniyor. 2000’li yılların başında hayatımıza giren meşhur 14. bölgede bırakılan geniş boşluklar rakibe şut ve kilit pas opsiyonları tanıyor. Babel, Emre Akbaba, Ömer, Feghouli gibi isimler bu bölgede yakalanacak şut imkanlarını değerlendirebilir. Tempolu paslarla rakip hareket ettirilerek pozisyon üretilebilir. Randers’ın takım kaymasını yapmakta vasatın altında olduğunu söyleyebiliriz.

Genel değerlendirme

İki takımı da göz önüne aldığımızda Randers ve Galatasaray’ın birbirlerinin zaafına uygun takımlar olduğunu söyleyebiliriz. Randers; Galatasaray gibi geride açık veren, kendi birinci bölgesinde top kaybı yapan ve hava toplarında zayıf takımlara karşı etkili hücumlar gerçekleştirebilecek bir ekip. Özellikle duran toplarda Galatasaray taraftarının yüreği ağzına gelecektir. Ancak teknik kapasitesi yüksek oyunculara sahip temsilcimiz, yapacağı tempolu paslarla rakip kalede kolayca tehlikeler yaratabilir. Galatasaray’ın özellikle oyunu bir kanattan diğerine hızla yönlendirebildiği anlarda Boey ve Aanholt’un geniş alanlar yakaladığını görebiliriz. Kanat ortalarında rakip güçlü olsa da yerden geriye ortalar ve gelen geç koşulara orta sahadan destek gelmiyor ve tehlikeler oluşabiliyor. Bununla birlikte rakibin daha çok orta ve derin bloklarda bekleyeceğini öngörebiliriz. PSV maçlarını baz alıp ön alanda baskı yapmayı tercih etmeleri açıkçası Galatasaray’ın işine gelecek bir durum olacaktır. Galatasaray, tahminen topa hükmedeceği maçta sabırla pas yapıp rakibin dengesini bozmaya çalışması muhtemel senaryo. Buna karşın top kayıplarında Randers’ın bir anda kalemize çok adamla geleceği, atılan uzun toplar ve bu uzun paslar sonucu oluşan ikinci topları almaya çalışacağı bir maç izleyeceğiz. Liglerinde şuan lider konumda olmaları belki izlemeyenler için ürkütücü gelebilir ancak bir önceki turda oynanan St. Johnstone’dan çok daha üst seviye bir takım değiller. Aksine birbirine yakın seviyede iki takım olduklarını söyleyebiliriz. Ancak önceki turda yaşanan sıkıntılar bu maça ışık tutmalı. Küçük konsantrasyon hataları yapılırsa Randers bunu temsilcimize ağır ödetebilir.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.