Real Madrid Brezilya pazarını nasıl domine ediyor?

The Athletic’te Jack Lang tarafindan 27 martta kaleme alınan yazının cevirisidir.

Neymar, Real Madrid’i ilk kez ziyaret ettiğinde henüz 13 yaşındaydı.

2005 yılında babasıyla İspanya’ya seyahat etti. Tüm masrafları kulüp tarafından ödenen pahalı bir otelde 3 hafta boyunca kaldılar. Bu genç, Real akademisinde antrenmanlara çıktı ve A takım oyuncuları Zidane ve Ronaldo gibi yıldızlarla tanıştı. Akşamları Robinho ile yemek yedi. Wagner Ribeiro, menajeri, onu Robinho’nun ayak izlerini izletmekte yani Santos’tan Real Madrid’e getirmekte kararlıydı.

Real Madrid Neymar’ı genç takıma dahil etmek istiyordu. Babası için bir iş bulacaklar, eğitimiyle ilgilenecekler ve bir ev ayarlayacaklardı. İş o kadar ilerlemişti ki tek bir kişinin imzasına kalmıştı: Neymar’ın annesi. Neymar henüz önünde türlü engeller bulunan bir çocuk olsa da Real onun için büyük düşünüyordu.

Biz şu an bunun kapanan bir kapı olduğu biliyoruz. Santos kulübü; Neymar’ı, Vila Belmiro’da 2013’e kadar tutabilmek için olağanüstü çabalar gösterdi. Real teklifine bir karalama ile cevap verdiler ki zaten Neymar’ın ailesi de oğullarının kendi ülkelerinde yetişmesine karar verdiler.

Bu Real Madrid’in genç forvetle imzalamak için son girişimi olmadı. 2009’da kulübü temsil eden iki avukat Sao Paulo’da 11 gün geçirdi başkan Ribeiro’ya kontratı imzalatabilmek için. Çabaları sonuçsuz kalsa da 2013 yılında Neymar Barcelona’ya transfer olmadan hemen önce son bir girişimde bulundular. Bu olay Real Başkanı Perez’in koltuğunun sallanmasına da neden olmuştu. Neymar sadece Real’in ilgisinden kaçmamış aynı zamanda ezeli rakiplerine transfer olmuştu.

Bu hiçe sayılma şoku hala hissediliyor ve sadece Neymar’ın tercih etmeme kaynaklı değil. Ek olarak potansiyel yıldızların da ellerinden kaymasından çekindiler. Brezilya pazarlarındaki çalışanlarını değiştirerek bu olayı telafi ettiler ve son dönemde yetişen en yetenekli oyunculardan üçünü henüz 18 yaşına gelmeden kadrolarına kattılar: Vinicius Jr, Rodrygo ve Reinier. Bu 3 oyuncu da Avrupa’nın elit takımları tarafından istense de 18 yaşlarına gelmeden Real Madrid’i tercih ettiler.

Yapılan 3 transferin toplam bedeli 130 milyon euro. Bu harcama “oyuncu savaşları” için Real Madrid’i öne geçirdi ve potansiyel Neymar olaylarını engelledi. Diğer takımlar daha fazla fon ayırarak avantajlı konuma geçse de Real kalpleri ve akılları da kazanmış durumda. Oyuncu ailelerini projeye inandırıyorlar ve onlar için en doğru yer olduğunu gösteriyorlar. Kısaca tüm mesele güven ve aidiyet.

Real’in Brezilya pazarında ilerlemesi özel bir kişisel dokunuş sayesinde gerçekleşti. Bu dönemde scout ağlarını genişleterek yetenek tanımlarını daha net yaptılar.

Onun adı Jose Antonio Calafat de Souza fakat herkes onu Juni olarak çağırıyor. Basınla konuşmaz ve genel profili “Görünmez Adam” olarak bilinir. Tanımlamak gerekirse gizemli bir yapısı vardır; öyle ki Real’in uluslararası çalışanı olsa da kulüp sitesinde adı bulunmuyor.

Calafat kariyerine bir televizyon programı olan Fiebre Maldini ile analist gazeteci olarak başladı. Güney Amerika hakkındaki bilgisi kendisine birçok hayran kitlesi kazandırdı ve Real’de scout pozisyonunda çalışmaya başlamasını sağladı. Başlangıçta Casemiro tavsiyesi oldu. Yetenekli bir oyuncuydu fakat o beklenen yıldız oyuncu değildi. Bu transfer başarısı onun gizemine katkıda bulundu ve böylece kulüp diğer transferlere astronomik paralar ödemedi. Ayrıca bir başka potansiyelin peşindeydi: Fede Valverde.Onun başarı sütunundaki son isim.

Calafat ağını son yıllarda genişletse de uzmanlık alanı Brezilya pazarı. Tüm bu yeteneğinin yanında potansiyel avcısının en büyük artısı genç oyuncularla olan iletişimi. Etkileşime girdiği oyuncu ve kulüplerle açık ve net konuşması Vinicius, Rodrygo ve Reinier transferlerinde çok etkili oldu.” Diğer büyük kulüplerin yöneticileri de Brezilya’da sunum yaptılar ancak Juni fark yaratmıştı.” Diyor Rodrygo’nın menajeri.

Portekizcesinin akıcı olması büyük rol oynuyor başarılı olmasında. İspanyol fakat çocukluğu Sao Paulo’da geçmiş. Oyuncuların aileleri genellikle çocuklarının alacağı süre ve olanaklar konusunda güvence istiyor. Para çok önemli fakat her şey değil özellikle de Avrupa’ya geçişte. 17 yaşındaki yıldız adayı her şeyi düşünemeyebilir ancak özel bir çaba sarf etmek gerek oyuncu menajeri ve ailesiyle. Eski Real scoutu Jeff Vetere “tüm pazarlarda menajer ve aileler ile olan ilişkiyi geliştirmek çok önemli.” diyor. Özellikle de Brezilya’da daha önemli çünkü oyuncuların yüzde 90’ı fakir ailelerden veya işçi sınıftan geliyor. Biz onların hayatlarını değiştirmekten söz ediyoruz.

Calafat uzun bir süre çalışır. Örneğin Vinicius için Flamengo ile Real Mayıs 2017’de anlaşmadan önce 14 ay boyunca toplantılar gerçekleştirmiştir. O dönemki Breziya kulübünün futbol direktörü Rodrigo Caetano, Calafat’ın düzenli ve tutkulu çalışmasına hayran kalmıştı.

“Juni, Vinicius’un ailesiyle uzun bir süre iletişimde kaldı”, diyor Caetano. Gerçekten aile ve oyuncu hakkında yaptığı arka plan çalışmasına hayran olduğunu da ekliyor. Vinicius’un çevresindeki insanları en ince detayına kadar raporlamış ve Vinicius hakkında ne düşündüklerini de raporuna eklemişti. Sonrasında kulüp ve menajeriyle iletişime geçti. Çok yakın bir ilişki olmuştu oyuncu ve Juni arasında ve Vinicius’u projelerine kolaylıkla dahil ettiler. Bu ilişkiyi gören Flamengo ve aile de gönül rahatlığıyla Vinicius’un Real’e gitmesine izin verdiler.

Bir sonraki yaz döneminde Rodrygo transferi daha fazla sabır gerektiren bir yaklaşımla gerçekleşti. Bu sırada Calafat; Perez ve Santos başkanı Jose Carlos Peres arasında FaceTime üzerinden son bir görüşme gerçekleştirdi. Bu transfer için tam 4 yıldır görüşme halindeydiler.

Juni, Rodrygo’nun gelişimini 2014 yılından beri takip etti diyor Arcuri. ”Willian Jose Real Madrid B takımına gitti ve ben Rodrygo’yu Juni’ye tavsiye ettim. O dönemde sadece 13 yaşındaydı. İlerde Real Madrid kalitesinde bir oyuncu olacağından bahsettim.

“Juni her zaman çok profesyonel ve dürüst bize karşı. Herkesi rahat hissettiriyor. Juni’nin her zaman ilk başta doğruyu söyleyeceğinden kimsenin şüphesi yok. Transferin yapılmasına karar verildiğinde dahi Rodrygo’ya kendi kararı için güven ortamı sağladı. Rodrygo’nun gelişimini adım adım takip etti ve Real’e gitmesinde büyük rol oynadı. Projeler içinde en iyisini o sundu.”

“Proje” Calafat’ın çalıştığı her kişiden sıklıkla duyduğumuz bir kelime. O resmi evraklarda göremeyeceğiniz teklifler sunar; onun işi oyuncuya Real Madrid’in kendisi için potansiyelini gösterebileceği en iyi yer olduğunu anlatmaktır. Bazıları için Real Madrid Castilla, B takımı ile de olabilir bu durum. Fakat Casemiro ve şimdi de Vinicius’ta görüldüğü üzere bazı oyuncular da doğrudan A takım düzeyinde kendini gösterebiliyor. “Rodrygo’nun hayal ettiği ne varsa önüne koydular.” Diyor Arcuri. Paris Saint Germain, Borussia Dortmund ve Barcelona da teklifte bulundu fakat Real’in sunduğu planlar uzun ve kısa vadede daha belirliydi.

Reinier 18 yaşını doldurduğunda ocak ayında transferini tamamladı. Oyuncu ayrıca City ve PSG gibi takımlardan da teklif almıştı. Ancak Calafat 3 yıldır oyuncunun ailesiyle konuşuyordu. Aynı dönemde Vinicius transferi üzerine de çalışıyordu. Sadece Flamengo kulübünün değil Brezilya’nın elit seviye takımlarının takdirini kazanmıştı çalışma disipilini ile.

“Güney Amerika pazarını işe başladığından beri çok iyi biliyor.” Diyor Caetano. Bilgisi de yardımcı oluyor. Futbolun çeşitli kademelerinde çalıştığı için insan ilişkilerini de nasıl kurması gerektiğini çok iyi biliyor. Burdaki çoğu takımla içli dışlı. Bu yolla fark yaratıyor. Profesyonel ve saygın. Hiçbir zaman kestirme veya kısa yoldan gitmez. Tam anlamıyla yapar işini.

Brezilya’daki genç yıldızlara sahip olma yarışı kimi zaman çok yoğun geçiyor. Artık büyük kulüpler bu oyuncularla anlaşmak için 20 ya da 21 yaşlarına kadar beklemiyor. Henüz 16-17 yaşlarında anlaşıp taktiksel ve teknik anlamda gelişimlerine ön ayak olmak istiyorlar. Özellikle son 10 yılda değişti bu durum. Neymar’ın imza süreci çalkantılı olsa da Santos’ta 200’ün üzerinde maça çıkmıştı. Reinier sadece 15 maç oynadı Real’e transferinden önce. Vinicius ise Flamengo’nun A takımına girmeden önce İspanyol Marca gazetesinde yerini almıştı.

Burda bir hızlanma söz konusu. Ne kadar etik olduğu tartışılır ancak bu durumu kırmak artık çok güç.

Caetano’ya göre artık potansiyele para ödeniyor. Çoğu kulübün burada 23 yaş altı takımı yok. Neden? Çünkü Brezilyalı kulüpler yeteneği çok erken yaşta tanımlıyor. Tabi ki bazı istisnalar oluyor 20 yaşından sonra yeteneği keşfedilen. Ancak genel olarak kulüplerin A takımlarında erken yaşta birçok genç oyuncu bulunuyor. Bazı aşamaları atlıyorlar çünkü onların yetenekleri bunu gerektiriyor.  O zaman Avrupalı kulüpler oyuncuları tanımlıyor. Onlar genç oyuncuların gelişimini Brezilya yerine Avrupa’da devam etmesini umuyorlar.

Brezilya ligi burada çok acılı geçiyor: en iyi yetenekler taraftarların heyecanıyla, baskısıyla kaybolabiliyor. Ekonomik zorluktaki kulüpler parayı reddedemiyor. Bireysel seviyede kazananlar ve kaybedenler oluyor, bazı genç yetenekler sistem içinde eriyip gidebiliyor.

Brezilya 20 yaş altında Vinicius ve Rodrygo’nun hocalığını yapmış Carlos Amadeu ise erken yaşta potansiyel keşfinin değişimini pozitif buluyor. En iyi oyuncularla erken yaşta oynama fırsatı bularak gelişimlerine katkıda bulunuyorlar. Eskinin aksine şimdinin genç oyuncuları daha çabuk adapte oluyor; dil öğreniyorlar, kulüpten destek alıyorlar ve daha hazırlıklı hale gelebiliyorlar böylece. Vinicius ve Rodrygo dünyanın en büyük kulüplerinden birinde rekabet halindeler. Daha yüksek seviyedeyseniz daha fazla yeteneğinizin üstüne koyarak çalışmalısınız.

Tüm bunlar Avrupalı kulüplerin neden Brezilya konusunda bu kadar hırslı olduğunu açıklıyor. “Tüm büyük takımların Brezilya’da temsilcileri var fakat Real Madrid’in City ve Barcelona gibi iki büyük rakibi bulunuyor.“ diyor Caetano. City’nin Güney Amerika pazarı Buenos Aires temelli ve Joan Patsy tarafından yönlendiriliyor. Barcelona tarafında ise Neymar transferini gerçekleştiren Andre Cury bulunmakta.

İtibar burada çok önemli. Watford’u düşünün mesela. 2017 yılında Fluminense’den Richarlison ile imzaladılar ve son olarak da Joao Pedro ile söz kestiler. Udinese ile birlikte Güney Amerika’da saygın bir adam olan Rafa Monfort ile ilişki kurarak kadrolarını güçlendirdiler. Rafa Monfart da eski bir Real scoutu. Hiç şüphe yok ki Gabriel Martinelli’nin Arsenal’e transferinde de teknik direktör Edu Gaspar’ın rolü büyüktü.

“Brezilyalı bir figüre sahip olmanız bazen size hiç düşünmeyeceğiniz kadar yardımcı olabiliyor.” diyor eski bir Real scoutu olan Vetere.  Leanordo, PSG ve Milan dönemlerinde kulüplere bu bağlamda çok yardımcı oldu. Aynısını Juninho Lyon için yapıyor şu an.

Bunlar oyun içinde büyük prestijlere sahip olan isimler. Ancak Calafat’ın derinden ve ince çalışması diğer faktörlerin önüne geçiriyor Real’i ve yıldız figürler kadar etkili olabiliyor. Sonuçlar da bunu doğrular nitelikte. 2017 yılında Real Brezilya’nın en heyecan yaratan forveti ile imzaladı. Bir yıl sonra yine aynısını yaptılar. 18 ay sonra bir kez daha.

Vinicius, Rodrygo veya Reinier’in Neymar seviyesine çıkıp çıkamayacaklarını zaman gösterecek olsa da Real Madrid Brezilya’da dominant olmak için adamını bulmuş gibi.

Jack LANG- The Athletic

Çeviri – Nazım Emre Gömleksiz