Maç Analizi | Ç. Rizespor – Beşiktaş

Rize’de yaklaşık 5 bin kişinin izlediği maçta Beşiktaş, 2 golle 3 puanı alarak liderlik koltuğuna oturdu. Çaykur Rizespor ise 9 kişi kaldığı bir maçta Beşiktaş’tan puan almaya çok yaklaşsa da mağlup olan taraf oldu.

bjk

Genel Analiz

İlk 45 dakika ortada geçen, orta saha mücadelelerine tanık olduğumuz bir maç izlemiş olsak da 90 dakika sonunda Beşiktaş hem skor hem de futbol olarak üstün taraftı. Özellikle Rizespor’un 9 kişi kalmasından sonra doğal olarak maç tek kale oynandı.

·         Topla Oynama Yüzdesi > Beşiktaş %61 – %39 Ç. Rizespor

Beşiktaş 2 golden fazlasını atabileceği bir maçta 2 golle yetindi. Ç. Rizespor ise son dakikalara doğru zaten topu Beşiktaş’a bıraktı ve pusuya geçti. Klasik Anadolu takımı görüntüsü çizilse de bu varyasyon ve sistem, biraz daha dayanabilseydi 9 kişiyle çok değerli bir beraberlik elde edilecekti.

bjk2

Beşiktaş

Beşiktaş, her zaman olduğu gibi üçüncü bölgedeki tek pas organizasyonlarıyla gol aradı, başarılı da oldu. Demba Ba & Sosa iş birliği mükemmel bir gole imza attı. Bu golden sonra Gökhan ve Olcay, arkalarından gelen beklerin de etkisiyle iyice içeri girdi; Demba Ba ve Sosa’dan gelecek toplarla gol aramaya çalıştı. Serdar’ın yükselen formu devam ederken düşüşteki Oğuzhan da aynı çizgideydi. Tolga’nın uzun zamandır ortalarda gözükmeyen yan top zaafı ise bu maçla birlikte yeşil sahalara geri dönüş yaptı. Beşiktaş Tolga’nın bireysel hatasıyla neredeyse rakibine 1 puanı hediye edecekti.

Gökhan Töre ve Olcay Şahan’ın yine rakip ceza sahası önünde konuşlandığı ve sürekli içeri kat ederek yer değiştirdiği bir Beşiktaş vardı. Özellikle Sosa ve Gökhan iş birliği had safhadaydı.

·         Pas Kombinasyonu > Gökhan’dan Sosaya > 19 İsabetli Pas

·         Pas Kombinasyonu > Sosa’dan Gökhan’a  > 15 İsabetli Pas

bjk3

Çabuk Oynamak vs Acele Oynamak

Beşiktaş, rakibinin 9 kişi kalmasından sonra aceleci olmak yerine çabuk bir oyunla gol arayabilseydi maçı çok daha erken koparabilirdi. Bir kere daha takımın genç olmasının dezavantajlarından birine şahit olduk. Sosa, Demba Ba ve Atiba dışında soğukkanlılığını koruyabilen bir isim yoktu. Oğuzhan ise fark yaratması gerekirken gün geçtikçe sıradanlaşıyor. İlk yarıda en fazla isabetli pas atan oyuncu olan Oğuzhan bu paslardaki tercihinin yarıdan fazlasını defansına kullanmıştı. En önemli özelliği dikine gitmek olan bir oyuncu için fazlasıyla kötü bir durum.

Uzun Top Başarısızlığı

Bilic’in çift forvet denerken yani yardımcı bir forvetle birlikte Demba Ba’yı sahaya sürdüğünde işe yarayan uzun toplar bugün Beşiktaş adına en büyük handikaplardan biriydi.

·         Kısa Pas Başarı Yüzdesi > %82 (Toplam 417 kısa pas)

·         Uzun Pas Başarı Yüzdesi > %13 (Toplam 68 uzun pas)

Kerim’in ya da Cenk’in yardımcı forvet olarak oynadığı maçlarda Demba Ba’nın pivot olmamasına rağmen yararlanılabilen pivot özellikleri uzun topları verimli kılıyordu. Rizespor’un uzun savunması bugün bu uzun topların önündeki en büyük engeldi. Uzun topları mecburi anlar dışında da tercih eden Beşiktaşlı futbolcular ise göz göre göre bu hataya devam etti. Bilic’in de maç içerisindeki etkisizliklerinden biriydi.

“Biraz da Ben Forvet Olayım!”

Gökhan’ın, Olcay’ın ve Sosa’nın ceza sahasına yakın oyunu gün geçtikçe artarak devam ediyor. Üçüncü bölgede fazla ileriye giden oyuncular defans bloğuyla hücum bloğu arasındaki kopukluğa neden oluyor. Bunun üzerine Demba Ba geriye gelerek servis yapmaya çalışıyor. Heatmap verisinde de gördüğümüz gibi Demba Ba orta sahada fazlasıyla aktif durumda.

bjk4

Çaykur Rizespor

Beşiktaş savunmasının arkasına atılacak toplarla Holosko’yu kullanarak gol aramayı planlayan Çaykur Rizespor bunu zaman zaman başardıysa da bu şekilde gol bulamadı. Sercan Kaya’nın bulunduğu sağ kanat Rizespor için daha verimliydi. Ersan-Motta uyumsuzluğundan yararlanmak isteyen Hikmet Karaman özellikle sağ kanada çalışmış gibiydi.

rize

Sercan’ın bu bölgede Beşiktaş adına tehlike yaratmasının sebeplerinden biri Motta’nın bindirmeleriydi. İki taraf da birbirlerinin hücum kanadı olarak kullandığı kanatlardan tehlike yarattı. Kıvanç’ın atılmasından sonra ise Beşiktaş merkezden Rizespor için ciddi tehlikeler yarattı. Rizespor, 9 kişi kaldıktan sonra savunmasına yerleşti ve topu da Beşiktaş’a bıraktı. Hikmet Karaman beraberliği korurken, kontra ataklarla gol aramaya çalıştı.

Çaykur Rizespor adına kilit oyunculardan biri olan Obraniak ise ilk yarıdaki verimliliğini maçın sonuna kadar taşıyamadı. Ayrıca penaltıya da sebebiyet verdi.

Çaykur Rizespor’a Hikmet Karaman elinin değdiği çok belli oluyor. Rizespor, rakip hatası kollayarak kısa yoldan gole gitmek konusunda önemli bir sınavdan başarısızlıkla ayrıldı ama bunda 9 kişi kalmasının etkisi çok büyüktü.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş