Sampdoria – Milan maçına bakış

Milan deplasmandaki Lazio yenilgisinden sonra Sampdoria’ya da 2-0 yenilerek üst üste ikinci deplasman mağlubiyetini alırken Hakan Çalhanoğlu oyuna 78. dakikada dahil oldu. Milan, bu maça da 3-5-2 dizilişi ile çıktı. Ligde mağlubiyeti bulunmayan Sampdoria, baskılı oyunu ile rakibini etkisizleştirirken maçın sonlarında bulduğu gollerle üç puana gitti.

milan5

Sampdoria’nın baskılı oyununa karşı çözüm üreten hamleler yapamayan Milan, Lazio karşısında olduğu gibi etkisiz bir oyun ortaya koydu. Özellikle hücum bölgesinde çoğalmakta, Sampdoria ceza sahasına topla girmekte ve ataklarını neticelendirmekte zorlandı. Savunmada ve orta sahada Sampdoria’nın planlı baskısı sonucu yapılan hatalar skorda belirleyici oldu.

Saha içi ortalama pozisyonlar

milan1

Maça 4-4-2 dizilişinde başlayan Sampdoria’da sol bek Strinic, Duvan Zapata ve Ramirez performanslarıyla dikkat çekti. İki teknik direktör de gole kadar oyuncu değişikliği yapmazken Sampdoria ilk oyuncu değişikliğini 84. dakikada gerçekleştirdi. 1-0 öndeyken hücumcu Ramirez’in yerine oyuna giren Verre’nin sahada bulunduğu süre boyunca sol bek mevkiinde konuşlandı. Bu hamleyle, beraberlik için baskısını artıran, Borini ve Cutrone değişiklikleriyle kendi sağından rakibi zorlamak isteyen Milan’a karşı Sampdoria, sol kanadını kapatmaya çalıştı ve bunda başarı da sağladı. Milan değişikliklerle sağ kanadını ileri çıkarırken Sampdoria da Verre değişikliği ile solunu sağlama aldı.

Milan, Sampdoria karşısında üçüncü bölgede tehlike yaratmaktan uzaktı. Maç boyunca kaleyi 6 kez yoklarken bunların hiçbiri kaleyi bulmadı. Milan’ın ceza sahasından çektiği şut sayısı ise 3. Milan bu performansıyla Serie A’da bu haftanın en kötüsü.

milan2

Ofsayt sorunu

Milanlı oyuncular, bu maçta tam 8 kez ofsayta düştü. Sampdorialı oyuncular ise 5 kez ofsayta yakalandı. Rakiplerine ofsayt tuzağı uygulayan Milan bu maç kendisi de bu tuzağa düştü. Bu rakam aynı zamanda, hücum düzenliliğinde ve planların uygulanmasında sıkıntılar olduğunu da gösteriyor. Yeni kurulan bir takım olarak Milanlı oyuncular, sıkı bir baskı uygulayan Sampdoria karşısında, hücum planlarını doğru yerde doğru zamanlamayla uygulamak konusunda zorlanıyor.

Şut etkisi

Rakip ceza sahasına girmekte zorlanan Milan ataklarının %8’ini şutla neticelendirebiliyor; ki bunlar da kaleyi bulmadı. Milan’ın pozisyon yaratmak, üçüncü bölgede üretken olmak ve rakip ceza sahası etrafında verimli şekilde, bir plan dahilinde çoğalmak konusunda sıkıntıları var.

Serie A seviyesinde, ceza sahasına gönderilen top ve kilit paslar istatistiklerinde ilk sıralarda yer almasına rağmen bu pasların gol tehdidine dönüşmemesi Milanlıların topla buluştukları yerlerin elverişsizliği ve hücumdaki düzen eksikliğiyle açıklanabilir. Milan sık kullandığı pas kanalları ve yarattığı pozisyonlar da göz önünde bulundurulduğunda genellikle göbeği kullanamıyor ve topu kanatlara götürüyor. Milan, ceza sahası çevresinde, takım olarak şut pozisyonunu yaratmayı başaramıyor.

milan zapata

Duvan Zapata

Girdiği 39 ikili mücadeleden 21’ini kazanan, %75 başarı oranıyla rakiplerini 3 kez dribling üzerinden geçen Zapata, rakip yarı sahada da 3 kez pas arası yaparak takımının atağa kalkmasını sağladı. Hiçbir şutu kaleyi bulmayan Milan oyuncuları aksine 3 kez kaleyi yoklayan Duvan Zapata iki kez kaleyi buldu. Bunlardan biri kale ağzından attığı goldü. Aldığı 42 pas ile de Sampdoria hücumlarında rolü görülüyor. Sampdorialı oyuncuların rakip yarı sahada en çok pas verdiği oyuncu Duvan Zapata oldu.

milan4

Serie A’da 6 hafta geride kaldı ve Milan şimdiden 2. yenilgisini aldı. Sampdoria ise yenilgisiz bir şekilde 3 galibiyet ile yoluna devam ediyor. Yeni bir yapılanmaya giden Milan’ın önünde zorlu bir süreç olacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.