Sahası yok ama bir milli takımı var

alderney-march-2013-01

Sealand, varlığı tartışılan bir ülke olsa da, yarattığı haber değeriyle son yıllarda adından sıkça söz ettiren ilginç bir hikayeye sahip.

1967’de İngiliz ordusunun eski Binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan bu platform-ülke, Bates’in, platformun uluslarası karasularda bulunduğu için devlet statüsüne çıkarabileceğini ilan etmesiyle ‘’ülke olma’’ yolunda ilk adımını attı.

Önceleri kimselerin pek dikkate almadığı bu plaftorm ada’ya İngiliz donanması bir gözdağı seferi düzenlese de, kendisini Sealand Prensi ilan eden Roy Bates, İngiliz mahkemelerine yaptığı başvurudan olumlu sonuç aldı. İngiliz Mahkemeleri, platformun İngiliz sularının dışında, uluslararası sularda bulunduğunu ve İngiltere’nin herhangi bir müdahalede bulunamayacağı kararını verdi. Sealand, bu kararla, dolaylı da olsa İngiltere tarafından tanınmış oldu.

4925553_1_snfastar
1978’de ise Alexander Achenbach adlı bir girişimci adayı ele geçirmek için, ailenin platformda olmadığı bir tarihte, helikopterle adaya gelerek bir çeşit darbe gerçekleştirdi. Fakat savaş tecrübesi olan Roy Bates, kısa bir süre sonra kendi helikopteriyle adaya karşı hücuma geçti ve darbeci ekibi teslim aldı.

Olayın duyulmasıyla Almanya, Londra’ya bir temsilci göndererek vatandaşlarının serbest bırakılması için yardım talebinde bulundu. Alman hükümetinin bu girişimiyle ülke Almanya’yla resmi ilişkilerde bulunmuş ve ikinci bir ülke tarafından da tanınmış oldu.

Sealand bugün hala daha tartışmalı olan varlığını korumakta. Sosyal medyanın gelişmesiyle, ülke tüm dünya çapında tanınır oldu. Öyle ki ülke bugün parayla resmi Lordluk ve Şovalyelik unvanları satıyor.

alderney-aug-2012-05
Tüm bu ilginç hikayenin yanında, sahası bile bulunmayan bu ülkenin bir de Milli Takımı bulunuyor! 2004’te, Danimarka takımı AAlborg’un veteran oyuncularının gönüllü olarak Sealand Milli Takımını oluşturmak istemesine, Roy Bates’in onay vermesiyle kurulan Sealand Futbol Milli Takımı, bugün FIFA veya UEFA tarafından tanınmayan ülkelerin federasyonu olan ve KKTC’nin de yer aldığı NF Board’a üye durumda. İlk maçında AAland ile 2-2 berabere kalan bu ekip, 2006’ya kadar Sealand’i uluslararası maçlarda temsil etti!

2006’dan 2009’a kadar lağvedilen Sealand Milli Takımı 2009’da İskoç yazar Neil Forsyth’in takımın başına atanmasıyla tekrar atağa geçti. Bu dönemde kadrosuna eski Bolton oyuncusu Simon Charlton ve aktör Ralf Little gibi ünlü isimleri dahil eden Sealand Milli Takımı oynadığı maçlarda tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

Sealand’in ilk galibiyetini alması ise 2013 yılında gerçekleşti. Birleşik Krallık yönetimindeki ada ülkesi Alderney’i, arasının pek iyi olmadığı İngiltere topraklarında yenmeyi başaran Sealand ilk zaferini kazandı.

2014’teki ilk maçında Chagos Adalarıyla 1-1 berabere kalan Sealand, aynı yıl, ilk uluslararası maçına çıkmakta olan bir diğer yalnız ülke Somaliland ile 2-2 kalarak ikinci beraberliğini aldı.

Bu maçlardan aldığı beraberliklerle moral bulan Sealand, 2014 Ağustos’unda Avrupa turuna çıkma kararı aldı. Raetia karşısında 6-1’lik bir zafer kazanan Sealand’de Dan Hughes attığı 4 gol ile ülkenin en çok gol atan oyuncusu oldu. Sealand, turun ikinci maçında ise İtalya’da Seborga Cumhuriyeti’ne karşı 3-2’lik skorla aldı.

Son Seborga galibiyetiyle 6 maçtır yenilmezlik serisini elinde bulunduran Sealand Milli Takımı, bugün bir çok eski oyuncu ve ünlünün oynamak için can attığı bir takım durumunda.

Futbol tarihinin en ilginç hikayelerinden birinin sahibi olan Sealand Milli Takımıyla ilgili daha fazla bilgi almak için:

sealandgov.org/sealand-fa#fixtures
sealandgov.org/

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş