Sadece zevksiz bir imaj mı, yoksa bir taktik mi ?

Milli takım arasının sonuna geldiğimiz şu günlerde, artık tüm takımlar için sezonun son haftaları diğer sezonun hazırlıkları ve herkes için transfer hazırlıkları ufak ufak başlayacaktır. Tam bu zaman diliminde ülkemizde görmeye aslında alışık olduğumuz bir durum bu aslında. Hep gördüğünüz ama anlamlandıramadığımız ilginç futbolcu imajları.

Özellikle ülkemizde Afrika kökenli futbolcuların çok olmasının bir sonucu ve garip gelse de konsol oyunlarının bir numaralı etken olduğu garip ve ani imaj değişikliklerinin, farklı renk saç boyalarının tek sebebi var TRANSFER.

Ben transfer olmak istiyorum saçı

Tam da sezonun bu dönemlerinde, özellikle liglere verilen kısa aradan sonra, son haftalara girerken rahatça gözlemleyebileceğiniz bu imajlar; genellikle oyuncuların transfer olmak istediğine işarettir. Farklı renkte ve tipte verilen saç stilleri ve imajlar ile sosyal medya ve basının bir anda ilgisini çeken futbolcuların bir diğer amacı da, futbolcu gözlemcileri ve benzeri işleri yapanların farklı renkte saçlı oyuncuyu daha rahat tespit etmesi, izleyebilmesi veya hiç izlemeyecekse bile dikkatini çekmeye çalışmasının bir parçasıdır.

Futbolcuların imaj değişikliklerinin ve daha farklı tarz da imaja dönmelerini bizzat menajerlerinde tavsiye ettiği bilinen bir gerçektir. Tabi ki bu durum sürekli imajını değiştiren Paul Pogba ve Quaresma için geçerli değil. Ülkemizden örnek vermek gerekirse daha çok Anadolu kulüplerinde top koşturan, yabancı oyuncuların özellikle de Afrika kökenli oyuncuların bu yöntemi deneyeceğini Süper Ligde ve 1. Ligde milli aradan sonra başlayacak haftada ve ilerleyen haftalarda sıkça göreceğiz. Bu durumu da bizzat twitter adresimde ki flooddan güncel olarak takip edebileceksiniz.

Bu duruma en yakın örnek olarak da sezonun hemen başında gerek yönetim gerekse teknik ekiple sözleşmesi nedeniyle ayrılığa yakın olduğu bilinen Babel gösterilebilir. Ünlü oyuncu sezon başına parlak sarı bir renk saçla çıktıktan ve birkaç maç süre alamadıktan hemen sonra saçlarını kırmızı rengine boyatmış bu şekilde devre arasına girmiş ve devre arasında Fulham’a transfer olmuştu. Yaşanan sorunlardan sonra saçını boyatan Babel’in ayrılacağını bizler tahmin etmiştik. Bu yazıdan sonra sizde son haftalarda saçını boyatan özellikle Afrika kökenli veya siyahi futbolcuların takımdan ayrılacağını aklınızın bir köşesine yazabilirsiniz.

Yeni geldim, beni izleyin saçı

Bu durumun bir diğer versiyonu ise futbolcuların kariyerlerinde yaptıkları ve önemsedikleri transferlerde ilk maçına çıkacağı zamanda görülür. En bariz ve en yakın örnek olarak Galatasaray’ın devre arası transferi Diagne’nin bir anda değişen imajı gösterilebilir. Yeni ve takımın önemli bir para harcadığı oyuncu basın ve sosyal medyada ilk maçının konuşulacağını bildiğinden bu durumu garip ve renkli saç stilleri ile perçinlemekte.

Gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda bilimsel bir araştırma olmadığından bir şey demek zor fakat ister istemez adını bilmediğiniz bir oyuncuyu maç içinde farklı stildeki saçı veya saç rengi sayesinde takip ettiğiniz de bir gerçek. Oyunun sadece eğlence kısmında olan izleyiciler için bu durum işe yarıyorsa, bu işin profesyonelleri içinde bir nebze bu dikkati çekeceklerini düşünmeleri spor endüstrisi içinde gayet doğal gelebilir.

Türkiye futbol liglerinde milli aradan sonra son haftalara girerken rengarenk bir sezonu sonu izlemek dileğiyle..

Son haftalarda saçlarını değiştiren futbolcular flooduna katkı sağlamak isterseniz : @cssen

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Çağrı Sefa Şen

Yazar | cagrisen@futbolakademi.net

Paylaş