Salih Özcan | Ellerin arasından kayan yetenek

salihozcanhhhdwvtmsqxade

SALİH ÖZCAN

18 Yaşında – Orta Saha – 1.FC Köln II

Bir Türk yıldız adayı daha ellerimizin arasından kayıp gidiyor. Adını Almanya formasıyla 17 Yaş Altı Dünya Kupası’ndaki performansıyla duyuran Salih önümüzdeki yıllarda üst düzey kulüplerin transferi için savaş başlatacakları önemli bir isim.

csm_53684-Oezcan_Mayer_b9447968f8

Geçmişi…

Salih Özcan 11 Ocak 1998’de Almanya’nın Köln şehrinde dünyaya geldi. Gurbetçi oyuncu futbola Köln’ün amatör takımlarından SC West Köln’de başladı. Kısa sürede hızlı bir gelişim gösteren Salih 2007 yılında Almanya’nın önde gelen kulüplerinden Köln’ün altyapısında oynamaya başladı. Yeteneği Alman yetkililer tarafından da farkedilen genç oyuncu Almanya 15 Yaş Altı Milli Takımı’nın Güney Kore ile oynayacağı hazırlık maçı için davet aldı. Köln’ün 15 Yaş Altı takımında kaptanlığa kadar yükseltilen Salih gösterdiği başarılar sayesinde 2013-2014 sezonunda Köln U17’ye yükseltildi. B-Junioren Bundesliga West liginde 26 maçta 2247 dakika süre alan Salih filelere de 7 gol bıraktı. Performansıyla Alman Milli Takımı’ndaki yerini sağlamlaştıran genç yetenek U16 kategorisinde forma giymeye devam etti. Bir sonraki sezon Köln U17 kaptanlığına getirilen Salih alt yaş kategorilerindeki en iyi performanslarından birini ise bu sezonda gösterdi.

Çoğunlukla santrafor ve ofansif ortasaha olarak oynadığı sezonda 22 maçta 1980 dakika forma giyen oyuncu 18 gol atma başarısı gösterirken 4’te asist yaparak takımının ligi 3. bitirmesinde pay sahibi oldu. Sezon sonuna yaklaşırken 19 Yaş Altı takımına çıkarılan gurbetçi oyuncu sezon bitimiyle beraber Bulgaristan’da düzenlenen 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası için milli takıma çağırıldı ve kendisini gösterebilmek adına önemli bir fırsat yakaladı. Şampiyonanın iki maçına ilk onbirde başlayan, diğer tüm maçlarda ise oyuna sonradan dahil olan Salih kendine güvenli oyunu ve sorumluluk sahibi yapısıyla turnuvada dikkati çeken oyuncuların başında geldi. Finale giden yolda takımının önemli isimlerinden biri olmayı başaran Salih takımının finalde Fransa’ya 4-1 yenildiği karşılaşmada da 42 dakika sahada kalsa da gerek genç oyuncunun gerekse arkadaşlarının performansı kupayı Almanya’ya getirmeye yetmedi.

2015-2016 sezonunda kendini geliştirmeye tam gaz devam eden Salih Köln U19 takımıyla sezona başladı. Ekim 2015’de Şili’de düzenlenen U17 Dünya Kupası için Almanya U17 kadrosuna seçilen Salih kariyerinde yeni bir sayfa açmak adına bir fırsat daha yakaladı. Grup maçlarında üst düzey bir performans ortaya koyan Salih özellikle Almanya’nın Avustralya’yı 4-1 mağlup ettiği karşılaşmada 3 golün asistini yaparak yıldızlaştı. Almanya’nın 4-1 kazandığı Arjantin maçında da bir asist yapan genç yetenek turnuvayı takip eden otoritelerin beğenisini kazandı. Kupanın favorilerinden olmasına rağmen çeyrek final göremeden sürpriz bir şekilde Hırvatistan’a elenen Almanya’da Salih’in performansı takımda dikkati çeken en önemli gelişme oldu. Köln’e döner dönmez U19 takımından rezerv takıma yükseltilen Salih bu performansının üzerine koyduğu sürece yakın bir zamanda büyük kulüplerin kapısını aşındırmasına şaşırmamalı.

Hangi bölgede oynuyor ?

salih_ozcan

Salih’in temel oyun pozisyonu ortasahanın ortası olmasına rağmen sol kanatta da oldukça verimli oynuyor. Ortasahada ofansif ve serbest oynatıldığında gol ve asist performansı oldukça yükselen Salih 2.bölgede joker oyuncu olup oyunun üzerine kurulacağı yetenekte bir isim.

Sahada neleri en iyi yapar?

Maç içinde bazı özellikleriyle çoğu oyuncu arasından sıyrılan Salih en başta maç içindeki özgüvenli duruşuyla dikkat çekiyor. Fiziksel gücününün yanında kendini mental olarak da geliştiren Salih bunun yanına teknik ve yaratıcı özelliklerini de katınca komple bir ortasaha hüviyetine bürünüyor. Öldürücü paslarıyla takım arkadaşlarını golle burun buruna getiren ve takım ataklarını şekillendiren yetenekli oyuncu geriye gelerek de defansın top çıkarma konusundaki en büyük yardımcısı oluyor. Yaşıtları arasında en iyi oyun kuruculardan biri olan Salih tüm bu yeteneklerine rağmen takım oyununu oldukça iyi oynayan bir isim. Atletik yapısıyla maç içinde dengesini sürekli koruyan genç futbolcu dar alanda oynanan maçlarda ise rakibi açmak için kilit isim konumuna yükseliyor.

gyi-473979858-jpg

Ne kadar ilerleyebilir ?

Yüksek bir tekniğe ve oyun zekasına sahip, oyunu her iki yönde iyi oynayabilen bir isim güçlü bir karaktere de sahipse Dünya futbolunda en iyi takımlarda kendine yer bulacaktır. Köln altyapısında oynadığı dönemde tren kazası geçiren genç bir kıza ilk müdahaleyi yapıp, onunla sürekli konuşarak hayatta tutan Salih bir süre Alman gazetelerini “kahraman” başlığı altında süslemiş, insani değerleri herşeyin önünde tutan bir genç olarak adından kısa süre sonra daha fazla söz ettirecek.

Fiyatı

Untitled

Salih 18 yaşından küçük olduğundan dolayı bonservis bedeli hakkında kesin bir rakam bilgisi yok. Kroos,Götze,Reus gibi Almanya’nın önde gelen futbolcularının da temsilciliğini yapan menajerlik şirketiyle anlaşan Salih doğru bir pazarlama stratejisiyle Köln’e iyi bir bonservis bedeli kazandıracak gibi görünüyor.

Son söz…

Futbol tarihi göstermiştir ki güçlü karaktere sahip olan oyuncular hep el üstünde tutulmuş ve saygınlık kazanmıştır. Salih de karakterinin yanına saha içi yeteneklerini katınca eşsiz bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. Özellikle modern futbolda oyunu iki yönlü bu kadar iyi oynayan oyuncunun da az olması onu daha da değerli kılıyor. Almanya yeni Ballack’ını bulurken Türkiye bir değerini daha göz göre göre kaybediyor.

Futbol Akademi Puanı

Salih Özcan

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş